در اندک زمانی پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ودر حالی که بازار ارز هنوز از تب وتاب و نوسان نیفتاده است، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران ، راز ناگفته میزان ذخیره ارزی را فاش ساخت
 
وزیر اسبق بازرگانی گفت: بدون شک برای کاهش هزینه های اجرای طرح های اقتصادی باید از ابزار صداقت واطلاع رسانی صادقانه استفاده کرد ودر عین حال مردم را از آثار مثبت و منفی اجرای این طرح مطلع کرد.

در اندک زمانی پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ودر حالی که بازار ارز هنوز از تب وتاب و نوسان نیفتاده است، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران ، راز ناگفته میزان ذخیره ارزی را فاش ساخت ودر جمع انبوهی از مدیران وکارآفرینان بخش خصوصی که نگران نوسان های ارزی و سرنوشت اقتصاد کشور پس از هدفمندکردن یارانه ها بودند گفت: "نگران نباشید. من اطلاع دقیق دارم که دولت 80 میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد"

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق بازرگانی تهران، یحیی آل اسحاق که برای سخنرانی در شانزدهمین همایش صادرات غیر نفتی به تبریز سفر کرده بود، درجمع مدیران بخش خصوصی گفت: این روزها در میان مردم کوچه و بازار وحتی در سطح کارشناسان اقتصادی، بزرگ نمایی هایی درمورد عواقب اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها صورت می گیرد که با توجه به اراده جدی دولت برای اجرای آن، باید آن را با ابزار اطلاع رسانی صحیح وقابل قبول از بین برد و نگذاشت هزینه اشاعه این گونه شایعات از این که هست بیشتر شود.

وزیر اسبق بازرگانی افزود: در مورد اجرای قانون یارانه ها تردیدی نیست وکم تر کسی را می توان پیدا کرد که با اصل هدفمندی یارانه ها مخالفت داشته باشد اما درمورد اجرای آن طبیعی است که کارشناسان دیدگاه های مختلفی داشته باشند اما نباید عواقب اجرای آن را را آن قدر بزرگ وخوفناک کرد که مردم،نسبت به عواقب اجرای قانون نگرانی مضاعف پیدا کنند.

وی افزود: اگر بگوييم اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها در توليد و صادرات کشور هيچ‌گونه تأثيري ندارد يقيناً حرف غير علمي و غيرکارشناسانه‌اي زده‌ايم زيرا اجراي اين قانون در هر دو بخش اثر گذار خواهد بود.

رییس اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهران گفت: متاسفانه سابقه بزرگ نمایی ها در اقتصاد ایران زیاد است ودرخیلی موارد،ارایه تصویرهای نادرست وخوفناک از عواقب اجرای یک سیاست اقتصادی می تواند هم دولت هم مردم را درشرایط سختی قرار دهد.
 
هشتاد میلیارد دلار ذخیره ارزی داریم

رییس اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهران درادامه سخنرانی اش،از آمادگی دولت برای حداقل سازی آثار وعواقب اصلاح نظام یارانه ای خبر داد وگفت: این روزها شایعات زیادی شنیده می شود که توانایی دولت را زیرسؤال می برد اما به نظر می رسد دولت برای اجرای قانون، به شکل اطمینان بخشی، ارز و کالای مورد نیاز را ذخیره سازی کرده است.

وی خطاب به فعالان بخش خصوصی گفت: حتما شنیده اید که گفته می شود دولت ارز ندارد یا ذخیره ارزی کشور به حداقل رسیده است اما نگران نباشید. من اطلاع دقیق دارم که دولت 80میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد.

وزیر اسبق بازرگانی گفت: بدون شک برای کاهش هزینه های اجرای طرح های اقتصادی باید از ابزار صداقت واطلاع رسانی صادقانه استفاده کرد ودر عین حال مردم را از آثار مثبت و منفی اجرای این طرح مطلع کرد.

ذخیره ارزی، راز مگو

هیچ کدام از مقامات اقتصادی کشور ظرف چند سال گذشته از میزان ذخایر ارزی کشور سخن نگفته اند. سخنگوی اقتصادی دولت از اعلام رقم ذخیره ارزی طفره رفته و محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران در واکنش به سکوت دولت در باره موجودی حساب ذخیره ارزی گفته است که رقم آن را اعلام نمی کند چون "اگر خارجی ها بدانند ذخیره ارزی مان چقدر است مطابق آن برای ما نقشه می ریزند."
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:asriran.com
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X