وزير علوم گفت: نوع مدركی كه به دانشجويان پولی داده مي‌شود، متفاوت است و هنگامی كه اين‌گونه از دانشجويان روانه بازار كار می‌شوند، كارفرما بايد بداند كه اين دانشجو از چه مسيری به دانشگاه ورود پيدا كرده است.


 

فارس‌ : كامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه مراسم بزرگداشت سرداران و 14 هزار و شصت شهید استان فارس در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سؤال كه اعلام می‌شود شهریه دانشجویان پولی در هیئت امنای دانشگاه‌ها تعیین می‌شود و این امر موجب نگرانی مردم شده است، گفت: این موضوع به هیچ عنوان نباید موجب نگرانی مردم شود، چون این شهریه‌ها را وزارت علوم مشخص می‌كند و به دلیل اینكه بنده نیز جزو هیئت امنای دانشگاه هستم، ‌در هیئت امنای دانشگاه‌ها مشخص می‌شود كه شهریه‌ها چه سقفی داشته باشد.

وی افزود: نوع مدركی كه به این دست از دانشجویان داده می‌شود، متفاوت است و هنگامی كه این‌گونه از دانشجویان روانه بازار كار می‌شوند، كارفرما باید بداند كه این دانشجو از چه مسیری به دانشگاه ورود پیدا كرده است.

وزیر علوم خاطرنشان كرد: ‌‌دانشگاه پولی یك موضوع امروزی نیست و سال‌های گذشته نیز این موضوع اجرایی شده است، اما اكنون می‌خواهیم دانشگاه و دانشجوی پولی را ضابطه مند كنیم.

وزیر علوم در ادامه تصریح كرد: شما اعتقاد دارید كه این دانشجویان پولی هستند اما ما اعتقاد داریم كه این دانشجویان از نوع دیگری هستند.

وی در ادامه گفت: در گذشته برخی نهادها و موسسات با دانشگاه‌ها قرار داد می‌بستند تا نفرات خود در این دانشگاه‌ها تحصیل كنند و مدرك معادل دریافت كنند. البته این دوره‌های آموزشی را شورای برنامه ریزی و شورای گسترش نیز مورد تصویب قرار می‌داد.

دانشجو با بیان اینكه این دست از دانشجویان در گذشته بدون كنكور به دانشگاه‌ راه پیدا می‌كردند و مدرك معادل پیدا می‌كردند، اظهار داشت: این دست از دانشجویان كه مدرك معادل دریافت می‌كردند اگر قصد داشتند ارتقای تحصیلی دهند از آنان امتحانی به عمل می‌آمد و سپس به ارتقای تحصیلی اقدام می‌كردند اما اكنون پذیرش این دانشجویان باید از طریق كنكور باشد.

وزیر علوم با بیان اینكه ما طرح دانشجوی پولی را قانومند می‌كنیم، اظهار داشت: فضا نباید به گونه‌ای ترسیم شود كه دانشجویان احساس كنند دانشجوی پولی بحث جدیدی است و این دسته از دانشجویان با پرداخت پول مدرك دریافت می‌كنند و مطمئنا وزارت علوم نیز این موضوع را قبول ندارد.

دانشجو با بیان اینكه وزارت علوم معتقد است كه كیفیت آموزش عالی باید حفظ شود، خاطرنشان كرد: بحث دانشجوی پولی راه برای منبع درآمد دانشگاه‌ها است و این موضوع از گذشته نیز اجرایی بوده اما ما می‌خواهیم آن را ضابطه‌مند كنیم.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود تاكید كرد: شهریه‌ها چه در موسسه‌های غیردولتی و چه در موسسه‌های دولتی بر مبنای كیفیت است.

وی در پاسخ به این سؤال كه كاهش دوره‌های لیسانس كه در وزارت علوم مطرح بود ولی با اجرای طرح آمایش این طرح نیمه كاره مانده است گفت: در حال حاضر چنین بحثی در وزارت علوم مطرح نیست. هر گاه بررسی‌ها انجام شود اعلام می‌كنیم.

وی افزود: مطلبی كه عنوان كردم به این معنی نیست كه وزارت علوم هوش خود را برای اظهار پیشنهادات می‌بندد هر پیشنهاد جدیدی در خصوص كاهش دوره لیسانس مطرح شود دریافت می‌كنیم. آن را بررسی و كار كارشناسی روی آن انجام خواهیم داد.

وزیر علوم اظهار داشت: در حال حاضر فضای كلی این است كه زمان‌های اضافی برای دانشجویان دوره كارشناسی بسیار است و این دانشجویان به طور متوسط روزانه 3 ساعت در كلاس‌های درس حاضر می‌شوند. اما ما قائل به این نیستیم كه این دانشجویان باید تماما در كلاس‌های درس حضور داشته باشند.

دانشجو در ادامه بیان داشت: می‌توان دوره‌های كارشناسی را فشرده‌تر كرد و شاید هم می‌توان دروسی كه مورد نیاز نیستند حذف كرد و سپس دوره‌های كارشناسی را كوتاه كرد.

وی در ادامه گفت: از نظر من طرح كاهش دوره كارشناسی طرح منسجمی نیست. وزارت علوم كار كارشناسی در خصوص كاهش دوره كارشناسی را در اختیار اعضای هیئت علمی و مسئولان اجرایی دانشگاه‌ها قرار می‌دهد و هر گاه كارشناسان این امر را تایید كردند بحث كاهش دوره كارشناسی را در مسیر قانونی وارد می‌كنیم تا به نتیجه‌ای برسد و اگر هم به نتیجه نرسید ما مجری قانون هستیم.

وزیر علوم در پاسخ به سؤال خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فاس كه پرسید در بودجه سال 90 آیا نظارت وزارت علوم بر هزینه‌های آموزش عالی مطرح شده یا خیر، گفت: باید اجازه داد تا بودجه سال 90 تصویب شود و سپس در مورد آن به بحث و بررسی اقدام كنیم.

وی افزود: باید در یك فضای كاملا دوستانه، صمیمانه و منطقی به جمع بندی برسیم. بنده به عنوان وزیر علوم در این خصوص مطالب خود را مطرح كردم اما باید ببینیم نظرات نمایندگان مجلس در این خصوص چیست.

دانشجو اظهار داشت: بنده اعلام داشتم كه وزارت علوم در قبال آموزش عالی كشور پاسخگو است و طبق قاعده ابزار لازم هم در اختیار وزارت علوم قرار گیرد.

وزیر علوم تاكید كرد: اگر قرار است دانشگاه‌های مناطق محروم به سرعت پیشرفت كنند باید وزارت علوم بودجه متمركز در اختیار داشته باشند.

وی در ادامه گفت: بنده به عنوان وزیر علوم خطاب به نمایندگان مجلس اعلام كردم كه اگر وزارت علوم اختیارات لازم را داشته باشد تا به دانشگاه‌های مناطق محروم رسیدگی كند این دانشگاه‌ها رشد سریع‌تری خواهند داشت.

دانشجو با بیان اینكه استقلال دانشگاه به این معنی نیست كه اعتباراتش از كجا دریافت می‌شود، خاطرنشان كرد: اگر وزارت علوم تفاهم نامه‌ای با دانشگاه‌ها امضاء كند مطمئنا بهتر است.

وزیر علوم دانشجو اظهار داشت: اینكه دانشگاه‌ها بودجه خود را از معاونت راهبردی دریافت كنند با اینكه بودجه خود را از وزارت علوم دریافت كنند چه تفاوتی دارد؟ مگر وزارت علوم جزء دولت نیست.

وی در پایان خاطرنشان كرد: این موضوع بسیار شفاف است و بنده قائل به این هستم كه حرف خود را می‌زنم و استدلال خود را نیز ارائه می‌دهم اما در جمع بندی قانون را اجرا می‌كنم.

 
 
گردآوری:گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:farsnews.com