مدیركل امور فرهنگی وزارت علوم از ارسال كارت تبریک وزیر علوم برای دانشجویان ایرانی خارج كشور خبر داد و درباره برنامه‌های نوروزی وزارت علوم برای این دانشجویان به آماده‌سازی بسته‌های كوچک ساندویچی به عنوان عیدانه وزارت علوم اشاره كرد.
 
شبکه خبری تابناک: جلیل دارا درباره برنامه‌های نوروزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دانشجویان ایرانی خارج كشور گفت: در ایام نوروز از طریق ارسال كارت پستال تبریك وزیر علوم و با ارسال بسته‌های فرهنگی، به دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از كشور تبریک می‌گوییم.

مدیركل امور فرهنگی وزارت علوم درباره محتوای این بسته‌های فرهنگی گفت: بسته‌های فرهنگی محتوی اقلامی است كه تداعی‌گر هویت ملی دانشجویان است و با این هدف آماده‌سازی می‌شود كه فضای نوروز و نو شدن با نگاه ملی و دینی برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از كشور كه در عید نوروز در كشور خودمان نیستند یادآوری شود.

وی با بیان اینكه بسته‌های فرهنگی در نوروز 90 برای بیش از یك هزار نفر از دانشجویان ایرانی بورسیه خارج از كشور ارسال می‌شود، گفت: طی سال گذشته چهار بسته فرهنگی برای دانشجویان ایرانی خارج از كشور ارسال شده است. در آستانه سال نو، رایزن‌های علمی درخواست دارند كه بسته‌های فرهنگی نوروز زودتر به آنها برسد كه این نشان می‌دهد بسته‌های فرهنگی مورد استقبال دانشجویان واقع شده است.

جلیل دارا با بیان اینكه بسته‌های فرهنگی مانند بسته‌های كوچك ساندویچی با حجم كم و محتوای بالا هستند، گفت: بسته‌ها و كالاهای فرهنگی كه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دانشجویان ایرانی خارج كشور ارسال شده است استقبال دانشجویان را به دنبال داشته به طوریكه رایزن‌های علمی اقلام دیگری نیز از وزارت علوم خواسته‌اند.

وی افزود: رایزن‌های علمی جمهوری اسلامی ایران از وزارت علوم درخواست كرده‌اند كه اقلام فرهنگی مانند سجاده، مفاتیح‌الجنان یا كتاب شعر نیز برای دانشجویان بفرستیم كه این نشان می‌دهد دانشجویان ایرانی خارج از كشور به شدت تشنه مسائل فرهنگی هستند.

مدیركل امور فرهنگی وزارت علوم از برنامه بازدید و سركشی مسئولان وزارت علوم از مناطق مختلف خارج از كشور كه تعداد دانشجویان ایرانی بیشتری در آنجا مستقر هستند خبر داد و گفت: اعزام سخنران برای حضور در جمع دانشجویان ایرانی خارج از كشور از برنامه‌هایی است كه از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایام نوروز اجرا می‌شود.

دارا از درخواست رایزن‌های علمی جمهوری اسلامی ایران در كشورهایی مانند مالزی، استرالیا و بلاروس برای اعزام سخنران در ایام نوروز به این كشورها برای حضور در جمع دانشجویان ایرانی خبر داد و در تبیین هدف این سخنرانی‌ها گفت: دانشجویان ایرانی خارج كشور برای مدت زمان نسبتا طولانی در خارج از كشور هستند لذا نیاز دارند حال و هوایی كه در فضای كشورشان است برایشان تداعی شود.

وی خاطرنشان كرد: باید از طریق برنامه‌های فرهنگی به سمت ایجاد فضایی برای دانشجویان ایرانی در خارج كشور برویم كه آنها با فضای وطن و ملیت خود بیشتر عجین باشند لذا هدف از این سخنرانی‌ها تقویت هویت دینی و ملی دانشجویان ایرانی خارج از كشور است.

مدیركل امور فرهنگی وزارت علوم یادآور شد: دانشجویان ایرانی خارج از كشور بعضا با فضایی روبرو می‌شوند كه ممكن است مناسب روحیات و اخلاقیات و رفتارهای ایرانی نباشد لذا باید برای جلوگیری از روبرو شدن دانشجویان ایرانی خارج كشور با شرایط نامناسب روحی برنامه ای داشته باشیم.

وی اعزام گروه‌های مختلف هنری تئاتر و نمایش كه عمدتا نمایش دهنده آداب و سنن ایرانی هستند را از دیگر برنامه‌هایی دانست كه در ایام نوروز برای دانشجویان ایرانی خارج كشور در برخی كشورها در نظر گرفته شده است.
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
seemorgh.com/news
منبع:tabnak.com