حال «جلال طالبانی» رو به بهبود است و وی شروع به گفت‌وگو و حرکت کرده است.


 پزشک مخصوص رئیس جمهور عراق از بهبود وی و توانایی او در تکلم و تحرک در آلمان خبر داد.

رسانه‌های عراقی از بهبود وضعیت سلامتی رئیس‌جمهور عراق، دیدار سفیر ایران در بغداد با وزیر دادگستری عراق، درخواست عجیب العراقیة از سازمان ملل، سفر یک هیئت صنعتی بلندپایه کردستان به ترکیه، اظهارات نخست‌وزیر کردستان عراق درباره مشکلات این منطقه و خروج جریان صدر از کمیته بررسی مطالبات تظاهرات‌کنندگان خبر می‌دهند.
 
پزشک مخصوص رئیس‌جمهور عراق: طالبانی قادر به تکلم و حرکت است
 
«نجم الدین کریم جلال» پزشک مخصوص رئیس‌جمهور عراق اعلام کرد: حال «جلال طالبانی» رو به بهبود است و وی شروع به گفت‌وگو و حرکت کرده است.
 
وی افزود: حال طالبانی بهتر از آنچه که ما پیش‌بینی می‌کردیم شده و دو هفته است که از اتاق مراقبت‌های ویژه خارج شده و برای بهتر شدن وضعیت راه‌رفتنش زیر نظر پزشک، تمرین می‌کند.
 
این پزشک تصریح کرد: سخن گفتن از بازگشت طالبانی به عراق، هنوز زود است و دوره درمان او طول خواهد کشید. بر اساس نظرات و گزارش‌های پزشکان در بیمارستان آلمان، وی بهبود خواهد یافت.
 
دیدار سفیر ایران در عراق با وزیر دادگستری این کشور
 
«حسن دانایی‌فر» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق دیروز با «حسن الشمری» وزیر دادگستری عراق دیدار و درباره فعالسازی توافقنامه‌های دوجانبه با یکدیگر گفت‌وگو کردند.
 
بر اساس بیانیه وزارت دادگستری عراق، توافقنامه امضا شده میان بغداد و تهران درباره مبادله و تحویل زندانیان و بازداشتی‌های دو طرف در چارچوب قانونی آن قرار گرفته است.
 
شمری افزود: تعداد زندانیان عراقی در ایران به 200 نفر می‌رسد و تعداد زندانیان ایرانی در عراق نیز در همین حد هستند.
 
در این بیانیه آمده است که پیش‌بینی می‌شود وزیر دادگستری عراق در راس یک هیئت دولتی به ایران سفر کند تا توافقنامه نهایی درباره تبادل زندانیان امضا شود.
 
فهرست العراقیة خواستار تغییر «کوپلر» شد
 
فهرست العراقیه به ریاست «ایاد علاوی» در پی درخواست «مارتین کوپلر» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق مبنی بر احترام تظاهرات‌کنندگان به قانون اساسی، از سازمان ملل خواست تا نماینده خود را در این کشور تغییر دهد.
 
العراقیه، کوپلر را به تاثیرپذیری از آمریکا و دولت عراق متهم کرد زیرا کوپلر از طرف‌های سیاسی عراق خواسته بود که به قانون اساسی کشور احترام بگذارند و از تظاهرات‌ها برای اهداف سیاسی خود سوء استفاده نکنند.
 
«ابراهیم المطلک» از همین فهرست طی یک کنفرانس خبری گفت: ما از پارلمان می‌خواهیم که بر سازمان ملل فشار آورد تا فرستاده خود در عراق را تغییر دهد.
 
نیچروان بارزانی: به سازوکار مناسبی برای حل مشکلات کردستان رسیدیم
 
«نچیروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان اعلام کرد که به سازو‌کارهای مناسبی برای حل مشکلات موجود رسیده اند که البته اجرای آن را منوط به پاسخگوئی مخالفان است.
 
بارزانی که به همراه «برهم صالح» به نیابت از احزاب دموکرات و ائتلاف ملی کردستان با «نوشیروان مصطفی» دیدار کرد، در کنفرانس خبری پس از این نشست گفت: در این دیدار توافقاتی درباره مسایل کنونی منطقه کردستان صورت گرفت.
 
وی گفت: هرگاه که گروههای مخالف به این سازوکارها پاسخ دهند، آماده اجرای آن هستیم.
 
وی درباره مسئله قانون اساسی منطقه نیز گفت: ما نیز خواستار این هستیم تا قانون اساسی تمام اهالی کردستان را راضی کند.
 
هیئت صنعتی بلندپایه کردستان در ترکیه
 
حکومت منطقه کردستان عراق از سفر یک هیئت عالیرتبه صنعتی– اقتصادی به ترکیه خبر داد.
 
«سفین دزیی» سخنگوی منطقه کردستان گفت: این هیئت متشکل از «سنان چلبی» وزیر صنایع و اقتصاد و اعضائی از 3 استان اقلیم به همراه مسئول اداره منطقه گرمیان، برای آگاهی از آخرین تحولات اقتصادی و صنعتی میان دو کشور به ترکیه سفر خواهند کرد.
 
وی گفت: این هیئت از مناطق صنعتی آنکارا و بورصه دیدار خواهند کرد تا از پیشرفتهای آنان از نزدیک آشنا شوند و امیدوارم از این تجربه نهایت استفاده را ببرند.
 
دزیی افزود: این هیئت دیدارهایی نیز با مسئولان بلندپایه ترکیه خواهد داشت. کمیسیون اقتصاد منطقه کردستان چندی پیش طرحی برای ساخت منطقه صنعتی با الگو برداری از کشورهای همسایه ارایه کرده بود.
 
خروج جریان صدر از کمیته وزارتی بررسی مطالبات تظاهرات‌کنندگان
 
جریان صدر به رهبری «مقتدا صدر» دیروز، نمایندگان خود را از کمیته وزارتی مسئول بازبینی در مطالبات تظاهرات‌کنندگان عراقی، بیرون آورد.
 
«صلاح العبیدی» رهبر جریان صدر در کنفرانس خبری که در مقر هیئت سیاسی این جریان در بغداد برگزار شد، گفت: کمیته وزراتی تشکیل شده از سوی دولت برای بررسی مطالبات تظاهرات‌کنندگان به نتایجی عملی نرسیده است و به همین دلیل جریان صدر قصد دارد نمایندگان خود را از این کمیته بیرون آورد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: fardanews.com


مطالب داغ سایر بخشها:
همسرکشی در پی درخواست طلاق
واکنش اروپا به سخنرانی کامرون
نتایج تکمیل ظرفیت آزمون دکتری امشب اعلام می‌شود
ابراز اطمینان لاوروف از برگزاری مذاکرات جدید ایران و 1+5
دستگاه قضا هم از بابت اعدام‌ها متأسف است
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X