در پی انتشار ویدیویی از شکنجه و ضرب و شتم شدید یک نوجوان افغانستانی در جنوب ایران، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته است که این پسر زنده است و برای درمان به بندرعباس منتقل شده است. وزارت خارجه افغانستان همچنین گفته است که ضاربان این نوجوان از سوی مقام‌های ایرانی دستگیر شده‌اند.

به نقل خبرگزاری اسپوتنیک: در پی انتشار ویدیویی از شکنجه و ضرب و شتم شدید یک نوجوان افغانستانی در جنوب ایران، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته است که این پسر زنده است و برای درمان به بندرعباس منتقل شده است. وزارت خارجه افغانستان همچنین گفته است که ضاربان این نوجوان از سوی مقام‌های ایرانی دستگیر شده‌اند.

پیش از این برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که این نوجود در اثر ضرب و شتم، جان داده است.


به ادعای رسانه‌های افغانستانی، این جوان ۱۶ ساله چندی پیش از سوی برخی از اعضای شورای روستای «سلخ» در جزیره قشم مورد شکنجه و ضرب و شتم قرار گرفته است.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که ضاربان این نوجوان او را کتک می زنند و به داخل یک خودرو می اندازند. در یک فایل تصویری دیگر، این نوجوان با دست بسته و بدنی زخمی دیده می‌شود. این ویدیو از شبکه‌های اجتماعی حذف شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در پی این حادثه با انتشار اطلاعیه ای از مقامات ایرانی خواسته است که «این قضیه را پیگیری و عاملان آن‌را مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار دهند.»

برخی رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که این نوجوان افغان به دلیل «متلک گفتن» به همسر رئیس شورای روستای «سلخ» مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته است با این حال تا لحظه تنظیم این گزارش واکنشی از سوی خانواده قربانی به این ادعا ارائه نشده است.


پرونده حادثه برای تبعه افغان از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود


سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، در خصوص وقوع حادثه برای یکی از شهروندان افغانستان در جزیره قشم بیانیه‌ای را صادر کرد.

سفارت ایران در کابل، با انتشار این بیانیه‌ اعلام کرد که پرونده وقوع حادثه برای تبعه افغان در استان هرمزگان ایران را توسط دوایر قضایی ایران پیگیری می‌کند.

بر اساس اعلام سفارت ایران در کابل، متعاقب انتشار خبری در رسانه‌های اجتماعی مبنی بر وقوع حادثه‌ای برای یکی از اتباع افغانستان در جزیره قشم، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یادداشتی از سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در این خصوص دریافت نموده و بر این اساس این موضوع اکنون از طریق مراجع قانونی در دست پیگیری است.

همچنین سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل تاکید کرد که چنانچه جرمی در این رابطه صورت گرفته باشد مراجع قضایی ایران بر طبق قانون با مجرمین برخورد خواهند کرد.

همزمان سفارت جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت هوشیاری نسبت به طرح برخی مطالب بی‌اساس توسط کسانی که دوستی دو ملت ایران و افغانستان را نشانه گرفته‌اند، تاکید کرد.
گردآوری : گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع : برترین ها 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X