اگرچه وعده راه‌اندازی 12 جایگاه سی.ان.جی در هفته، کم وبیش تا کنون تحقق یافته و تا امروز حدود 1400 جایگاه عرضه گاز ساخته شده است...
 
 
 
 اما با این وجود همچنان صف‌های طولانی نشان از کمبود این جایگاه‌ها در کشور است، تا جایی که استاندار تهران در توصیف صف‌های طولانی جایگاه های سی.ان.جی گفته است "این انتظار مردم، دل انسان را به درد می‌آورد."

به گزارش ایسنا، قطعا این صف‌های طولانی با هدفمند کردن یارانه‌ها، افزایش قیمت بنزین و گازوییل و در نهایت حذف سهمیه‌بندی بنزین طولانی تر هم خواهد شد؛ چرا که دراین شرایط هم تجهیز غیرقانونی خودروها به سیستم سوخت سی.ان.جی و هم تقاضای خودروهای دو گانه سوز افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر به ازاى یک جایگاه سی.ان.جی حدود 1600 خودرو دوگانه‌سوز در کشور وجود دارد که با توجه به وضعیت جایگاه‌ها به‌ویژه تعداد دیسپنسرها در جایگاه‌هاى دومنظوره به نظر مى‌رسد که نسبت مناسب جهت شاخص فوق باید به حدود 800 تا 900 خودرو براى هر جایگاه تقلیل یابد.

براساس آمارهای رسمی، تعداد خودروهای دوگانه‌سوز طی سال گذشته یک میلیون و 800 هزار دستگاه بود که از ابتدای امسال تا نیمه مردادماه به یک میلیون و 950 هزار دستگاه افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان شهریور به دو میلیون دستگاه برسد.

* * نیاز به هزار جایگاه سی.ان.جی دیگر تا پایان امسال

اگر چه ساخت 1800 جایگاه تا پایان امسال از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران بر اساس برنامه اعلام شده در حال انجام است، اما بر اساس آمار در حال حاضر به 2200 تا 2500 جایگاه سی.ان.جی در کشور نیاز است که تا کنون از این مقدار فقط 1400 جایگاه ساخته شده و نیاز به حدود هزار جایگاه عرضه کاملا محسوس است.

در حالی که در سه سال گذشته دوگانه‌سوز کردن خودروها 115 درصد رشد داشته است، طبق برنامه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، قرار است تعداد جایگاه های سی.ان.جی تا سال1390 تنها به دو هزار جایگاه افزایش یابد.

این در حالیست که اگر در سال 1390 تعداد خودروهای دوگانه سوز به سه میلیون دستگاه افزایش یابد، تعداد جایگاه های سی.ان.جی مورد نیاز در این سال سه هزار جایگاه خواهد بود، نه دو هزار جایگاه!

باید توجه داشت تعداد خودروهایی که به طور غیر قانونی به سیستم سی.ان.جی تجهیز می‌شوند و از نیمه دوم سال گذشته به علت کاهش سهمیه بنزین افزایش قابل‌ توجهی پیدا کرده، در این آمار محاسبه نشده است.

با وجود خبرهایی که هر از گاه از افتتاح جایگاه‌های جدید سی.ان.جی شنیده می‌شود، اما از کار افتادن جایگاه‌های سی.‌ان‌.جی به علت استفاده بیش از حد از تجهیزات و فشار مضاعف به آن‌ها کمبود جایگاه سی.ان.جی را تایید می کند؛ ضمن آن که توجه به توسعه کمی این جایگاه ها موجب غفلت از کیفیت آن‌ها شده است تا جایی که در برخی از شهرها با وجود جایگاه‌ عرضه گاز، به دلیل از کار افتادن جایگاه، باز هم شاهد صف‌های طویل خودروهای دوگانه‌سوز هستیم.

* * فقط 40 درصد از اتوبوس‌های تهران امکان سوخت‌گیری روزانه دارند

هرچند مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با توجه به شرایط پیش رو، اولویت امسال را دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی (اتوبوس) عنوان کرده است، اما کمبود جایگاه ها سی.ان.جی وسایل نقلیه عمومی با شروع ماه مهر و آغاز سال تحصیلی، نمود چشم گیرتری نسبت به خودروهای دوگانه سوز دارد؛

چرا که کمبود جایگاه‌های سوخت سی.ان.جی اتوبوس در بهترین حالت تعداد زیادی از اتوبوس گازسوز را به مرخصی اجباری پارکینگ‌ها فرستاده و در بدترین حالت نیز چیزی جز اعمال شاقه یا همان ایستادن در صف‌های کیلومتری نصیب‌شان نکرده است.

این وضعیت در کلان شهر تهران با وجود تنها 10 جایگاه سی.ان.جی مخصوص اتوبوس‌های شرکت واحد بدتر هم می‌شود؛ چرا که از سه هزار و500 دستگاه اتوبوس گازسوز در شهر تهران فقط 40 درصد از آن‌ها امکان سوخت‌گیری دارند و 60 درصد باقی امکان سوخت گیری به طور روزانه را از دست می‌دهند.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مورد کیفیت همین تعداد محدود جایگاه نیز به دلیل فشار ضعیف گاز، خالص نبودن گاز و مخلوط بودن آب و ماسه در آن که موجب خرابی دستگاه ها و مخازن می شود، معترض است؛ چون در این شرایط 30درصد از اتوبوس های گازسوز زودتر از اتوبوس‌های دیزلی مستهلک می‌شوند.

البته یادآوری این نکته از سوی یک مسوول مبنی بر این که "برطرف شدن مشکل جایگاه‌های بنزین در کشور 40 سال زمان برد" قطعا ایستادن در صف های طویل را برای متقاضیان سی.ان.جی قابل تحمل تر می‌کند!

اما این گونه گاز سی.ان.جی حتی با قیمت لیتری 40 تومان دیگر ارزان نیست، چرا که کمبود جایگاه یعنی اتلاف وقت و وقت هم یعنی طلا.
 
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:isna.ir
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X