سرایدار خائن دستیگر شد
​رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران از دستگیری دو نفر که در پوشش اجاره ملک اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده بودند خبر داد. او همچنین اعلام کرد که سرایداری که دست به سرقت یک گاو صندوق از شرکت محل خدمتش کرده بود، بازداشت شده است.

 کلاهبرداری با ترفند "اجاره زیرقیمت مسکن"


 سرهنگ قاسم دستخال با اشاره به دو پرونده‌ای که اخیرا از سوی پایگاه سوم پلیس آگاهی به نتیجه رسیده است، گفت: یکی از این پرونده‌ها مربوط به دستگیری باند سه‌نفره کلاهبرداران ملکی است. رسیدگی به این پرونده از یازدهم اردیبهشت ماه امسال در دستورکار ماموران پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت و مفاد پرونده حکایت از آن داشت که شاکی در فضای مجازی به دنبال اجاره آپارتمان بوده که با دیدن یک آگهی با قیمت بسیار مناسب با فرد آگهی دهنده تماس گرفته بود.

وی ادامه داد: فرد آگهی دهنده از شاکی درخواست واریز مبلغی به عنوان بیعانه کرده و برای جلب اطمینان او تصویر سند خودرو به نام خود که نشانی ملک مورد نظر در آن ثبت شده بود را به همراه تصویر کارت ملی‌اش برای شاکی ارسال کرده بود. شاکی نیز با اطمینان به این فرد طی دو مرحله مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال را به صورت اینترنتی به حساب متهم واریز کرده بود، اما پس از واریز وجه متهم تلفن همراه خود را خاموش کرده و دیگر پاسخگوی تماس‌های شاکی نبوده است. در ادامه نیز شاکی به آدرس اعلامی در سند مراجعه کرده و متوجه شده که آدرس مذکور جعلی است و مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.

رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ ادامه داد:‌ با توجه به اهمیت موضوع، پرونده به صورت ویژه در دستورکار دایره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پایگاه سوم پلیس آگاهی قرار گرفت و ماموران ضمن انجام تحقیقات پلیسی متوجه شدند که کدملی مندرج بر روی سند خودرو و کارت ملی جعلی است. در ادامه ماموران با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین و علمی کشف جرم صاحب حساب را شناسایی کرده و پس از هماهنگی با مقام‌قضایی این فرد را در عملیاتی ضربتی دستگیر و به اداره آگاهی منتقل کردند.

دستخال افزود:‌ متهم دستگیر شده تحت بازجویی قرار گرفت اما در جریان آن مشخص شد که این فرد متهم اصلی نبوده و کارت‌های عابربانک خود را در قبال دریافت مبلغی به به فردی با هویت معلوم و ساکن ورامین اجاره داده است. البته این اقدام نیز به نوعی مشارکت در جرم بوده و برای این فرد نیز پرونده‌ای تشکیل شد. در ادامه تحقیقات برای دستگیری متهم اصلی انجام شد.

رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ ادامه داد: با هماهنگی‌های قضایی و صدور دستور دستگیری این فرد، کارآگاهان مخفیگاه متهم را شناسایی و در عملیاتی او را دستگیر و به تهران منتقل کردند، این فرد در جریان بازجویی‌های انجام شده به جرم خود اعتراف کرده و فرد دیگری را نیز به عنوان نفر اصلی معرفی کرد که این فرد نیز دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شد.

به گفته وی، دو متهم دستگیر شده در جریان بازجویی‌های انجام شده به جرم خود مبنی اقرار و اعتراف کردند که تا به حال از سه نفر از شهروندان با این شیوه و شگرد کلاهبرداری کرده‌اند که با شناسایی مالباختگان، متهمان روانه دادسرا و پس از آن روانه زندان شدند.

سرقت با همدستی سرایدار

 دستخال در ادامه به پرونده سرقت از یک شرکت نیز اشاره کرد و گفت: در تاریخ یازدهم اردیبهشت ماه امسال پرونده‌ای مبنی بر سرقت گاوصندوق از شرکتی واقع در میدان هفت تیر از کلانتری فلسطین به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد و شاکی با حضور در مقر انتظامی به ماموران گفت که تمامی اسناد و مدارک شرکت، مقادیری سکه، طلا، ارز خارجی، چک و سفته که در گاو صندوق قرار داشته و دارای بیش از ۸۰ میلیارد ریال ارزش بود، به سرقت رفته است.

وی ادامه داد:‌ کارآگاهان ضمن شروع تحقیقات با بررسی صحنه جرم موفق به کشف سرنخ‌های متعددی شده که با جمع بندی سرنخ و ادله موجود رد پای سرایدار ساختمان شرکت در سرقت برایشان محرز شد. با احراز همدستی سرایدار ساختمان به هویت معلوم که از اتباع کشور افغانستان بود، هماهنگی قضایی برای دستگیری‌اش انجام شده و این فرد دستگیر  و به اداره آگاهی منتقل شد.

رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به انجام بازجویی از متهم دستگیر شده، ادامه داد: این فرد در تحقیقات اولیه منکر هرگونه همکاری و ارتباط با سارقان شد، امابا ارائه شواهد و مستنداتی که در روش‌های پلیسی به دست آمده بود، به بزه انتسابی و همدستی با سارقان معترف شد و سه همدست خود شامل دو مرد و یک زن که آن‌ها  نیز از اتباع کشور افغانستان بودند، معرفی کرد.

دستخال ادامه داد:‌ ماموران محل حضور و اختفاء این سه نفر را نیز در شرق تهران مورد شناسایی قرار داده و در عملیاتی که با هماهنگی مقام قضائی انجام شده، آنان را در یک گاراژ دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند. همچنین در بازبینی فیلم دوربین مداربسته گاراژ  مشخص شد که تعدادی افراد با سارقان هم‌دست بوده و با برش دادن گاو صندوق اموال داخل آن را تخلیه کرده‌اند. در بازرسی از محل نیز مقداری از اموال مالباخته کشف و به همراه متهمان به اداره آگاهی منتقل شد.

به گفته وی در تحقیقات انجام شده متهمان به سرقت گاوصندوق و فروش اموال با ارزش و سکه‌های طلا و ارز اعتراف کردند که پس از آن تمامی اعضای این باند با پرونده متشکله روانه زندان شدند.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir