رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی از برگزاری دوره‌های كارشناسی ارشد این دانشگاه از مهرماه سال جاری و پذیرش دانشجوی دكتری در دانشگاه جامع خبر داد.
فارس: عبدالرسول پورعباس رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی در چهارمین گردهمایی رؤسای واحدها و مراكز آموزش عالی علمی كاربردی جهاد دانشگاهی كه در پژوهشكده فرهنگ و هنر برگزار شد، افزود: نظام آموزشی كشور دارای 2 بخش آموزش‌های نظری و آموزش‌های مهارتی و فنی‌وحرفه‌ای است.

وی با بیان اینكه در بیش از80 كشور دنیا آموزش بین30 تا40 درصد نظری و با هدف توسعه علم و تكنولوژی است، گفت: در بیش از80 كشور دنیا آموزش بین30 تا40 درصد نظری و با هدف توسعه علم و تكنولوژی و بیش از 70 درصد آموزش مهارتی با هدف تولید نیروی كار و تكنسین متخصص جهت فعالیت در حوزه‌های صنعت، كشاورزی و غیره است.

* نظام شاگرد و استادی مدرن به شكل پایلوت در پنج استان كشور در حال اجراست

رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی با بیان اینكه در ایران سابقه فعالیت نظام مهارتی به 120 سال گذشته برمی‌گردد، گفت: در حال حاضر نظام شاگرد و استادی مدرن طراحی و به شكل پایلوت در پنج استان كشور در حال اجراست.

وی با بیان اینكه آموزش مهارتی به انواع مختلف در ایران وجود دارد، افزود: آموزش‌های مهارتی به صورت‌ها و اشكال مختلف در ایران وجود دارد اما این آموزش‌ها به صورت جزایر جداگانه است.

پورعباس با اشاره به غرق شدن دانشگاه علمی كاربردی طی سال‌های گذشته در حوزه كاردانی، گفت: دانشگاه جامع علمی كاربردی حدود 30 تا 40 درصد فعالیت خود را به دوره‌های نظری اختصاص داده بود و همین موضوع سبب انحلال برخی مراكز علمی كاربردی شد.

وی با بیان اینكه طی سال‌های گذشته دانشگاه علمی كاربردی نیز همانند سایر دانشگاه‌های نظری به سمت آموزش‌های نظری پیش رفت، افزود: مراكز علمی كاربردی یا باید جمع می‌شدند یا به مسیر اصلی خود بازمی‌گشتند.

رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی با بیان اینكه فعالیت‌های وزارت آموزش و پرورش مورد استقبال خانواده‌ها واقع نشده است، گفت: مسیر تحصیل دانشجویان در وزارت آموزش و پرورش ابتر بود و فعالیت‌های وزارت آموزش و پرورش عملاً در سطح زیر دیپلم و سیكل بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ارایه آموزش‌های مهارتی در تمامی سطوح امكانپذیر نبود؛ چرا كه همیشه در این زمینه با وزارت علوم اختلاف نظر وجود داشت، وزارت علوم دانشگاه‌ها را به سمت نظام نظری هدایت می‌كرد، برهمین اساس بود كه مقرر شد نظامی بر سه محور آموزش، صلاحیت و اشتغال طراحی شود.

* بازنگری تمام محتواهای درسی دانشگاه جامع تا پایان سال


پورعباس با بیان اینكه هزار رشته محل جدید در 6 ماهه اول سال جاری در دانشگاه جامع علمی كاربردی طراحی شده است، گفت: تا پایان سال جاری تمام محتواهای درسی دانشگاه جامع علمی كاربردی بازنگری می‌شود، بازنگری این محتواها در محور شغل خواهد بود.

وی گفت: فعالیت‌های زیادی در دانشگاه جامع علمی كاربردی طی ماه‌های گذشته صورت پذیرفته است، از جمله اینكه شورای گسترش مهارتی دانشگاه جامع علمی كاربردی به صورت مستقل اولین جلسه خود را با حضور 13 نفر از مسئولین هفته گذشته تشكیل داد.

رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی همچنین از تشكیل جلسه اول هیأت ممیزه مستقل دانشگاه جامع علمی كاربردی خبر داد و گفت: احكام این جلسات صادر شده است و در حال پیگیری برای تشكیل شورای برنامه‌ریزی مستقل هستیم.

* برگزاری دوره‌های پست دكترا در دانشگاه جامع


وی با بیان اینكه در حال حاضر برای ایجاد مقطع كارشناسی ارشد و دكتری در دانشگاه جامع علمی كاربردی چانه‌زنی نمی‌كنیم، گفت: در حال حاضر سعی در گرفتن مجوز برای مقطع پست‌دكتری داریم.

* برگزاری نخستین دوره مقطع كارشناسی ارشد از مهرماه در دانشگاه جامع

رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی همچنین از برگزاری نخستین دوره مقطع كارشناسی ارشد دانشگاه جامع علمی كاربردی از مهرماه خبر داد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: وزارت علوم امسال 20 درصد ظرفیت پذیرش در حوزه علوم انسانی را كاهش داده است و ما از سوی دیگر موظف به گسترش ظرفیت دانشجویان علمی كاربردی هستیم.

* جذب 83 درصدی فارغ‌التحصیلان از بخش كشاورزی در نظام نظری

پورعباس با بیان اینكه بیش از 83 درصد از فارغ‌التحصیلان بخش كشاورزی در نظام نظری جذب بازار كار می‌شوند، گفت: در دانشگاه علمی كاربردی بیش از 85 درصد فارغ‌التحصیلان این رشته تحصیلی جذب محیط كار می‌شوند چرا كه این افراد مهارت‌های اجرایی را به خوبی آموخته‌اند.

وی با بیان اینكه جهاد دانشگاهی متهم به برگزاری دوره‌های نظری است، گفت: دانشگاه جامع علمی كاربردی مكلف است كه به دوره‌های نظری كمتر بپردازد و مباحث مهارتی را بیشتر مورد توجه قرار دهد.

رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دستگاه‌های اجرایی باید مؤسسات علمی كاربردی خود را در سه حوزه تعاونی، خصوصی و دولتی شكل دهند.

وی همچنین از طراحی نظام اشتغال كشور خبر داد.
 
سایر مطالب:
پذیرش بدون کنکور در سه مقطع دانشگاه تهران/ 15تیرماه آخرین مهلت ثبت نام
کشف شبکه اختلاس در دانشگاه تهران
خبر خوش برای مشمولان وظيفه مقيم خارج از كشور
افزایش وام‌‌های ضروری دانشجویی
 
گردآوری:گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:farsnews.com