دفتر انجمن های اسلامی با صدور نامه ای خطاب به رئیس جمهور اعلام کردند:ملّت ایران هرگاه در زمینه های علمی پیشرو بوده است، این علم را سخاوتمندانه در اختیار ملّت های دیگر گذاشته است، امّا در دنیای امروز کسانی که به ناحق بر جایگاه پیشتازان علم و فناوریتکیه زده اند، بی آنکه کمترین بویی از اخلاق برده باشند، علم را وسیله ای برای تسلط و استضعاف ملّت ها قرار داده اند و نیک می دانند که شکستن انحصار علمی آن ها در عرصه فناوری های پیشرفته، اتّحاد شومشان برای ظلم به محرومان و مستضعفان جهان و سرکیسه کردن آنها را بی ثمر خواهد کرد و علم را به جایگاه حقیقی اش که خدمت به بشریت است بازگردانده و دیگر ابزار دست آنها برای ثروت اندوزی و سلطه گری نخواهد بود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن این نامه به شرح زیر است:

بِسْمِاللَّهِالرَّحْمَنِالرَّحِیمِ

وَلاتَهِنواوَلاتَحزَنواوَأَنتُمُالأَعلَونَإِنکُنتُممُؤمِنینَ﴿۱۳۹﴾

وسستنشوید! وغمگیننگردید! وشمابرتریداگرایمانداشتهباشید!

سوره یآلعمران،آیه ی 139

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر حسن روحانی

بااهدای سلام و صلوات بر محمد و آل محمد

و با سلام خدمت جنابعالی

با عنایت به قرار داشتن پرونده هسته ای میهن عزیزمان در مراحل سرنوشت ساز خود و از روی احساس وظیفه و دغدغه مندی نسبت به سرنوشت و آینده ی کشور، در این خصوص چند سطری به حضور شما مرقوم داشته ایم:

جناب آقای روحانی

تاریخ کهن ملت بزرگ ایران شاهد فراز و نشیب های زیادی بوده است.گاهی کشور ما از حیث قدرت سیاسی در اوج بوده و بزرگترین حکومت زمان خود شناخته می شده و گاهی آنچنان درحضیض بوده است که در برابر تقسیم کشور خود بین قدرت های خارجی، توانایی هیچ گونه عکس العملی نداشته است. فرمانروایان زیادی در این کشور بر اریکه ی قدرت نشسته اند که بیشتر آنها نسبت به مردم به شدت زورگو و مستبد و در مقابل بیگانگان و متجاوزان نرم خو و منعطف بوده‌اند.

اما در خلال همه این رفت و آمدها، جریان اصیل ملت ورای تمام سلیقه های موجود در جامعه، تنها به دنبال یک چیز بوده است: زندگی سالم و با عزّت در صلح و آرامش. علیرغم وجود معدود حکام کشور گشا، ملت ایران هیچ گاه به دنبال تسلط بر دیگر ملّت ها نبوده است و علیرغم وجود حکام ذلیل و وطن فروش، ملّت ایران هیچ گاه سلطه پذیر نبوده است و از همین رو نه از حکام سلطه جو و نه از حکام سلطه پذیر نام نیکی بر جا نمانده است. ملّت ایران هیچ گاه به ملّت های دیگر نگاه سلطه طلبانه نداشته و هرگز در کار ملّت‌ها دخالتی نکرده است و تنها هنگام استمداد مظلومان به یاری آنها رفته است.

درعین حال این ملّت هیچ گاه نتوانسته با دخالت بیگانگان و سلطه طلبی آنها کنار بیاید و هرگاه تسلط حکام بی عرضه و ذلیل باعث سلطه ی بیگانگان شده ملّت خون دل بسیار خورده است. هنوز شاهدان 28 مرداد 1332 بین ما هستند؛ و هنوز غم آن روز در نگاه ها و صداهایشان آشکار است.

هنوز صدای آنها که مرداد 1332 را دیده اند آهنگ غم دارد. سلطه پذیری حکام دست نشانده از دوره ی قاجار فزونی گرفت و در دوره ی پهلوی دوم به اوج رسید تا اینکه کاسه ی صبر ملّتِ آبرومند و نجیب ایران لبریز شد و با دست خالی پنجه در پنجه وطن فروشان و تمام حامیان زورگو و دژخیمان انداخته و با توکل بر خدای عزیز و حکیم و با اقتدا به صاحب شعار " هیهات منا الذله " و فرزند حکیم و شجاعش،خمینی کبیر، ذلت در برابر فرومایگان را به بهای خون فرزندان رشیدشان با عزّت، استقلال و آزادی معاوضه کردند.این ملّت نه برای نان انقلاب کرد و نه برای سلطه جویی 8 سال جنگید، این ملّت سالهاست که زندان و شکنجه، جنگ و جراحت، شهادت و اسارت، تحریم و تهدید را با نجابت تمام تحمل کرده تا برای خودو نسل های بعدش امکان انتخاب راه و روش درستِ زندگی کردن را به دست آورده و بقای آن را ضمانت کند.

یکی از راه های درستی که ایرانیان هرگاه آزادی عمل داشته اند آن را پوییده اند، دانش اندوزی، کسب معرفت و استفاده از علم جهت تسهیل زندگی بشر بوده است. برای اثبات این ادعا تنها ذکر نام بزرگانی چون ابن سینا، خواجه نصیر الدین طوسی، ابوریحان بیرونی، غیاث الدین کاشانی، خوارزمی و امثال آنها کافی ست.

در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با اضمحلال سلسله های پادشاهی، سایه ی سنگین از خود بیگانگی و اساس حقارت نیز از این میهن رخت بربست و با ایجاد فضای خودباوری و استقلال حاکمیتی و حکومت مردان دلسوز و ولایت پرهیزگاران، جهش علمی بی نظیری در کشور عزیزمان پدیدار شد که حضرتعالی و ملت رشید ایران به خوبی از ابعاد آن آگاه هستند.ملّتی که روزی گمان نمی‌شد که لولهنگ بسازد،موفق شد سفینه فضایی بسازد.

ملّتی که از سایر کشورها پزشک وارد می‌کرد، به قطب گردشگری سلامت تبدیل شده است و ملّتی که جزء عقب مانده ترین کشورها از نظر تولید علم بود به یکی از 10 کشور صاحب دانش در عرصه نانو فناوری تبدیل شده است و ده ها نمونه از این دست در مقابل دیدگان ماست.

ملّت ایران هرگاه در زمینه های علمی پیشرو بوده است، این علم را سخاوتمندانه در اختیار ملّت های دیگر گذاشته است، امّا در دنیای امروز کسانی که به ناحق بر جایگاه پیشتازان علم و فناوری تکیه زده اند، بی آنکه کمترین بویی از اخلاق برده باشند، علم را وسیله ای برای تسلط و استضعاف ملّت ها قرار داده اند و نیک می دانند که شکستن انحصار علمی آن ها در عرصه فناوری های پیشرفته، اتّحاد شومشان برای ظلم به محرومان و مستضعفان جهان و سرکیسه کردن آنها را بی ثمر خواهد کرد و علم را به جایگاه حقیقی اش که خدمت به بشریت است بازگردانده و دیگر ابزار دست آنها برای ثروت اندوزی و سلطه گری نخواهد بود.

فناوری هسته ای یکی از این فناوری های پیشرفته است که دستیابی ایران به آن چندین سال است آنها را به تکاپو انداخته تااز منافع اقتصادی- سیاسی بلند مدت انحصار آن در دست خود دفاع کنند و در این راه از هیچ ابزار خلاف اخلاق و انسانیت چشم پوشی نکرده اند و به قول خودشان فلج کننده ترین تحریم های تاریخ را علیه ملت شریف و مظلوم ایران به کار برده اند. امّا ملّت ایران همواره این فشارها و سختی ها را به امید هدف والای خود که همانا حفظ استقلال، آزادی و شرف خویش بوده است، تحمل کرده و حتّی خم به ابرو نیاورده است.

امّا پاره ای از سوء مدیریت ها در عرصه سیاست خارجی، اقتصاد و سیاست داخلی در دولت قبل، بسیاری از مردم را به این نتیجه رساند که برخی از مشکلاتی که تحمل می‌کنند، نه از فشارهای بیگانگان که ناشی ازسوء مدیریت است.از طرفی جنابعالی در سخنرانی های انتخاباتی با بیان این واقعیّت که چرخ زندگی مردم نیز باید همراه با چرخ هسته ای بچرخد، ملّت را امیدوار کردید که می شود با مدیریت بهتر، ضمن حفظ صنعت هسته ای و دستاورد های علمی آن، معیشت بهتری را برای مردم فراهم کرد.

این ادعای درست، اعتماد اکثر رأی دهندگان را به شما جلب کرد و توفیق خدمت به آنها برای جنابعالی و همکارانتان فراهم شد. به اعتقاد ما این پیام واقعی انتخابات 24 خرداد 92 است. امّا متاسفانه برخی به اشتباه گمان برده اند که مردم از ایستادگی پای عزت و استقلال خود خسته شده و می خواهند برای زندگی راحت تر، از آرمان های خود کوتاه بیایند، و این تحلیل کاملا غلطی است. حاشا که این ملّت با تقدیم هزاران شهید و جانباز از ادامه ی این راه پر افتخار و خوش عاقبت پشیمان شده باشد، مگر جانبازان شیمیایی و قطع نخاعی و مادران و همسران شهدا و جانبازان که هنوز بین ما هستند، خسته شده اند که ملّت از راه برگردد؟

لذا لازم است گروه مذاکره کنندگان پرونده ی هسته ای به سرپرستی جناب آقای دکتر ظریف این مسأله را به دقت مد نظر قرار دهند که اگر چه ملّت ایران به امید تدبیرهای بهتر در دولت یازدهم به شما اعتماد کرده و اگر چه امیدوار بوده اند که گروه جدید مذاکره کنندگان بهتر از گروه قبل، مذاکرات را مدیریت کنند، امّا از آنها انتظار معجزه هم نداشته اند، ملّت ضمن اینکه به جِد خواهان فیصله ی مسئله ی هسته ای است، قطعا پذیرش توافقی که متضمن زیر سوال رفتن تمامیت و عزت کشور باشد را از گروه مذاکره کننده انتظار نداشته و نخواهد پذیرفت و اگر برای مذاکره کنندگان عزیز راهی جز پذیرش چنین توافقی نمانده باشد، ملّت عدم پذیرش آن را شکست تلقی نخواهد کرد و قدردان زحمات آنها خواهد بود، چرا که ملّت به خوبی آگاه است که اگر عزّت کشور خدشه دار شود، امنیت، پیشرفت و اقتصاد کشور هم لطمه خواهد دیدو از مولای خود امیرالمؤمنین (ع) اینچنین آموخته است که " من صلح را کارساز تر از جنگ یافته ام،مادام که مایه ی وهن اسلام نباشد."

و نیز ملّت فهیم ایران به خوبی آگاه است که اگر سنگر هسته ایران به حریف تحویل دهد، او به سراغ سنگرهای علمی دیگر خواهد آمد و قطعا برای هر کدام از آنها نظیر صنعت فضایی و فناوری نانو مقاصد غیر صلح آمیزی را خواهد جست و آنها را نیز بهانه خواهد کرد.

در پایان از جنابعالی و سایر همکارانتان در دولت محترم می خواهیم که همت خود را معطوف اصلاح معضلاتی فرمایید که سالیان سال است گریبانگیر مردم ایران و منشأ واقعی مشکلات کشور می باشد؛ یعنی فساد و تبعیض و فرزند شوم آنها فقر. و در این راه از خداوند منّان برایتان توفیق و سربلندی مسألت می نماییم. و الا رفع تحریم هایی که حتی در صورت وفای به عهد طرف مقابل، باز ممکن است به همان شکل تحت عناوینی مثل حقوق بشر، حمایت از تروریسم و امثال آن تجدید شود، آن هم به قیمت جسور کردن زورگویان برای مداخله در امور کشور، چندان قابل اتکا و امیدوار کننده به نظر نمی رسد.

باآرزوی توفیق الهی برای شما و خدمتگزاران مردم در دولت محترم و مخصوصا سربازان وطن در خط مقدم مذاکرات.

منبع: ایسنا