بهداشت و کمبود امکانات خوابگاه از دیگر مشکلات مهم دانشجویان محسوب می شود که بهتر است است مسئولین در قبال شهریه های که بابت خوابگاه از دانشجویان دریافت می کنند تمهیداتی نیز جهت کاهش این معضلات بیندیشند...
 
به گزارش جهان، علی رغم ابلاغ آیین نامه‌ای انتقالی دانشجویان دختر به محل سکونت و یا نزدیکترین شهر محل سکونتشان هنوز هم دانشجویان دختر زیادی هستند که با رویای انتقالی به دانشگاه های شهرهای مختلف می روند و به علت عدم دریافت انتقالی مجبور می شوند چند سالی را در خوابگاه های دولتی و آزاد و یا خانه های مجردی اقامت کنند.

همواره مشکلات زندگی خوابگاهی که به عنوان مهم ترین معضلات دانشجویان شهرستانی محسوب می گردد، موجب ایجاد بحث ها و اظهارنظرهای گوناگونی در میان صاحبنظران و مهم تر از همه مسئولین دانشگاهی شده است.

شهریه بالا امکانات پایین مشکل جدی دانشجویان خوابگاه های دولتی و آزاد

بنا بر اظهار نظر برخی از دانشجویان خوابگاه متعلق به خود دانشگاه آزاد برای هر ترم بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان دریافت می کنند.

پانسیون ها هم که حالت نیمه خصوصی دارند دو نوع هستند، یک نوع آن زیر نظر دانشگاه است که برای هر ترم از هر دانشجو ۲۶۰ هزار تومان دریافت می شود و نوع دیگر پانسیون ها که توسط نیروی انتظامی فراهم شده و دانشجویان سراسری و آزاد توأمان سکونت دارند، ۱۵۰ هزار تومان پول پیش می گیرند و ترمی ۶۰ هزار تومان از هر دانشجو دریافت می کنند.

به گفته برخی از دانشجویان علی رغم شهریه های بالایی که از دانشجویان دریافت می شد اغلب خوابگاه ها فضای کوچکی داشته و دانشجویان زیادی در اتاق ها ساکن می شوند و به این ترتیب به دلیل شلوغی محیز عملا درس خواندن در طول روز غیر ممکن بوده و برخی از دانشجویان مجبور هستند شب ها درس بخوانند.

البته با وجودیکه این مشکل معمولا در خوابگاه های دولتی بیشتر دیده می شود اما به تجربه ثابت شده که استقبال خانواده ها از خوابگاه های دولتی به مراتب بیشتر از خوابگاه های خصوصی و خانه های مجردی برای فرزندانشان است، چراکه خانواده می خواهد به امنیت فرزندش دلگرم باشد.

به نظر می رسد در خوابگاه های خصوصی و نیمه خصوصی که بیشتر متعلق به دانشجویان دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه ها است، به دلیل نبود نظارت ها و یا کمبود و نبود بودجه بارها حوادث تلخی مانند ترکیدن لوله ها، آبگرمکن، خرابی شوفاژ و ... روی داده است.

مشکلات اخلاقی و امنیتی مهمترین معضل خانه های مجردی دانشجویی

همایون مقیمی به صراحت امنیت اخلاقی و روانی خانه های مجردی دانشجویی و حتی خوابگاه های خصوصی را رد کرده و می گوید: مشکلات فردی در قالب ترس، حسادت، عدم کنترل خود (بی خوابی و یا پرخوابی) و... در دانشجویان نمود پیدا می کند. مشکلات بین فردی در قالب ناسازگاری، عدم پذیرش یکدیگر و مشکلات مادی بین فردی ظاهر می شوند.»

این روانشناس سؤاستفاده های مالی و عاطفی را از شایع ترین مشکلات دانشجویی طی دوران زندگی خوابگاهی عنوان کرده و می گوید: «با توجه به این که جوان از خانه دور افتاده و دیگر نمی تواند خیلی از مسائلش را با خانواده خود طرح کند، مورد سوءاستفاده از سایرین قرار می گیرد.

این روانشناس در مجموع متذکر می شود اشتباه فاحش والدین این است که برای فرزندشان خانه مجردی می گیرند، بنده به عنوان یک آسیب شناس توصیه می کنم هرگز چنین نکنید.

اما راه حل چیست؟

از آنجا که دانشجویان خوابگاهی در فضای دوری از خانواده و بروز مشکلات روحی، دانشجویان نیازمند فضای آرام و ساکتی می باشند که بتوانند با استفاده از فضای ایجاد شده از خستگی خود بکاهند و همچنین از این فضا برای مطالعه و مشغول کردن خود به درس خواندن استفاده کنند. نبود این فضا و اسکان تعداد زیادی دانشجو در اتاق های کوچک یکی از بزرگ ترین معضلات این دانشجویان محسوب می گردد.

بنابراین بهتر است مسئولین در پذیرش دانشجویان شهرستانی تامل بیشتری نمایند و یا فضای خوابگاه ها را افزایش دهند.

بهداشت خوابگاه ها که از نظر دانشجویان حلقه مفقوده برنامه ریزی هاست و همچنین کمبود امکانات خوابگاه نیز از دیگر مشکلات مهم دانشجویان محسوب می شود که بهتر است است مسئولین در قبال شهریه های که بابت خوابگاه از دانشجویان دریافت می کنند تمهیداتی نیز جهت کاهش این معضلات بیندیشند.
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:jahannews.com