مرگ پناهجوی ایرانی بر اثر یخ‌ زدگی در مرز لهستان
بختیار موسی‌زاده، پناهجوی كرد ایرانی كه روزهای متوالی در كنار دیگر پناهجویان سرگردان در مرز بلاروس و لهستان، چشم‌انتظار بهبود شرایط و موافقت دولت لهستان برای ورود به این كشور اروپایی بود، بر اثر برودت هوا، یخ زد و جان باخت

پناهجوی ایرانی بر اثر یخ‌زدگی جان باخت

طبق اعلام منابع آگاه، بختیار، جوان 25 ساله‌ای از اهالی استان كرمانشاه و ‌زاده «ثلاث باباجانی» بود كه از استان سلیمانیه واقع در اقلیم كردستان، به قصد رسیدن به اروپا، خود را به مرز بلاروس و لهستان رسانده بود و همچون سایر پناهجویانی كه هفته‌هاست در منطقه مرزی بین دو كشور، در سرمای شدید هوا، بدون كمترین امكانات اولیه، محروم از دسترسی به آب و غذا و سرپناه، صبح را به شب می‌رسانند، چشم امید به كمك‌های بین‌المللی برای گذر از مرز داشت اما سرمای نفسگیر این منطقه مرزی، جان او را گرفت و بختیار، به دردناك‌ترین شكل و بر اثر یخ زدن از شدت سرما جان خود را از دست داد.

بختیار، اولین پناهجوی جانباخته طی هفته‌های اخیر نبود و آخرین هم نیست. طی یك ماه گذشته و به دنبال عزیمت صدها انسان از كشورهای حوزه خاورمیانه، غرب آسیا، آفریقا و آسیای جنوب شرقی به مرز بلاروس و لهستان با امید ورود تحت پوشش «پناهنده» به كشورهای عضو اتحادیه اروپا، در‌حالی‌كه دولت لهستان از ورود پناهجویان به كشور خود جلوگیری و آنها را تهدید به مرگ كرده است، اخبار و گزارش‌های منتشرشده در خبرگزاری‌ها و شبكه‌های تلویزیونی داخلی و برون‌مرزی، زیست دشوار حدود 4 هزار پناهجو در منطقه مرزی و در محاصره درختان جنگل و سیم‌خاردارهای نوار مرزی لهستان را به تصویر كشیده است.

این تصاویر، چیزی نیست جز صحنه‌های واقعی از مرگ تدریجی انسان‌های مستاصل؛ انسان‌هایی كه به امید رسیدن به شرایط بهتر، از وطن و خانه و خانواده خود دست كشیده‌اند اما حالا پشت ردیف‌های درهم فشرده سیم‌خاردارها، روی خاك سرد و غریب، در دمای 20 درجه زیر صفر در منطقه مرزی، در حالی كه آب و غذایی در اختیار ندارند و برای گرم نگهداشتن خود، ناچار از بریدن شاخه‌های درختان برای شعله‌های آتشی مقاوم در مقابل سرمای هوا هستند و اندك اندوخته امیدشان هم با گذر هر روز و هر شب رو به پایان است، منتظر معجزه‌ای هستند؛ معجزه‌ای كه چیزی نیست جز یك تونل یكسره و بی‌مزاحمت به سمت یكی از كشورهای اروپایی.

درحالی‌كه طبق تایید شبكه‌های خبری بین‌المللی، تعداد پناهجویان پشت مرز لهستان، تا امروز و طی یك ماه گذشته به بیش از 3 هزار نفر رسیده، در این روزها تنها اقدام دولت لهستان این بوده كه ردیف سیم‌خاردارهای مقاوم در مقابل ورود غیرقانونی پناهجویان را فشرده‌تر كرده است.

درحالی‌كه طی روزهای گذشته اخباری هم از ضرب و شتم تعداد زیادی از پناهجویان معترض توسط پلیس مرزی لهستان منتشر شده، برخی از پناهجویان ترجیح داده‌اند كه با كمك نیروهای سازمان ملل متحد به كشور خود بازگردند یا اینكه از مسیرهای میانبر، راه فراری به سمت سایر كشورهای عضو اتحادیه اروپا پیدا كنند. از جمله حدود 400 پناهجوی عراقی طی روزهای گذشته داوطلبانه به اقلیم كردستان بازگشته‌اند اما در همین مدت، حدود 10 پناهجوی ایرانی هم موفق شدند خود را كشور آلمان برسانند.

با این حال، طی هفته‌های اخیر، سازمان‌های بین‌المللی فعال در حوزه حقوق بشر و از جمله كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل هشدار داده‌اند كه با سردتر شدن هوا در مرز لهستان و بلاروس، مرگ، سرنوشت محتوم تعداد بیشتری از پناهجویان گرفتار در این منطقه مرزی خواهد بود. دید‌بان حقوق بشر ‌هم دیروز كشورهای بلاروس و لهستان را به نقض جدی حقوق بشر علیه پناهجویان در مرزها متهم و اعلام كرد كه بلاروس و لهستان مرتكب نقض خطرناك حقوق بشر علیه مهاجران و پناهجویان در مرز بین دو كشور شده‌اند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه اعتماد