فائزه هاشمی می‌گوید: در حال حاضر تغییراتی در نگاه به مساله حجاب زنان ایجاد شده است. بسیاری از افراد مثل من که با حجاب اجباری مخالف‌اند به این معنا نیست که در صورت اختیاری شدن حجاب، حجاب خود را خواهند برداشت

فائزه هاشمی: با حجاب اجباری مخالفم

جنجالی‌ترین فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی گفتگویی انجام داده است که بخش‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانید.

فائزه هاشمی:

در حال حاضر تغییراتی در نگاه به مساله حجاب زنان ایجاد شده است. بسیاری از افراد مثل من که با حجاب اجباری مخالف‌اند به این معنا نیست که در صورت اختیاری شدن حجاب، حجاب خود را خواهند برداشت.

یک نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این باره داشته، اثرات حجاب اجباری بر اساس این نظرسنجی در تعارض با سیاست‌های فعلی در جهت اجباری بودن حجاب زنان بود.» یا در بخش دیگری اظهار داشت:«اگر حجاب مهم است باید مردان هم برای داشتن نگاهی پاک آموزش ببینند.

لزومی ندارد زنان را در پوششی برای دیده نشدن قرار دهیم. یکی از دلایلی که برای منع ورود زنان به‌استادیوم گفته می‌شود این است که فضای‌استادیوم‌ها برای زنان مناسب نیست. این نگاه به معنای مجازات زنان به خاطر بی‌اخلاقی مردان است. اگر دلیل منع ورود زنان به استادیوم‌ها بی‌اخلاقی مردان‌است، پس می‌توان چند بازی مانع ورود مردان به استادیوم شد و زنان فقط اجازه ورود داشته باشند.»

ما در سال 92 و 94 دو انتخابات داشتیم که اصلاح‌طلبان توانستند در این دو انتخابات پیروز شوند. کرسی عمده اعضای شورای‌های شهر در سراسر کشور هم اصلاح‌طلبان به دست آوردند. مردم از اصلاح‌طلبان حمایت و پشتیبانی کردند اما اصلاح‌طلبان نتوانستند پاسخ مردم را بدهند. دولت و اعضای شورای شهر مشکلاتی دارند اما من نقدی به نمایندگان مجلس ندارم چرا که عملکرد خوبی داشتند. آنها سمت اجرایی ندارند و به تنهایی هم نمی‌توانند کاری کنند، مصوباتشان هم ممکن است توسط شورای نگهبان رد شود.

عقیده من این است که مردم انتظاراتی را که داشتند در عملکرد اصلاح‌طلبان ندیدند. به همین دلیل مردم از اصلاح‌طلبان ناامید شدند. بسیاری از اصلاح‌طلبان به دنبال منافع باند و دسته خود هستند و عملکرد مناسبی نداشتند تا مردم امیدوار شوند که با پشتیبانی آنها بتوانند به مقاصد و مطالباتشان برسند.

اصلاح‌طلب در معنای خاص را اگر در نظر بگیریم، آقای هاشمی را نمی‌توان در این چارچوب قرار داد، چرا که ایشان نه اصلاح‌طلب بود و نه اصولگرا. نگاه او یک نگاه فراگیر و عام بود. اما اگر اصلاح‌طلبی در معنای عالم مدنظرمان باشد بله من آقای هاشمی را یک اصلاح‌طلب واقعی می‌دانم. زیرا تفکرات او اصلاح‌طلبانه بود.

آیت‌ا... هاشمی در هر دوره‌ای از دو جناح کشور ضربه خورد، در هر دوره‌ای یکی از این گروه‌ها سعی بر تخریب او داشتند تا بتوانند از این طریق خود را وارد عرصه قدرت کنند. اما آقای هاشمی عمده مناصب خود را از مردم گرفته است و او همیشه خود را به رأی مردم می‌گذاشت. به آقای هاشمی ریاست قوه قضائیه پیشنهاد شده بود اما ایشان نپذیرفت. عملکرد آیت‌ا... هاشمی در مجموع نمایانگر تفکر اصلاح‌طلبی بوده است. او این امکان را داشت که سمت‌های انتصابی را بگیرد و کاری هم به رأی مردم نداشته باشد اما او اعتقاد به رأی مردم داشت که این خود یکی از ویژگی‌های اصلی اصلاح‌طلبی ایشان بود.

بازی‌های اسلامی تا قبل از حضور آقای احمدی‌نژاد برگزار شد و از آن حمایت هم شد. در خارج از کشور هم حمایت شد اما آقای احمدی‌نژاد از این مساله حمایت نکرد و آن را تعطیل کرد. آقای احمدی نژاد به دلیل مقابله با من فدراسیون ورزش زنان اسلامی را تعطیل کرد و تصور می‌کرد من در آنجا فعالیت سیاسی می‌کردم. به دلیل اینکه نمی‌توانستند من را بردارند کل مجموعه را تعطیل کردند. همین حالا هم به همین دلیل من از دانشگاه اخراج شدم.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: borna.news

 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X