مخالفت قانونی با پيشنهاد وام خريد مسكن برای خبرنگاران از آنجايی مطرح است كه ماده 12 قانون ساماندهی به صراحت بانك‌مركزی را موظف به پرداخت تسهيلات مسكن به حوزه ساخت، كرده است...
 
 
 
پیشنهاد پرداخت 30 میلیون تومان وام بانكی خرید مسكن به خبرنگاران كه مرداد امسال به مناسبت روز خبرنگار اعلام شد، در دست‌انداز تصویب قرار گرفته، طوری‌كه گفته می‌شود صدور اجازه برای تصویب این پیشنهاد، ملاحظه‌ قانونی دارد.

به گزارش دنیای اقتصاد، مسوولان در دولت و شورای عالی مسكن با استناد به ماده 12 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسكن، طرح تسهیلات خرید مسكن به خبرنگاران را برخلاف سیاست‌های تنظیم‌شده در حوزه مسكن دانسته‌اند و به همین دلیل، با آن مخالفت‌هایی صورت گرفته است.

بانك‌مركزی براساس قانون ساماندهی مسكن موظف است فقط و فقط برای ساخت و احداث واحد مسكونی، تسهیلات از طریق بانك‌های عامل، تامین و پرداخت كند. همچنین در هیچ‌كجای قانون ساماندهی مسكن كه تنها قانون مرجع در این حوزه محسوب می‌شود، اجازه‌ای برای پرداخت وام خرید مسكن به بانك‌مركزی داده نشده است. اكنون برخی اعضای شورای عالی مسكن با استناد به همین قانون مرجع، از تصویب پیشنهاد پرداخت وام مسكن به خبرنگاران خودداری می‌كنند.

گذشته از منع قانونی، دولت نیز با پرداخت هر نوع تسهیلات بانكی در قالب خرید مسكن مخالف است و آن را عامل تحریك قیمت می‌داند.در پیشنهاد اولیه عنوان شده 2 هزار فقره وام 30 میلیون تومانی خرید مسكن به خبرنگاران پرداخت شود. مخالفت با این پیشنهاد در حالی مطرح است كه هم‌اكنون نخبگان و كارمندان بانكی از تسهیلات خرید مسكن بهره‌مند می‌شوند.

مخالفت قانونی با پیشنهاد وام خرید مسكن برای خبرنگاران از آنجایی مطرح است كه ماده 12 قانون ساماندهی به صراحت بانك‌مركزی را موظف به پرداخت تسهیلات مسكن به حوزه ساخت، كرده است.

متن ماده 12 به این شرح است: «بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران صرفا جهت احداث واحدهای مسكونی و بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری و سكونتگاه‌های غیررسمی و پرداخت وام قرض‌الحسنه اجاره مسكن (جهت اسكان موقت) موضوع این قانون از طریق بانك‌های عامل نسبت به تامین و پرداخت تسهیلات بلند مدت در قالب سهمیه مشخصی از كل تسهیلات بانكی كه در ابتدای هر سال توسط دولت تعیین می‌گردد، اقدام می‌نماید. این تسهیلات پس از ساخت واحدهای مسكونی قابل انتقال به خریداران بوده و شرایط اعطای تسهیلات و بازپرداخت‌ها با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.»

همانطور كه در این ماده مشخص است واژه «صرفا جهت احداث» در قانون ساماندهی، دست بانك‌مركزی برای پرداخت وام خرید مسكن را بسته است. با این حساب شاید اظهارنظر رییس‌ كل بانك‌ مركزی چند ساعت بعد از اعلام پیشنهاد وام خرید مسكن خبرنگاران، در این‌باره، بی‌دلیل نبوده است. محمود بهمنی در حاشیه جلسه هیات‌دولت در همان روزی –یكشنبه 17 مرداد- كه از قول وزیر ارشاد خبر پرداخت وام 30 میلیونی مسكن خبرنگاران اعلام شد، گفت: در این زمینه صحبتی با مسوولان بانک مرکزی نشده، اما خبرنگاران بهتر است از واحدهای مسكونی‌مهر در حال ساخت استفاده كنند. اكنون به‌رغم گذشت 4 ماه و نیم از وعده پرداخت تسهیلات خرید مسكن به خبرنگاران، تاكنون مقامات رسمی دولت اطلاعی از كم و كیف این پیشنهاد و مخالفت یا موافقت برای پرداخت این تسهیلات اعلام و منتشر نكرده‌اند كه به نظر می‌رسد گزینه مخالفت در این حالت باید مورد قبول خبرنگاران قرار بگیرد!
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:asriran.com
 
 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X