روسای دانشگاه‌های كشور در بيانيه‌ای حمايت خود را از اصلاح روند علمی كشور و اقدامات دانشگاه علامه طباطبائی اعلام كردند....
 
 
به گزارش فارس، متن بیانیه روسای دانشگاه‌های كشور در حمایت از اصلاح روند علمی كشور و اقدامات حجت‌الاسلام و‌المسلمین صدر‌الدین شریعتی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
"یرفع الله الذین آمنوا و الذین اوتوا العلم درجات و الله بما تعملون خبیر؛ خداوند كسانی از شما را كه ایمان آورده‌اند، یك درجه و كسانی را كه علاوه بر ایمان، دانش نیز به آنان داده شده است چندین درجه بالا می‌برد و خدا به آنچه می‌كنید آگاه است. " سوره مجادله آیه شریف 11

پیشرفت‌های علمی و فناوری شگرف ایران اسلامی با عنایات ویژه حضرت ولی عصر (عج‌الله تعالی فرجه الشریف) امروز زبانزد تمامی محافل علمی-پژوهشی و فرهنگی جهان می‌باشد. بی‌شك این جهش علمی و فرهنگی اصیل حاصل تلاش و ایثارگری شبانه‌روزی دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان، كارگزاران و مسئولین آموزش عالی كشور است.

بدون شك نظام آموزش عالی كشور اعم از شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در كنار اعضای محترم هیأت امنا دانشگاه‌ها كشور با تدوین چارچوب‌های علمی و آئین‌نامه‌های مورد نیاز، رسیدن به چشم انداز آموزش عالی را تسهیل می‌نمایند.

از اقدامات اساسی در سال‌های اخیر تدوین قوانین و آئین‌نامه‌های مورد نیاز جذب سرمایه انسانی جوان و پویایی است كه بعنوان پیكره علمی دانشگاه‌های كشور شناخته می‌شوند. در این بین فرآیند طبیعی بازنشسته نمودن اساتید كه به لحاظ ظرفیت‌های سنی و علمی دوره خدمت رسانی خود را به پایان برده‌اند، بخشی از اجرای قوانین موصوف در آموزش عالی می‌باشد.

شایان توجه است فرآیند بازنشسته نمودن اساتید بطور عمده مسیر طبیعی خود را طی می‌كند، این پدیده نه تنها موجب افتخار استادان عزیز مشمول پایان دوره خدمت می‌شود، بلكه زمینه استفاده از آنان را بعنوان بازوی مشورت علمی مسئولین دانشگاه‌ها فراهم می‌آورد.

در این بین عده‌ای از اعضای محترم هیأت علمی به دلیل ركود علمی و عدم تأمین استانداردهای لازم آموزشی-پژوهشی و به لحاظ رعایت قانون در كنار حفظ شأن نیروی انسانی به افتخار بازنشستگی نائل آمده‌اند. انتظار قاطبه دانشگاهیان از این عزیزان تمكین در برابر قانون می‌باشد. این رفتار علمی است كه جایگاه و احترام آنان را در تقدیر از خدمات دوران خدمتشان حفظ می‌كند.

یكی از مراكز آموزش عالی موفق در اجرای قوانین و حفظ پویایی و نشاط علمی با جذب اساتید جوان و پژوهنده، دانشگاه علامه طباطبائی است. ریاست محترم این دانشگاه با داشتن صبغه علمی و به عنوان عضو جامعه دانشگاهی حاصل از پیوند حوزه و دانشگاه، زحمات بی‌وقفه‌ای را در راستای تحقق آرمان‌های علمی-پژوهشی در حوزه علوم انسانی متحمل شده‌اند.

اجرای این فرآیند ارزشمند یعنی تحقق دانشگاه اسلامی كه مرزهای دانش را در حوزه آموزش و پژوهش و فرهنگ گسترش می‌دهد، بعضاً گلایه‌هایی را برانگیخته است، بدیهی است یك ساختار مستحكم علمی چون دانشگاه علامه طباطبائی نمی‌تواند در مقابل هرگونه درخواست و یا سلیقه‌های غیرعلمی از مسیر خود منحرف شده و راهبردهای الزامی رسیدن به مرز تولید دانش را دستخوش خطر قرار دهد. یعنی همواره اجرای قوانین و حفظ ضرورت‌ها و استانداردهای علمی، نارضایتی و فشاری را از گروهی كوچك كه تسلیم در مقابل قانون را برنمی‌تابند، به دنبال خواهد داشت.

لذا مجموعه رؤسای دانشگاه‌های بزرگ كشور ضمن تأكید بر ادامه فرایند اصلاح وضعیت علمی-پژوهشی، فناوری و فرهنگی دانشگاه‌ها، حمایت خود را از اقدامات حجت‌الاسلام و المسلمین صدر‌الدین شریعتی ریاست محترم دانشگاه علامه طباطبائی اعلام می‌دارند و امید است تمامی نهادهای قانونی كشور با پذیرش منطقی استمرار حركت فوق، زمینه رسیدن به سطح اول علمی در منطقه منطبق با سند چشم انداز جمهوری اسلامی را فراهم فرمایند.

بر اساس این گزارش؛ بیانیه به امضای روسای دانشگاه‌های تهران، اراك، زنجان، صنعتی شریف، اصفهان، بجنورد، تربیت معلم، بوعلی سینا، شیراز، علم و صنعت، رازی كرمانشاه، هرمزگان، خواجه نصیرالدین طوسی، شهید باهنر كرمان، لرستان، صنعتی امیركبیر، چمران اهواز، علوم كشاورزی و منابع طبیعی گرگان، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، سیستان و بلوچستان، شهید بهشتی، كاشان، سمنان، پیام نور، كردستان، یاسوج، هنر، تبریز، علمی-كاربردی، گیلان، الزهرا(س)، قم، مازندران، یزد و رئیس جهاد دانشگاهی رسیده است. 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:fararu.com