بدهی سنگین شرکت اماراتی، شائبه ظهور بابک زنجانی دوم را هم در اذهان زنده کرده است؛ تعبیری که روابط‌عمومی وزارت نفت با انتشار خبری به بررسی آن پرداخت.

ماجراهای پیچیده نفتی، پای وزیر نفت را به مجلس باز کرد. بدهی ٥,٣ میلیارد دلاری یک شرکت اماراتی که از بابت فروش میعانات گازی حاصل شده، یکی از موضوعاتی است که احیانا وزیر نفت باید امروز درباره آن به اعضای کمیسیون انرژی مجلس پاسخ‌گو باشد.

حالا این بدهی سنگین، شائبه ظهور بابک زنجانی دوم را هم در اذهان زنده کرده است؛ تعبیری که روابط‌عمومی وزارت نفت با انتشار خبری به تکذیب آن برآمد. حالا امارات با بدهی ٥.٣ میلیارد دلاری بعد از کشور هند دومین بدهکار بزرگ نفتی به ایران محسوب می‌شود. اگرچه کشورهایی که به ایران بدهکار هستند، کم نیستند، اما هند هم یکی از کشورهایی است که چندین سال اعتبارات ایران، بابت فروش نفت در آن بلوکه شده است.

محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، مدعی است آزادی اعتبارات بلوکه‌شده ایران در گروی رفع تحریم‌های اقتصادی است، اما مقامات دیگری معتقدند کشورهای بدهکار برای پرداخت طلب به ایران تکاپوی زیادی ندارند. نوبخت، معاون رئیس‌جمهور، در تازه‌ترین اظهارات خود گفته هشت‌میلیاردو ٨٠٠ میلیون دلار از اعتبارات ایران در کشور هند محبوس است، حال آنکه یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس مدعی است هند حدود ١٢ میلیارد دلار به ایران بدهکار است.

امیرعباس سلطانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، درباره بدهی ٥.٣ میلیارد دلاری یک شرکت اماراتی به ایران گفت: سهل‌انگاری‌های گذشته ما را به چنین ضرر و زیان‌هایی رسانده، اما تنها امارات نیست که به ما بدهکار است، خیلی از کشورها ازجمله هند، پاکستان، چین و عراق هم به ما بدهکارند. به گفته وی، هند بدهکارترین کشور به ایران است که متأسفانه با گردن‌کلفتی تمام از پرداخت بدهی‌های خود به ایران سرباز می‌زند، درحالی‌که نوبخت بدهی هند به ایران را هشت‌میلیاردو ٨٠٠ میلیون دلار عنوان کرده، این عضو کمیسیون انرژی مجلس حدود بدهی نفتی کشور هند را به ایران ١٢ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: باید مراحل حقوقی زیادی را برای گرفتن حق خود از کشور هند و امارات طی کنیم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در واکنش به مسئله پرداخت خسارت شناور نفتی نروژی به سکوهای نفتی پارس جنوبی گفت: در مقابل ارقامی که بابک زنجانی برای ما درست کرده، ٣٠٠ میلیون دلار رقم خیلی عجیب‌وغریبی نیست.

عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در ادامه گفت‌وگو  از روند پیگیری پرونده بابک زنجانی انتقاد کرد و گفت: پرونده بابک زنجانی بزرگ‌ترین پرونده فساد اقتصادی است، اما روند بررسی درباره این پرونده کند است، مگر چنین پرونده‌ای چقدر زمان می‌خواهد و تا کی می‌خواهند به این روند کند در بررسی پرونده بابک زنجانی ادامه دهند؟

وی ضمن اشاره به وکالت‌نامه بابک زنجانی به قوه قضائیه برای تملک دارایی‌هایش گفت: هزارو٥٠٠ میلیارد تومان از دارایی‌های بابک زنجانی به شرکت نفت واگذار شده و مابقی آن هم پروسه حقوقی خود را طی می‌کند. این عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در عین حال اعلام کرد: بابک زنجانی در ایران دارایی ندارد و عمده دارایی‌های وی در کشورهای اروپایی است؛ ظاهرا هم نباید منتظر بازگشت پول‌ها به کشور باشیم چون قصدی برای بازگشت وجوه وجود ندارد و با این اوصاف قابل‌برگشت هم نیست.

به گفته وی، معلوم است که بابک زنجانی بازی درآورده وگرنه امکان آن وجود داشت که اموال او در مالزی، ترکیه و تاجیکستان توقیف شود اما متأسفانه هیچ اقدام اساسی‌ای تاکنون انجام نشده است. وی در ادامه تصریح کرد: مسئولان قوه قضائیه باید پرونده بابک زنجانی را در فهرست پرونده‌های خاص قرار دهند و بررسی و پیگیری بیشتری روی آن داشته باشند.

سلطانی همچنین اظهار کرد: اطلاعات نمایندگان مجلس در مورد پرونده بابک زنجانی مثل اطلاعات مردم از این پرونده است، نمایندگان چیزی اضافه‌تر از این پرونده نمی‌دانند. او گفت: بابک زنجانی پول‌ها را خورده و برده اما حالا حاشا می‌شود؛ معلوم است که فقط پای بابک زنجانی وسط نیست؛ او فقط یک ویترین از تشکیلات است، یک مافیای عظیم پشت سر ماجرای بابک زنجانی است؛ این همه پول را بابک زنجانی تک‌وتنها نخورده، تشکیلات بزرگ‌تری پشت سر اوست.

وی همچنین درباره انتشار مباحث رسانه‌ای پیرامون بابک زنجانی دوم و تکذیب مقامات نفتی درباره ظهور بابک زنجانی دوم نیز با طرح این سؤال که آیا شما فکر می‌کنید بابک زنجانی دوم وجود دارد، اظهار کرد: به‌زودی اعلام می‌کنیم آیا بابک زنجانی دوم هم وجود دارد یا نه.

گردآوری:گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:روزنامه شرق

 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X