رتبه وضعیت آموزش ایران در میان دیگر کشورهای جهان چند است؟

جامع ترین گزارش درباره وضعیت آموزش در کشورهای جهان منتشر شده است. بر اساس این گزارش کشورهای آسیایی در رده های بالایی جدول هستند، در حالی که کشورهای آمریکای لاتین و آفریقایی در رتبه های پایین قرار گرفته اند.

جامع ترین گزارش درباره وضعیت آموزش در کشورهای جهان منتشر شده است. بر اساس این گزارش کشورهای آسیایی در رده های بالایی جدول هستند، در حالی که کشورهای آمریکای لاتین و آفریقایی در رتبه های پایین قرار گرفته اند. در این رتبه بندی که ۷۶ کشور را در بر می گیرد، ایران در رده ۵۱ است. در نقشه دوم این صفحه می بینیم که در صورت برخوردار شدن همه افراد ۱۵ ساله ایرانی از آموزش های پایه‌ای، تولید ناخالص داخلی ایران در مدت زندگی این افراد به طور تخمینی ۶۷۰ درصد رشد خواهد کرد.

در مورد افغانستان اطلاعات کافی برای رتبه بندی وجود نداشته است.

این گزارش که توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) منتشر شده، تاکید می کند که بهبود استانداردهای آموزشی در یک کشور، رشد اقتصادی را تسریع می کند.یافته های این گزارش به طور رسمی در مجمع جهانی آموزش که هفته آینده در کره جنوبی برگزار می شود، ارائه خواهد شد.این گزارش تحلیلی که با توجه به نمره آزمون های ریاضیات و علوم انجام شده نقشه جامعی از وضعیت آموزشی در جهان عرضه می کند.

532766_817.jpg

532767_836.jpg

در این گزارش حدود یک سوم کشورهای جهان مورد سنجش قرار گرفته و رتبه بندی شده اند. در این فهرست می بینیم کشورهایی مانند ایران، آفریقای جنوبی و تایلند در سطح بین المللی در چه جایگاهی قرار دارند.

در این فهرست ایالات متحده آمریکا عملکرد ضعیفی داشته و از ویتنام هم پایین تر قرار گرفته است. از جمله نکات قابل توجه، نزول جایگاه سوئد است. هفته گذشته سازمان همکاری اقتصادی و توسعه هشدار داده بود که این کشور مشکلات جدی در نظام آموزشی اش دارد.

532768_962.jpg

532765_725.jpg

نقشه بالا نشان دهنده میزان رشد تخمینی در تولید ناخالص داخلی کشورها در دوران زندگی دانش آموزان است. در ارائه این آمار فرض بر این است که همه دانش‌آموزان در مدرسه ثبت نام شده اند و دست کم مهارت های اساسی را یاد گرفته اند.

معیاری که عمدتا در ارزیابی وضعیت آموزشی استفاده شده "برنامه بین المللی سنجش دانش آموزان (پی آی اس اِی)" ارائه شده توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است. از جمله سنجه های دیگر آزمون های "تی آی ام اس اس" است که در مراکز آموزشی آمریکا استفاده می شود و همچنین آزمون "تی ایی آر سی ایی" در آمریکای لاتین.

"موفقیت تک‌تک دانش آموزان"

پنج رتبه بالایی را کشورهای آسیایی سنگاپور، هنگ کنگ، کره جنوبی، تایوان و ژاپن در اختیار دارند.

پنج رتبه پایینی از آنِ عمان (رتبه ۷۲)، مراکش، هندوراس، آفریقای جنوبی و غناست.

به گفته آندریاس اشلایکر، مدیر آموزشی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، در کلاس های درس کشورهای آسیایی، معلمان انتظار دارند که تک تک دانش آموزان به موفقیت برسند. در این کلاس ها توجه و سختگیری بسیار، تمرکز و انسجام دیده می شود. به گفته او این کشورها معلمان بسیار با استعدادی را نیز برای تدریس جذب می کنند.

نویسندگان این گزارش اریک هانوشِک از دانشگاه استنفورد و لاجر وُسمن از دانشگاه مونیخ هستند. آنها در گزارش خود می گویند که استاندارد آموزشی در یک کشور معیاری قوی برای پیش‌بینی میزان ثروتی است که در بلندمدت در آن کشور تولید می شود.

بررسی وضعیت آموزشی کشورها با امتحان گرفتن از دانش آموزان ۱۵ ساله در درس های اصلی انجام می شود. ما هم یک آزمون کوتاه با استفاده از نمونه سئوالات استفاده شده در سال ۲۰۱۲ آماده کرده ایم.

شما هم امتحان کنید: دانش خود را با نوجوانان کشورهای جهان بسنجید
فهرست رتبه بندی کشورها بر اساس آموزش ریاضیات و علوم:

۱. سنگاپور

۲. هنگ کنگ

۳. کره جنوبی

۴. ژاپن (مشترک)

۴. تایوان (مشترک)

۶. فنلاند

۷. استونی

۸. سوئیس

۹. هلند

۱۰. کانادا

۱۱. لهستان

۱۲. ویتنام

۱۳. آلمان

۱۴. استرالیا

۱۵. ایرلند

۱۶. بلژیک

۱۷. نیوزیلند

۱۸. اسلوونی

۱۹. اتریش

۲۰. بریتانیا

۲۱. جمهوری چک

۲۲. دانمارک

۲۳. فرانسه

۲۴. لتونی

۲۵. نروژ

۲۶. لوکزامبورگ

۲۷. اسپانیا

۲۸. ایتالیا (مشترک)

۲۸. ایالات متحده (مشترک)

۳۰. پرتغال

۳۱. لیتوانی

۳۲. مجارستان

۳۳. ایسلند

۳۴. روسیه

۳۵. سوئد

۳۶. کرواسی

۳۷. اسلواکی جمهوری

۳۸. اوکراین

۳۹. اسرائیل

۴۰. یونان

۴۱. ترکیه

۴۲. صربستان

۴۳. بلغارستان

۴۴. رومانی

۴۵. امارات متحده عربی

۴۶. قبرس

۴۷. تایلند

۴۸. شیلی

۴۹. قزاقستان

۵۰. ارمنستان

۵۱. ایران

۵۲. مالزی

۵۳. کاستاریکا

۵۴. مکزیک

۵۵. اروگوئه

۵۶. مونته نگرو

۵۷. بحرین

۵۸. لبنان

۵۹. گرجستان

۶۰. برزیل

۶۱. اردن

۶۲. آرژانتین

۶۳. آلبانی

۶۴. تونس

۶۵. مقدونیه

۶۶. عربستان سعودی

۶۷. کلمبیا

۶۸. قطر

۶۹. اندونزی

۷۰. بوتسوانا

۷۱. پرو

۷۲. عمان

۷۳. مراکش

۷۴. هندوراس

۷۵. آفریقای جنوبی

۷۶. غناگردآوری:گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:bartarinha.ir