دانشجویان کارشناسی ارشدی که تا کنون بر اساس سیستم آموزشی پژوهشی تحصیل کرده اند اگر علاقمند باشند می توانند به جای پایان نامه، درس بگیرند و آنها نیز به صورت آموزش محور بدون ارائه پایان نامه فارغ التحصیل شوند....
 
 
 
 اجرای یک قانون جدید که بر اساس آن دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد که تاکنون پایان نامه‌شان تصویب نشده است می‌توانند بدون ارائه پایان نامه فارغ التحصیل شوند، در دانشگاه پیام نور کلید خورد.

به گزارش مهر، این قانون جدید را نباید با آنچه که از سال گذشته تحت عنوان پذیرش دانشجوی فوق لیسانس آموزش محور (بدون پایان نامه) در سیاست های آموزش عالی کشور گنجانده شده است یکسان دانست چرا که این قانون جدید دانشگاه پیام نور برای دانشجویانی است که بر اساس شیوه پذیرش آموزشی پژوهشی به مقطع کارشناسی ارشد وارد شده اند.

معاون آموزش و سنجش دانشگاه پیام نور در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره عملکرد این دانشگاه در اولین سال پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش محور (بدون پایان نامه) توضیح داد. همچنین قانون جدید دانشگاه پیام نور درباره امکان فارغ التحصیلی بدون ارائه پایان نامه برای دانشجویان فوق لیسانسی که پیش از این موظف بوده اند برای فارغ التحصیلی، پایان نامه ارائه دهند را نیز تشریح کرد.  
 
عبدالله معتمدی گفت: مجوز راه‌اندازی دوره‌های کارشناسی ارشد بدون پایان نامه در 170 رشته محل دانشگاه پیام نور از امسال صادر شد که به این ترتیب حداقل بین 10 تا 15 نفر در هر رشته محل دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش محور (بدون پایان نامه) پذیرش شد که این افراد می توانند بدون ارائه پایان نامه مدرک فوق لیسانس دریافت کنند.
 
معاون آموزش و سنجش دانشگاه پیام نور افزود: دانشگاه پیام نور علاوه بر پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش محور، کماکان در هر رشته محل 10 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد نیز به شیوه آموزشی پژوهشی پذیرش می کند به این ترتیب با آغاز پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش محور (فوق لیسانس بدون پایان نامه) و تداوم پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد آموزشی و پژوهشی (فوق لیسانس با پایان نامه) ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور 2 برابر شده است.
 
معتمدی درباره ایجاد امکان فارغ التحصیلی بدون ارائه پایان نامه برای دانشجویان فوق لیسانسی که پیش از این موظف بوده اند برای فارغ التحصیلی، پایان نامه ارائه دهند نیز گفت: دانشجویان کارشناسی ارشدی که تا کنون بر اساس سیستم آموزشی پژوهشی تحصیل کرده اند اگر علاقمند باشند می توانند به جای پایان نامه، درس بگیرند و آنها نیز به صورت آموزش محور بدون ارائه پایان نامه فارغ التحصیل شوند.
 
وی افزود: دانشگاه پیام نور بخشنامه کرده است دانشجویان پیام نور که هنوز پایان نامه انتخاب نکرده اند می توانند با مراجعه به محل تحصیلشان فرم تعهدی را تکمیل کنند که این فرم به منزله تقاضانامه است این دانشجویان به استناد این تقاضا به جای پایان نامه می توانند درس سمینار یا دروس دیگری که پیش بینی شده را اخذ کنند و در صورتی که موفق به گذراندن آنها شدند بدون ارائه پایان نامه فارغ التحصیل شوند.
 
معاون آموزش و سنجش دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد: افرادی نیز که پایان نامه انتخاب کرده اند اما هنوز تصویب نشده است می توانند از طریق آموزش محور فارغ التحصیل شوند اما دانشجویانی که پایان نامه انتخاب کرده و تصویب هم شده است علی القاعده نمی توانند از طریق آموزش محور (بدون پایان نامه) فارغ التحصیل شوند.
 
 
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:mehrnews.com