دكتر عليمراد رشيدی خاطرنشان كرد: فناوری ANG (جذب گاز طبيعی بر روی جاذب های صنعتی) ذخيره سازی گاز در جاذب ها است كه هم در داخل خودرو و هم در انتقال‌ گاز به عنوان جايگزين CNG (گاز طبيعی فشرده) كاربرد دارد...


 
 
ایسنا: رییس مركز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت از موفقیت پژوهشگران این مركز در دست‌یابی به تكنولوژی ANG به عنوان جایگزین CNG خبر داد كه طی آن گاز طبیعی بر روی جاذب های صنعتی جذب می شود.

دكتر علیمراد رشیدی خاطرنشان كرد: فناوری ANG (جذب گاز طبیعی بر روی جاذب های صنعتی) ذخیره سازی گاز در جاذب ها است كه هم در داخل خودرو و هم در انتقال‌ گاز به عنوان جایگزین CNG (گاز طبیعی فشرده) كاربرد دارد.

وی خاطرنشان كرد: با استفاده از این تكنولوژی در فشار 35 بار (اتمسفر) و دمای محیط، گاز به همان اندازه CNG در جاذب های كربنی ذخیره می‌شود.

رشیدی تصریح كرد: گاز ذخیره شده به این روش در مقایسه با CNG فشار پایینی داشته و مخزن می تواند به هر اندازه در هر قسمت از خودرو قرار گیرد و همچنین خطرات فشار 200 بار را ندارد.

رییس مركز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت اضافه كرد: این پروژه در مرحله پایلوت به اتمام رسیده و اكنون در مرحله طرح توسعه تكنولوژی قرار دارد.

وی، ایمنی و ارزان بودن را از دیگر مزایای استفاده از تكنولوژی ANG عنوان كرد.

رشیدی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌كه پایلوت تولید نانوكربن در مقیاس صنعتی راه اندازی شده است،‌اظهار كرد: براساس برنامه پنج‌ ساله پژوهشگاه، طرح تولید انبوه نانولوله‌های كربنی در هفته گذشته با ظرفیت 20 تا 30 كیلوگرم در روز و هزینه 1.7 میلیارد تومان راه‌اندازی شد.

رییس مركز تحقیقات نانوپژوهشگاه صنعت نفت همچنین از دستیابی به دانش‌فنی تولید اكسید فلزی نانوساختار با ظرفیت 300 كیلوگرم در سال خبر داد و گفت: دانش فنی تولید این محصول در حال واگذاری است و با مذاكره‌ای كه با بخش خصوصی انجام شده‌ امیدواریم كارخانه آن با ظرفیت هزارتن در سال راه اندازی شود.

رشیدی تصریح كرد: یكی از كاربردهای این محصولات در تولید نانوسیالات است كه با استفاده از آنها می‌توان انتقال را 20 تا 30 درصد افزایش داد.
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:isna.ir

 

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
توقیف ۱۵۰خودروی لاکچری به جرم دور دور در تهران توقیف ۱۵۰خودروی لاکچری به جرم دور دور در تهران

سردار رحیمی از توقیف ۱۵۰ خودروی لاکچری به دلیل دور دور کردن در سطح شهر تهران خبر داد

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
پربیننده ترین اخبار
ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنانی بامداد جمعه گفت فکر نمی‌کند نیازی به اعزام نیرو به منطقه خاورمیانه وجود داشته باشد

 
X