زمین لرزه‌ به بزرگی ۳.۸ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین، استان مركزی - حوالی نوبران را لرزاند

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه


 مدیرکل بحران استان قزوین در این خصوص گفت:زمین لرزه در مرز استان قزوین و گیلان(جیرنده) رخ داده و شدت آن ۴ و ۷ دهم در مقیاس ریشتر بوده است.

وی گفت:این زمین لرزه حدود ۱۰ ثانیه به طول انجامید.


محل وقوع: استان مرکزی - حوالی نوبران

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1399/08/03 15:02:28
طول جغرافیایی: 49.72
عرض جغرافیایی: 35.25
عمق زمین‌لرزه: 10 کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:
13 کیلومتری نوبران (مرکزی)
18 کیلومتری غرق آباد (مرکزی)
23 کیلومتری رازقان (مرکزی)

نزدیکترین مراکز استان:
117 کیلومتری قزوین
120 کیلومتری همدان

زلزله ۵.۴ ریشتری در آوج

مرکز لرزه‌نگاری کشوری:

زلزله‌ای به قدرت 5.4 مرز استانهای قزوين و همدان حوالی آوج را لرزاند

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1399/08/03 15:04:15

طول جغرافیایی: 48.97
عرض جغرافیایی: 35.69
عمق زمین‌لرزه: 10 کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:

25 کیلومتری آوج (قزوين)
29 کیلومتری آبگرم (قزوين)
30 کیلومتری دمق (همدان)

نزدیکترین مراکز استان:

107 کیلومتری همدان
114 کیلومتری قزوين


در پی وقوع زمین‌لرزه ۵.۴ ریشتری در آوج استان قزوین ۴تیم ارزیاب از استان‌های همدان و قزوین به محل وقوع زمین‌لرزه اعزام شدند. این زلزله در بخش هایی از غرب استان تهران احساس شده است.

تاکنون خسارتی از زلزله گزارش نشده است

مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین: تاکنون هیچ گزارشی از خسارت های احتمالی اعلام نشده است.

از زلزله خارج از شهر آوج و در بین روستاها بوده است. گروه های امدادی نیز در حالت آماده باش هستند.


گسل آوج ارتباطی با گسل‌های تهران ندارد


رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: لرزش تهران تحت تاثیر وقوع زمین‌لرزه 5.4 ریشتری در محدوده آوج بوده که کانون زلزله حدود 170 کیلومتر با تهران فاصله دارد و گسل آوج ارتباطی با گسل‌های عبوری تهران ندارد.

علی بیت‌اللهی درباره زلزله چند دقیقه قبل در همدان و تهران اظهار داشت: ساعت 15:02 و 15:04 شاهد وقوع دو زلزله متوالی در شمال‌غربی همدان در محدوده آوج به سمت جنوب‌شرقی این منطقه بودیم که بزرگی زلزله اول 3.9 ریشتر و پس از 2 دقیقه زلزله دوم به بزرگی 5.4 ریشتر رخ داد.

وی افزود: منطقه آوج در محدوده مناطق لرزه‌خیز است که سابقه زلزله مخرب هم داشته است و این زلزله در امتداد گسل آوج و گسل کوشک نصرت رخ داده است.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه این دو گسل از مهمترین گسل‌های منطقه هستند، گفت: زمین‌لرزه معروف و مخربی در امتداد گسل آوج رخ داده است.

بیت‌اللهی درباره احساس زلزله در تهران پس از وقوع زلزله در محدوده آوج بیان داشت: لرزش تهران تحت تاثیر وقوع زمین‌لرزه 5.4 ریشتری در محدوده آوج بوده که کانون زلزله حدود 170 کیلومتر با تهران فاصله دارد.

وی با بیان اینکه احتمالا زلزله 3.9 ریشتری پیش‌لرزه بوده است، گفت: احتمال می‌دهیم زمین‌لرزه 5.4 ریشتری زمین‌لرزه اصلی باشد چراکه معمولا زلزله اصلی همین اعداد است و زلزله 3.9 ریشتری پیش‌لرزه زلزله 5.4 ریشتری محسوب می‌شود.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال وقوع زمین‌لرزه دیگر در تهران وجود داشت، بیان کرد: همان‌طور که می‌بینیم ساز و کار این زلزله و گستردگی آن از سمت شمال‌غرب به جنوب‌شرق است و تهران در مسیر این گسل قرار ندارد. همچنین به طور قطع این زلزله احساس شده هیچ ارتباطی با گسل‌های تهران نمی‌تواند داشته باشد.

بیت‌اللهی افزود: بر اساس فعالیت‌های گسل، به نظر می‌آید اگر زلزله‌ای هم رخ دهد به سمت ساوه و جنوب‌شرق آوج باشد و نه به سمت شهر تهران. همچنین همان‌طور که گفتم گسل آوج ارتباطی با گسل‌های عبوری تهران ندارد.گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X