احمدی‌نژاد به دنبال تکرار ماجرای معین در انتخابات ۸۴ است/اصولگرایان می‌دانند بدون نام اصلاح طلبان انتخابات برای بسیاری از لایه‌ها بی‌معناست/مشایی در میان دیگر گزینه‌های دولت بالا‌ترین شانس را دارد/مطرح کردن گزینه‌های مختلف در جناح اصولگرا صرفا بازار گرمی است.


یک استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران معتقد است؛ در صورتیکه اصولگرایان به این نتیجه برسند که تنها راه جلوگیری از پیروزی مشایی در انتخابات حضور گزینه‌های اصلاح طلبان است، از کاندیداتوری هاشمی در انتخابات استقبال خواهند کرد.

صادق زیباکلام از اساتید دانشگاه تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در خصوص حضور اصلاح طلبان در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری یادآور شد: به نظر نمی‌رسد اصلاح طلبان عزم جدی برای شرکت در انتخابات را داشته باشند. اما در این میان اصلاح طلبان درجه دو که جناح اصولگرا نیز تمایل بسیار دارد تا آن‌ها را به عنوان اصلاح طلبان اصیل معرفی کند، تلاش می‌کنند تا به بازار گرمی در انتخابات سال آینده بپردازند.

حمایت اصولگرایان از اصلاح طلبان بدلی برای جلوگیری از تکرار ۲ خرداد ۷۶

وی با بیان اینکه اصولگرایان برای نمایش حضور حداکثری جناح‌ها در انتخابات از حضور اصلاح طلبان بدلی در انتخابات بهره برداری تبلیغاتی خواهند کرد، گفت: با این وجود قرائن موجود نشان می‌دهد که هرچه به ۲۴ خرداد سال ۹۲ نزدیک‌تر می‌شویم عدم شرکت اصلاح طلبان اصیل در انتخابات ریاست جمهوری واضح‌تر می‌شود.

زیباکلام افزود: اصولگرایان در این میان حرف‌های انتخاباتی اصلاح طلبان بدلی را با آب و تاب منعکس می‌کنند تا بگوید که حتی جناح رقیب (اصلاح طلبان) نیز در انتخابات شرکت کرده‌اند. اما واقعیت این است که از سوی دیگر به هیچ وجه راضی به حضور اصلاح طلبان اصیل نمی‌شوند، چراکه می‌دانند حضور آن‌ها ممکن است بار دیگر اتفاق دوم خرداد ۷۶ را برای کشور رقم بزند.

اصولگرایان می‌دانند بدون نام اصلاح طلبان انتخابات برای بسیاری از لایه‌ها بی‌معناست

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با تاکید براینکه جناح اصولگرا هرگز نمی‌خواهد که هاشمی، خاتمی و یا حتی عارف عهده دار پست ریاست جمهوری شوند، تصریح کرد: آن‌ها تلاش می‌کنند تا به اشکال مختلف مانع از شرکت اصلاح طلبان در انتخابات شوند از سوی دیگر چون می‌داننند اگر نام اصلاح طلبان در انتخابات نباشد برای بسیاری از لایه‌های جامعه انتخابات به شکل جدی معنا نخواهد یافت، راه را برای اصلاح طلبان بدلی باز می‌کنند.

وی ادامه داد: اصولگرایان میان انتخاباتی همچون دوم خرداد ۷۶ و ۲۲ خرداد ۸۸ که مشارکت حداکثری مردم و مشکلاتی را در پی داشت یک انتخابات با مشارکت پایین اما بدون مشکل را ترجیح می‌دهند.

احمدی‌نژاد به دنبال تکرار ماجرای معین در انتخابات ۸۴ است

زیباکلام با اشاره به آرایش سیاسی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد رقابت جدی اصولگرایان در این انتخابات میان حامیان و مخالفین دولت احمدی‌نژاد خواهد بود.

وی با بیان اینکه احمدی‌نژاد در انتخابات سال آینده تلاش می‌کند تا تاییدیه مشایی را بگیرد، گفت: البتهٔ می‌داند که شورای نگهبان صلاحیت وی را صادر نخواهد کرد، برای همین امیدوار است تا بتواند همچون معین تاییدیه مشایی را از رهبری بگیرد، اما اینکه احمدی‌نژاد در این کار موفق می‌شود یا خیر معلوم نیست.

مشایی در میان دیگر گزینه‌های دولت بالا‌ترین شانس را دارد

زیباکلام افزود: در عین حال احمدی‌نژاد به این مساله نیز نظر دارد که در صورتیکه نتوانست مشایی را وارد صحنه انتخابات کند کاندیدای بعدی چه کسی خواهد بود. در این میان از افرادی همچون آیت اله هاشمی شاهرودی، صالحی وزیر امور خارجه و نیکزاد نام برده می‌شود، اما من معتقدم دراین میان مشایی از بالا‌ترین شانس برخوردار است.

این استاد دانشگاه تهران امکان پیروزی مشایی در انتخابات سال آینده در مقابل اصولگرایان را بالا دانسته و عنوان کرد: در نبود اصلاح طلبان مشایی می‌تواند به راحتی جناح اصولگرا را شکست دهد.

مطرح کردن گزینه‌های مختلف در جناح اصولگرا صرفا بازار گرمی است

وی مواضع و نام‌های اعلام شده از سوی گروه‌های اصولگرا را صرفا بازار گرمی ارزیابی کرد و گفت: اصولگرایان تلاش می‌کنند تا با مطرح کردن نام‌های مختلف به گونه‌ای برخورد نکنند تا این تلقی بوجود آید که همه آن‌ها از ابتدا روی ولایتی و حداد اجماع داشته‌اند.

زیباکلام با اشاره به نام افرادی همچون باهنر، متکی و آل اسحاق در میان گزینه‌های جبهه پیروان خط امام و رهبری عنوان کرد: جبهه پیروان که این سه نفر را مطرح کرده است بهتر از هر کسی می‌داند که باهنر در بهترین شرایط ۵۰۰ هزار رای، متکی ۱۰۰ هزار رای و آل اسحاق به زحمت ۵۰ هزار رای بیشتر نخواهند داشت. بنابراین مطرح کردن نام افرادی که شانسی برای انتخابات ندارند، صرفا بازار گرمی خواهد بود.

وقتی حداد و ولایتی باشند، رای دادن به باهنر و متکی منطقی نیست

زیباکلام در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: وقتی افرادی همچون ولایتی و حداد در جناح اصولگرا هستند منطقی نیست که کسی به جای رای دادن به این افراد به گزینه‌های دیگری رای دهند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه پایگاه اجتماعی اصولگرایان در کل کشور بیش از ۵ و یا ۶ میلیون رای نیست، تصریح کرد: طبیعی است که اصولگرایان تلاش می‌کنند تا همین میزان رای به کاندیدای اصلی آن‌ها که من فکر می‌کنم حداد و ولایتی هستند، داده شود.

عدم شرکت اصلاح طلبان در انتخابات کار احمدی‌نژاد و مشایی را آسان خواهد کرد

وی درخصوص شانس قالیباف در انتخابات سال آینده عنوان کرد: وی اگر ببیند نسبت به گزینه‌هایی همچون حداد و ولایتی نظر مساعدتری وجود دارد، قطعا ترجیح می‌دهد به جای حضور در انتخابات به عنوان بازوی اجرایی در کنار حداد و ولایتی قرار گیرد.

زیباکلام با تاکید بر اینکه احمدی‌نژاد برای گرفتن تاییدیه مشایی همه توان خود را به کار خواهد برد، گفت: در صورتیکه احمدی‌نژاد در این کار موفق شود، دیگر نیاز نیست که برای رای آوری مشایی شهر به شهر برود. کافی است تا اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نکنند.

با ورود هاشمی به میدان انتخابات مشکلات احمدی‌نژاد آغاز می‌شود

وی افزود: مشکل برای احمدی‌نژاد زمانی ایجاد خواهد که هاشمی و یا حتی یکی از چهره‌های مطرح اصلاح طلب وارد میدان انتخابات شود، در غیر اینصورت وی می‌تواند با خیال آسوده به فکر پیروزی در انتخابات باشد.

اصولگرایان تنها برای جلوگیری از پیروزی مشایی مجبور به استقبال از هاشمی می‌شوند

این نظریه‌پرداز علوم سیاسی با تاکید براینکه قطعا اصولگرایان با شرکت هاشمی و خاتمی در انتخابات مخالفت خواهند کرد، گفت: البته در صورتیکه اصولگرایان به این نتیجه برسند که تنها راه جلوگیری از پیروزی مشایی در انتخابات حضور گزینه‌های اصلاح طلبان است، از کاندیداتوری هاشمی در انتخابات استقبال خواهند کرد.

وی پس از خاتمی و هاشمی کاندیدای احتمالی اصلاح طلبان را افرادی همچون عارف و جهانگیری عنوان کرد.

زیباکلام در پایان خاطرنشان کرد: من به‌‌ همان میزان که اطمینان دارم اصولگرایان با کاندیداتوری مشایی در انتخابات مخالفت خواهند کرد، مطمئن هستم که این جریان مخالف حضور هاشمی در انتخابات نیز هست و در حد امكان اجازه حضور وی در انتخابات را نخواهد داد


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: alef.ir


مطالب داغ سایر بخشها:
آلمان خواستار گام‌های ملموس در مذاکرات ایران و 1+5 شد
اشکال بزرگ قرارداد گازی ایران-پاکستان/ دلایل سقوط قیمت جهانی گاز
توضیح صدا وسیما درباره قطع سخنان احمدی نژاد
جدول/ قیمت روز خودرو
سرقت نافرجام از طلافروشی با کلت پلاستیکی
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X