به گزارش خبرگزاری مهر، از نکات مهم قبل از شروع رانندگی سلامت كامل جسمي و روحي راننده و استراحت كامل قبل از شروع رانندگي است.

اینها از جمله مواردی است که همواره بر آن تاکید شده تا از بروز سوانح رانندگی جلوگیری شود.

براساس آمارها ۶۰ درصد از تصادفات رانندگی در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می دهد که این نشانگر خستگی رانندگان و بی توجهی به زمان استراحت است و تاکنون هم این عامل منجر به سوانح زیادی شده است.

متاسفانه باوجود هشدارها برخی رانندگان، موضوع خستگی و خواب آلودگی را جدی نمی گیرند و بدون استراحت کافی در زمان خستگی اقدام به رانندگی می کند، به گونه ای که فرد توانایی کنترل وسیله نقلیه را در یک مقطع زمانی کوتاه از دست داده و سانحه رانندگی رخ می دهد.

این موضوع به خصوص در حمل و نقل عمومی جاده ای بیشتر اهمیت دارد بطوریکه به گفته کارشناسان رانندگان ناوگان حمل ونقل عومی مسافربری نباید بیش از ۹ ساعت در شبانه روز رانندگی کنند.

اما از آنجاییکه سابقه رانندگان شخصی در جایی ثبت نمی شود بنابراین آنها باید خود به این امر توجه داشته باشند و بیش از حد رانندگی نکنند اما تجربه نشان داده که تعداد زیادی از رانندگان اتوبوس ها ساعت کار بالایی دارند که همین موضوع موجب خواب آلودگی و تصادفات رانندگی می شود.

بنابراین با توجه به تعداد بالای سوانح رانندگی در کشور به خصوص در ناوگان حمل و نقل عمومی نیاز است که دولت نظارت بیشتری را بر عملکرد شرکت های حمل و نقل مسافر و رانندگان داشته باشد تا از چند شیفته کار کردن رانندگان جلوگیری شود.

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
پربیننده ترین اخبار
 
X