سیمرغسیمرغ

میرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اعلام آماده باش بانکها برای پرداخت مرحله دوم یارانه نقدی به حسابهای بانکی مردم همزمان با ایام پایانی سال، گفت: پرونده انتشار اسکناس درشت باز است...
 
 
 
مهران شریفی در گفتگوی مشروح با مهر درباره آمادگی بانکها برای ایام پایانی سال و افزایش حجم فعالیتها و مراجعات مردم گفت: انتشار اسکناسها افزایش خواهد یافت و ایران چک بیشتری در اختیار مردم قرار می دهیم تا بانکها بتوانند آنها را در شعب و خودپردازهای خود به مردم ارائه کنند.

برنامه های بانکها برای ایام پایانی سال

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با بیان اینکه این اقدام از برنامه های قطعی بانک مرکزی است که در پایان هر سال اجرا می شود، یکی دیگر از برنامه ها را در صورت نیاز افزایش ساعت کار بانکها و دستور بانک مرکزی به بانکها در این زمینه اعلام کرد و افزود: البته هنوز چنین دستوری را به بانکها صادر نکرده ایم.

وی در بیان یکی دیگر از اقدامات در این زمینه عنوان کرد: بانک مرکزی از بانکها درخواست خواهد کرد که با شدت بیشتری بر عملکرد دستگاه‌های خود پرداز خود نظارت کنند تا خودپردازها خالی از اسکناس و ایران چک نباشند و پول گذاری در خودپردازها به طور مرتب انجام شود و از این بابت مردم به کم و کاستی برخورد نکنند.

به گفته این مقام مسئول در بانک مرکزی، اطلاعات دریافتی از بانکها نشان می دهد که در سال گذشته عملکرد بانکها در این زمینه نسبت به سالهای قبل تر از آن بهتر بوده است و مردم کمتر با خودپردازهای خالی مواجه بودند.

بانکها و مرحله دوم واریز یارانه های نقدی

شریفی در پاسخ به این سئوال مهر مبنی بر اینکه در اسفندماه مرحله دوم واریز یارانه های نقدی انجام خواهد شد و این اقدام همزمان با افزایش مراجعات مردم به بانکها و خودپردازها است، در این زمینه چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ گفت: اگر در آن مقطع زمانی احساس کنیم که نیاز است که ظرفیت پول دهی به مردم افزایش یابد، قطعا این کار انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین بانکها می توانند علاوه بر خودپردازها در شعبات خود پول مورد نیاز را در اختیار مردم قرار دهند، این در حالی است که هم اکنون هیچ کاستی از بابت ابزار و خدمات پرداخت الکترونیک و جایگزینی آنها به جای پرداختهای سنتی مثل اسکناس و ایران چک وجود ندارد، در خریدهای روزمره نیز مردم می توانند از کارتهای بانکی و دستگاههای کارت خوان فروشگاهی استفاده کنند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اشاره به ۳ روش انتقال پول از یک بانک به بانکی دیگر گفت: از طریق سامانه شتاب و سامانه تسویه ناخالص آنی یا "ساتنا" انتقال کارت به کارت پول انجام می شود، از طریق سامانه پایاپای الکترونیک یا "پایا" هم انتقال بین بانکی یعنی انتقال پول از یک بانک به بانک دیگر انجام می شود.

وی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد که میزان استفاده و استقبال مردم از این روشهای الکترونیکی روزانه رو به افزایش است، افزود: آمار انتقال کارت به کارت بین بانکی در حال حاضر بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار فقره در مدت زمان یکماه را در بر می گیرد و این آمار در حال افزایش است، در سیستم "ساتنا" هم روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ هزار انتقال بین بانکی صورت می گیرد.

شریفی استفاده از روشهای الکترونیکی مذکور را برای مردم راحت تر، کم خطرتر و در عین حال قابل ردیابی عنوان و بیان کرد: در این روشها امکان گم شدن و سرقت پول حذف شده است.

افزایش انتشار اسکناسهای ۱۰ هزار تومانی به ۳۴۰ میلیون قطعه

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ابطال ایران چکهای ۱۰۰ هزار تومانی در زمان ارائه آنها به بانک گفت: برای اینکه مردم دچار کمبود اسکناس و ایران چک نشوند، میزان انتشار اسکناسهای ۱۰ هزار تومانی را تا پایان سال دو برابر خواهیم کرد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تعداد اسکناسهای ۱۰ هزار تومانی منتشر شده تاکنون را ۱۷۰ میلیون قطعه ذکر و تصریح کرد: این تعداد اسکناس تا پایان سال جاری به ۳۴۰ میلیون قطعه خواهد رسید.

شریفی عنوان کرد: بانک مرکزی به بانکها اعلام کرده است که یک کاست از ۴ کاست دستگاههای خودپرداز خود را به اسکناس ۱۰ هزار تومانی اختصاص دهند و برای تامین این میزان اسکناس ۱۰ هزار تومانی بانک مرکزی به بانکها اعلام آمادگی کرده است که به هر میزان که این اسکناس را بخواهند در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه چه برای شعبه و چه برای خودپردازها به میزان کافی اسکناس ۱۰ هزار تومانی در اختیار بانکها قرار می دهیم، خاطرنشان کرد: بنابراین هر چقدر بانکها در تنظیم خودپردازهایشان برای اختصاص اسکناس ۱۰ هزار تومانی سرعت عمل داشته باشند و به مردم سرویس بهتر و خدمات رسانی با کیفیت تری ارائه کنند، به لحاظ اسکناس رسانی هیچ کمبودی نخواهند داشت.

ردیابی تراکنشهای ناموفق/ جریمه های سنگین در انتظار بانکها

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در پاسخ به این سئوال که بانکها در زمانی که مراجعت مردم به دستگاه‌های خودپرداز افزایش می یابد، مانند روزهای پایانی ماه و سال، فقط به کارتهای بانکی خود سرویس ارائه می کنند، گفت: اگر این اتفاق بیافتد و بانکها فقط به کارتهای خود سرویس بدهند، قطعا با جریمه های تراکنش های ناموفق سنگینی مواجه می شوند.

وی خاطرنشان کرد: از دیدگاه بانک مرکزی این اقدام یک نوع عدم سرویس دهی به مردم است و قطعا بانک مرکزی با آن برخورد می کند، علاوه بر جریمه ای که از بانک خواهد گرفت، برخوردهای مدیریتی هم خواهد شد و این اقدام پذیرفته نیست که بانکی فقط به کارت خود سرویس ارائه کند و اینگونه موارد توسط بانک مرکزی ردیابی و برخورد می شود.

شریفی با بیان اینکه تعرفه جریمه از تراکنشهای ناموفق خودپردازهای بانکی نسبت به گذشته تغییری نکرده است، افزود: روند اخذ جرایم از تراکنشهای ناموفق به همان روال قبلی ادامه خواهد داشت و فعلا برنامه ای برای افزایش تعرفه در این زمینه نداریم.

وی افزود: اگر تا ۵ درصد تراکنشها ناموفق باشد، مشمول جریمه نخواهند شد، از ۵ تا ۱۰ درصد به ازای هر تراکنش ناموفق ۵۰ تومان، از ۱۰ تا ۱۵ درصد به ازای هر تراکنش ناموفق ۱۰۰ تومان و از ۱۵ درصد به بالا ۱۵۰ تومان است و این جرایم از بانکها اخذ می شود.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در مورد سئوال ارزیابی عملکرد بانکها در بخش الکترونیکی گفت: این سئوال دامنه وسیعی دارد، اما در حال حاضر تراکنشهای ناموفق به عنوان معیار تلقی می شود که هر ماه نیز درصد تراکنشهای ناموفق بانکها محاسبه و اعلام می شود، از دیدگاه بانک مرکزی این معیار بسیار مهم است، زیرا جذب یا دفع مشتری به آن بستگی دارد.

وی گفت: در آینده برنامه داریم که از تمام جنبه ها بتوانیم بانکها را ارزیابی کنیم که در ارائه خدمات الکترونیکی در چه وضعیتی قرار دارند.

ایران چکهای ۲۰۰ هزار تومانی

شریفی در پاسخ به این سئوال که آیا بانک مرکزی تصمیمی برای ورود ایران چکهای ۲۰۰ هزار تومانی منتشر شده به جامعه با برنامه جدید ایران چکهای ۱۰۰ هزار تومانی دارد؟ اظهارداشت: هنوز تصمیم قطعی از بابت انتشار ایران چکهای ۲۰۰ هزار تومانی اتخاذ نشده است.

وی در مورد برنامه بانک مرکزی برای انتشار اسکناس با ارقام جدید گفت: هنوز تصمیمی در این مورد گرفته نشده است، اما این مسئله از مسائل باز بانک مرکزی است.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با بیان اینکه انتشار اسکناس درشت به جز اسکناسهای فعلی که در جامعه است، احساس می شود، افزود: بررسی ها نشان می دهد که نیاز به انتشار اسکناس درشت تر وجود دارد ولی هنوز تصمیم قطعی در این زمینه گرفته نشده است.
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:mehrnews.com
 
 
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
قیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شدقیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شد

همزمان با کاهش قیمت ها در بازار آزاد و البته کاهش چند مرحله ای قیمت ها در صرافی های بانکی، هم اکنون قیمت دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان شده است

news-left-2
  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X