معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت:رشد تسهیلات بانک مسکن در قالب مشارکت مدنی وتسهیلات ساخت ، در 6 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از 10 برابر شده است...
 
 

حسین قضاوی در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر ، با بیان اینکه عمده تسهیلات بخش مسکن از طریق بانک مسکن عرضه می شود ، گفت : تسهیلات ساخت بانک مسکن در 6 ماه نخست امسال به حدود 101 هزار میلیارد ریال رسیده است.

وی افزود : در حالی که پارسال ، تسهیلات ساخت حدود 44 درصد رشد داشته تسهیلات فروش اقساطی بانک مسکن حدود 10 درصد رشد داشته است.

قضاوی با اشاره به تحولات بخش مسکن در سالهای گذشته گفت:به ازای ساخت هر یکصد واحد مسکونی برای 80 نفر به طور مستقیم و 80 نفر غیرمستقیم اشتغال ایجاد می شود.

حسین قضاوی با بیان اینکه بخش مسکن از اواخر سال 87 تا پایان 88 دوره رکود را تجربه کرد ؛ گفت:‌از سال 71 تا 88 تورم و قیمت مسکن سه سیکل و چرخه داشته و هر زمان که ساخت و ساز رونق یافته ، قیمت نیز افزایش داشته است.

وی افزود : در سال 86 اوج قیمت ها اتفاق افتاد و ساخت و ساز ها نیز اوج گرفت و با افزاش قیمت دوره رکود اتفاق افتاد.

قضاوی گفت: در دوره رکود ضمن افت تولید ، دیگر فعالیت ها نیز کساد و باعث تشدید بیکاری می شود.

وی افزود : متوسط قیمت هر واحد مسکونی در تهران در سال 86 در مقایسه با سال قبل از ان حدود 82 درصد و در مناطق شهری حدود 67 و نیم درصد رشد کرد.

قضاوی گفت: در نیمه دوم سال 85 با افزایش نقدینگی ، برخی بانک های خصوصی تا 80 درصد قیمت مسکن را وام می دادند و پروانه های صادره در سال86 حدود 21 درصد رشد داشت.

قضاوی گفت :در سال 86 سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش ساختمان 200 هزار میلیارد ریال بود که در مناطق شهری 48 درصد رشد داشت.

وی افزود : در سال 87 با کاهش قیمت مسکن این بخش وارد رکود شد و در این دوره با افت تقاضا و کاهش وام دهی بانک ها رکود تعمیق می شود.

قضاوی خاطرنشان کرد : دولت تلاش کرد این دور باطل را بشکند و با ابتکار به جای انکه وام دهی کم شود وام ساخت مسکن بانک مسکن افزایش یافت و دوره رونق غیر تورمی را امسال تجربه می کنیم.

وی گفت : تسهیلات اعطایی بانک ها به بخش مسکن در سال 87 با 17 درصد رشد به 334 هزار میلیارد ریال و در سال 88 با بیش از 20 درصد رشد به حدود 403 هزار میلیارد ریال رسید.

قضاوی اظهار داشت :‌ کل تسهیلات بانک ها در سال 88 حدود 15 درصد رشد داشته است.

وی افزود : تسهیلات مسکن از 404 هزار میلیارد ریال در اخر سال 88 به 501 هزار میلیارد ریال در نیمه اول امسال رسیده است.

معاون بانک مرکزی گفت : در نیمه اول امسال کل تسهیلات بانک ها 9 درصد رشد داشته که 5 در صد آن مربوط به بخش مسکن بوده است. 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:iribnews.ir
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/03/05 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/03/05

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران امروز به ۴ میلیون و ۷۶۷ هزار تومان و قیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است

 
X