بانک‌ها موظفند لاشه ايران چک های باطل شده را مطابق با دستورالعمل تحويل اسکناس های فرسوده، از طريق خزانه بانک ها جمع آوری و نسبت به ارسال آن ها به بانک مرکزی اقدام نمايند...
 
 
 
ایلنا: بانك مركزی طی بخشنامه‌ای دستورالعمل نحوه تولید، توزیع، جمع آوری و ابطال ایران چک‌های ‌بانک مرکزی را به کلیه بانک‌های دولتی، غیر دولتی، شرکت دولتی پست بانک و موسسه اعتباری توسعه ابلاغ کرد.

به گزارش ایلنا، متن بخشنامه بانك مركزی كه توسط مدیریت کل مقررات –مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشوئی ابلاغ شده بدین شرح است:

1-تمام بانك‌ها مكلفند از تاریخ 9/11/1389 در خصوص ایران چك‌های یك میلیون ریالی دریافتی از مشتریان، پس از احراز هویت و درج شماره ملی ظهر ایران چك‌های موصوف،این ایران چك‌ها را باطل كنند.

تبصره ١: تا زمان حل مشکلات مرتبط با زیرساخت‌های نرم افزاری، مسائل اجرایی، آموزش کارکنان و ...، عمل ابطال صرفًا از طریق ممهور نمودن با درج کلمه ”ابطال شد “صورت پذیرفته و واحدهای بانک ها باید اکیدًا از پانچ و وارد آوردن هرگونه آسیب فیزیکی به ایرا ن چک های باطل شده خودداری نمایند.

تبصره ٢: تا زمان آماده شدن سامانه تبادل اطلاعات، بانکها مکلفند شماره و سایر اطلاعات ایران چکهای ابطال شده را طبق مفاد فایل ضمیمه تکمیل و به اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارسال نمایند.

٢- بانک ها موظفند لاشه ایران چک های باطل شده را مطابق با دستورالعمل تحویل اسکناس های فرسوده، از طریق خزانه بانک ها جمع آوری و نسبت به ارسال آن ها به بانک مرکزی اقدام نمایند.

3- بانك‌ها تا تاریخ 3/2/1390 فرصت دارند در تمامی شعبی‌ که عملیات دریافت و پرداخت از مشتریان را به انجام می‌رسانند، سامانه تبادل اطلاعات مربوط به شماره سریال ایران چک را جهت ثبت، توزیع، فروش، بازخرید، جمع آوری و ابطال ایران چک راه اندازی كرده، دستورالعمل کاربری سامانه را تدوین و برای اجرا به شعب ابلاغ كنند.

4- اطلاعات ایران چک‌های در اختیار بانک‌ها که از تاریخ ابلاغ این بخشنامه به مشتریان واگذار می‌شوند نیز باید مطابق فایل ضمیمه به بانک مرکزی ارسال شوند.

٥- تمامی بانک‌ها مکلفند از طریق شعب، روابط عمومی و رسانه های گروهی به مشتریان خود درخصوص اعتبار کامل ایران چک های یک میلیون ریالی اطلاع رسانی مناسب به عمل آورده و خدمات متناظر را به صورت کامل به مشتریان ارائه نمایند.
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:ilna.ir
 
 
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
اتاق بازرگانی: به جای ارز ۴۲۰۰تومانی یارانه بدهید اتاق بازرگانی: به جای ارز ۴۲۰۰تومانی یارانه بدهید

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از پیشنهاد این اتاق به دولت برای حذف ارز 4200 تومانی و ارائه یارانه نقدی به اقشار آسیب پذیر خبر داد

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
آگهی ترحیم پراید سوار مشکوک حادثه عجیب اصفهان + عکس آگهی ترحیم پراید سوار مشکوک حادثه عجیب اصفهان + عکس

بامداد روز جمعه، تصادف مرگباری در اصفهان رخ داد که در آن حین کورس دو خودروی پورشه، یکی از پورشه‌ها با انحراف از مسیر اصلی با یک دستگاه پراید برخورد…

از امروز با پرمصرف‌های آب و برق برخورد می‌شود از امروز با پرمصرف‌های آب و برق برخورد می‌شود

اواسط سال گذشته، رضا اردکانیان - وزیر نیرو - از به تصویب رسیدن طرح افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف در کمیسیون زیربنایی دولت خبر داد و هدف آن را تشویق…

 
X