در حالی افغانستان طی چند سال گذشته به یكی از صادر كننده گان عمده میوه به ایران تبدیل شده است كه این كشور در اشغال بیگانگان بوده و جنگهای داخلی بنیانهای اقتصادی آن را نابود كرده است....
 
 
  
به گزارش سرویس اقتصادی افكار نیوز ، میوه یكی از اقلام بسیار مهم صادراتی افغانستان به شمار میرود . میزان صادرات میوه افغانستان به ۶۰۰ میلیون در سال می رسد كه بیشترین بخش صادرات این كشور را شامل می شود.

با جاری شدن سیل در پاكستان و نا امنی در این كشور طی سال جاری صادرات میوه افغانستان كاهش یافته و این كشور درصدد است با افزایش صادرات میوه به ایران جایگزینی برای پاكستان دست و پا كند.

به همین دلیل رایزن بازرگانی افغانستان كه طی چند روز گذشته در ایران حضور دارد در صدد برداشتن موانع صادرات میوه به ایران است.

جالب آنكه وی در گفت و گویی اظهار داشته است : معطلی بازرگانان افغان در گمرك برای دریافت مجوز بهداشت برای وارد كردن میوه به ایران و فاسد شدن حجم قابل توجهی از كالا، سبب شده تجار افغان تمایل چندانی برای صدور قانونی میوه به بازار ایران نداشته باشند.

معنی این اظهارات آن است كه حجم زیادی از میوه های وارداتی از افغانستان به صورت غیر قانونی و قاچاق وارد كشور می شود.

عبدالهادی فرهنگ، رایزن بازرگانی سفارت افغانستان از مسئولان جمهوری اسلامی ایران تقاضا كرد كه تسهیلاتی در اختیارتجار افغان بگذارند تا اجناس صادراتی افغانستان كه عمدتا هم میوه تازه است، در گمركات معطل و خراب نشود.

وی با اعتراض نسبت به وضع تعرفه های بالای گمركی در ایران اظهار داشت: ایران گاهی بخاطر حمایت از اجناس و محصولات داخلی تعرفه گمركی اجناس وارداتی را بالا می برد، برای مثال قرار است تا چند روز دیگر تعرفه گمركی واردات كنجد افغانستان ۴۰ درصد بالا برود . اگر ما هم به همین شكل از محصولات داخلی خود حمایت بكنیم و تعرفه های گمركی را برای اقلام صادراتی ایران بالا ببریم ایران هم متضرر خواهد شد .

مشخص است اشكالی بر بیان این جملات توسط رایزن بازرگانی كشور دوست و برادر افغانستان وجود ندارد و وی از موضع تجار و كشاورزان كشورش دفاع می كند اما این جملات ضعف مدیران كشور ما را به خوبی روشن می كند.

جالب است كه كنجد تولید ایران تنها در صورتی با محصول مشابه افغانستان می تواند رقابت كند كه تعرفه ای ۴۰ درصدی برای واردات آن وضع شود؟!!
 
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:tabnak.ir
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X