سیمرغسیمرغ

در ادامه اين مراسم، عليرضا ضيغمی - مديرعامل شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، سرمايه مورد نياز برای ساخت اين پروژه را سه هزار و 300 ميليارد تومان اعلام كرد وافزود: از اين مقدار، دو هزار و 800 ميليارد تومان تاكنون جذب شده است...
 


وزیر نفت گفت: تا پایان امسال امكان صادرات یك میلیارد لیتر فراورده‌های نفتی با اولویت بنزین را داریم.

به گزارش ایسنا، سید مسعود میركاظمی، امروز در مراسم بهره‌برداری از فاز اول طرح افزایش ظرفیت و بهبود كیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه شازند امام خمینی (ره) با اعلام مطلب بالا گفت: اگرچه در گذشته به واردات بنزین نیازمند بودیم، اما با افتتاح پروژه‌های افزایش ظرفیت بنزین به صادركننده تبدیل شده‌ایم.

وی با بیان این‌كه با اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها دو اتفاق خوب افزایش تولید و كاهش مصرف اتفاق افتاده است، گفت: مدتی است كه تولید بنزین در پتروشیمی‌ها متوقف شده است؛ البته آن‌ها مختار هستند كه به تولید بنزین بپردازند.

وی افزود: برخی از كشورها تولید بنزین از پتروشیمی‌ها را در ایران دروغ می‌دانستند، اما بعد از مدتی اعلام كردند كه این كار امكان‌پذیر است، اما ایرانی‌ها از پس آن بر نمی‌آیند. البته زمانی كه آن‌ها متوجه شدند امكان تولید بنزین توسط پتروشیمی‌ها در ایران وجود دارد، كیفیت پایین آن را بهانه كردند.

وزیر نفت تصریح كرد: كار تا جایی پیش رفت كه آلودگی شهر تهران را به تولید بنزین پتروشیمی‌ها نسبت دادند و این در حالی است كه آلودگی شهر تهران مربوط به سال‌های قبل است.

او با اشاره به این كه برخی از وابستگان داخلی این عوامل فكر می‌كردند تا مهر ماه ایران مجبور به مذاكره می‌شود، گفت: از سال گذشته به طور موازی پروژه‌های ساخت پالایشگاه و بنزین‌سازی در ایران آغاز شد.

وی با بیان این كه از ابتدای امسال تحریم‌ها افزایش یافته بود، گفت: یكی از دغدغه‌های اصلی پذیرش پست وزارت نفت همین تحریم‌ها علیه كشور بود.

میركاظمی با اشاره به طرح افزایش ظرفیت بنزین پالایشگاه شازند اراك اظهار كرد: تا پایان تیر ماه سال آینده 12 میلیون لیتر بنزین با كیفیت یورو5 به ظرفیت تولیدی كشور افزوده خواهد شد. همچنین گازوئیل تولیدی این پالایشگاه با استاندارد یورو 4 خواهد بود.

در ادامه این مراسم، علیرضا ضیغمی - مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، سرمایه مورد نیاز برای ساخت این پروژه را سه هزار و 300 میلیارد تومان اعلام كرد وافزود: از این مقدار، دو هزار و 800 میلیارد تومان تاكنون جذب شده است.

به گفته وی منابع مالی از محل داخلی شركت، فروش اوراق، صندوق تامین انرژی و حساب ذخیره ارزی تامین شده‌ است.

معاون وزیر نفت با بیان این كه دیگر پروژه‌ها معطل منابع مالی نمی‌شوند، گفت: 70 درصد كار ساخت این پالایشگاه توسط متخصصان ایرانی و 50 درصد خرید آن از داخل صورت گرفته است.

توفیق آذرم‌گین - شركت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران‎، نیز با اعلام این‌كه با افتتاح فاز اول پالایشگاه شازند امام خمینی (ره) بخشی از مشكلات كشور در تامین بنزین و مسائل زیست محیطی حل می‌شود، اظهار كرد: در فاز اول این پالایشگاه 2.5 میلیون لیتر بنزین تولید خواهد شد كه تا پایان امسال این مقدار به چهار میلیون لیتر می‌رسد.

وی اظهار امیدواری كرد كه سایر واحدهای پالایشگاه شازند نیز از ابتدای سال 1390 در چرخه تولید قرار گیرند.

به گفته او در صورت اجرای كامل این طرح، پالایشگاه شازند اراك قادر است 16 میلیون لیتر بنزین در روز تولید كند كه از این میزان چهار میلیون لیتر بنزین سوپر است.

وی تبدیل 90 درصد نفت خام به فرآورده‌های نفتی را در پالایشگاه شازند جهشی بزرگ در امور پالایشی دانست و از این پالایشگاه به عنوان اولین پالایشگاه كه قادر است چنین كاری انجام دهد، نام برد.

 در مراسم افتتاح پروژه‌ی بهره‌برداری از فاز اول طرح افزایش ظرفیت و بهبود كیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه شازند امام خمینی (ره)، شعبانی‌فرد - استاندار اراك، و آیت الله دری نجف آبادی - نماینده ولی فقیه در استان مركزی، نیز حضور داشتند.
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:isna.ir
 
 
 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
بحرین به اتباعش درباره سفر به ایران و عراق هشدار دادبحرین به اتباعش درباره سفر به ایران و عراق هشدار داد

وزارت خارجه بحرین به اتباع خود درباره سفر به ایران و عراق هشدار داد

news-left-2
 
X