نقل و انتقال دانشجویان دانشگاهها همیشه در ایام شهریور ماه و زمان اعلام نتایج کنکور سراسری مورد توجه دانشجویان و خانواده های آنها است.
 

به گزارش خبرگزاری مهر، تسهیل نقل و انتقال دانشجویان یکی از مواردی است که کامران دانشجو وزیر علوم از زمان فعالیت در وزارت علوم آن را مورد تاکید قرار داده است و به نظر می رسد با طی مراحل لازم آیین نامه نقل و انتقال دانشجویان اصلاح و به زودی به دانشگاهها ابلاغ می شود.

محمود ملاباشی در هجدهمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشجویی دانشگاههای سراسر کشور در بابلسر درباره طرح انتقال دانشجویان دختر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی به نزدیکترین دانشگاه محل سکونتشان گفت: این موضوع در وزارتخانه مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و بزودی طی بخشنامه ای به طور رسمی اعلام می شود.
وی با بیان اینکه این دانشجویان می توانند تا پایان تحصیلات خود در آن واحد دانشگاهی به عنوان مهمان دائم ادامه تحصیل دهند و مدرک خود را از دانشگاهی که قبول شده اند دریافت کنند اظهار داشت: این طرح در تمام دانشگاهها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور قابل اجراست.

توجه ویژه به دانشجویان دختر در آئین نامه نقل و انتقال

محمود ملاباشی پیش از این در گردهمایی معاونین دانشجویی دانشگاهها در دانشگاه محقق اردبیلی درباره این آیین نامه گفت: در این آئین نامه به ویژه دانشجویان دختر که در دانشگاههای غیر از محل سکونت خود پذیرفته شده اند می توانند با یک تقاضا و خیلی ساده تر از گذشته و با موافقت دانشگاههای مبداء و مقصد به دانشگاه محل زندگی خود منتقل شوند.

انتقال دانشجو به دانشگاههای شهرستانها حتی در رشته های پرطرفدار نیز آسان است

معاون دانشجویی وزیرعلوم گفت: دانشجویان باید یکسال صبر کنند و اگر دانشجوی مستعد و ورزیده ای باشند امکان انتقال آنها فراهم می شود و باید گفت به غیر از تهران برای سایر شهرستانها حتی برای رشته های خاص و پرطرفدارهم در خصوص نقل و انتقال مشکلی پیش بینی نمی کنیم.

کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز چندی پیش در پاسخ به مهر از اجرایی شدن آئین نامه جدید تسهیل نقل و انتقال دانشجو در سال تحصیلی پیش رو خبر داد و گفت: در آئین نامه جدید متقاضیان تنها یک ترم در دانشگاه مبدأ تحصیل می کنند و سپس بر اساس آئین نامه به دانشگاه مورد تقاضا منتقل شوند.

انتقال پس از یک ترم تحصیل در دانشگاه محل قبولی امکان پذیر است

کامران دانشجو افزود: پیش از این باید دانشجو 2 ترم در دانشگاه مبدأ تحصیل می کرد و معدل لازم برای انتقال را کسب می کرد اما اکنون این 2 ترم در آئین نامه به یک ترم تغییر پیدا کرده است به طور کلی شرایط انتقال دانشجویان بسیار سخت بود که آن را تسهیل کردیم.

وزیر علوم در ادامه پاسخ به مهر از تسهیلات برای دانشجویانی خبر داد که والدینشان در نزدیک ترین محل دانشگاه مقصد قرار می گیرند و خاطرنشان کرد: همان طور که از عنوان آئین نامه نقل و انتقال دانشجو پیدا است فردی می تواند از آن بهره مند شود که دانشجو باشد یعنی در دانشگاه مبدأ ثبت نام کرده باشد در غیراین صورت معنا ندارد فردی که تازه در کنکور پذیرفته شده و ثبت نام نکرده است بتواند از آن بهره مند شود.

دانشجو تاکید کرد: افرادی که خواستار بهره گیری از تسهیلات نقل و انتقال دانشجویان هستند حتما باید نیمسال اول را در دانشگاه مبدأ ثبت نام و تحصیل کرده باشند.

به گزارش مهر، دیگر تغییراتی که اخیرا در نقل و انتقال دانشجویان در سال تحصیلی جدید ایجاد شد مربوط به فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاههاست.

تغییر در تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیئت علمی

بر اساس این گزارش، دستورالعمل آئین نامه اجرایی بخشنامه ایجاد تسهیلات برای نقل و انتقال فرزندان دانشجوی اعضای هیئت علمی که در سال 1388 به تصویب هیئت وزیران رسیده بود با افزودن یک تبصره به آن و با امضای وزرای علوم و بهداشت اصلاح شد.

اعضای هیئت علمی پیمانی دانشگاه­های تابعه وزارتخانه­های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به شرط داشتن دو سال سابقه کار (به صورت پیمانی) و اینکه گزینش علمی و عمومی آنان توسط یکی از وزارتین انجام شده باشد، مشمول این دستورالعمل و مصوبات مربوط خواهند بود.

آئین نامه جدید نقل و انتقال دانشجویان سراسر کشور که جهت سهولت نقل و انتقال دانشجویان و نزدیکی آنها به خانواده هایشان مورد بازبینی قرار گرفته، با اصلاحات نهایی به زودی از طرف وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ خواهد شد.

 

 گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:mehrnews.com