سیمرغسیمرغ
تازه های سیاسی

یادگار گرامی امام با بیان این‌ که «توانمندی و امانت دو شرط برعهده‌ گیری مسئولیت‌هاست»، گفت: اگر برای مردم که ما را انتخاب کرده‌اند کار کنیم امین هستیم. اما اگر برای حزب و گروه خودمان کار کرده باشیم این خروج از امانت است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدحسن خمینی در دیدار با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به یکی از آیات قرآن در خصوص صفات لازم برای افراد مسئول اظهار کرد: قدرت و امانت دو شرط لازم برای یک مسئول است و همانطور که در آیه 26 سوره قصص آمده است که «قالت احداهما یا ابت استاجره ان خیر من استاجرت القوی الامین پدرم! او را استخدام کن، زیرا بهترین کسی را که می‌‏توانی استخدام کنی آن کسی است که قوی و امین باشد.»

وی با بیان این‌ که «صفاتی چون توانمندی و امانتداری قابلیت تشکیکی دارند»، افزود: وقتی می‌خواهید مسئولی را انتخاب کنید فرد توانمندتر را انتخاب کنید. علاوه بر این انسان باید توانمندی خود را لحظه به لحظه بیشتر کند که یکی از راه های تحقق این هدف بهره‌گیری از مشورت است؛ زیرا ذهن ما هرچه قدر هم توانمند باشد، نمی‌تواند در همه امور به یک اندازه خود را توانمند کند. از کارکردهای شوراها نیز مشورت در اداره امور کشور و رسیدن مدیریت کشور از فردگرایی به جمع‌گرایی است. تا به تعبیر امام «همه با هم» کار کنید.

وی بهره‌گیری از روش‌های جدید عملکرد را یکی دیگر از راه‌های افزایش توانمندی خواند و گفت: اگر مانند زمان ناصرالدین شاه می‌خواستید شهر را اداره کنید با حضور قدرت‌مندترین افراد باز هم کار فلج بود؛ لذا هم باید توانمند بود و هم در حین کار باید ان را تقویت کنیم و این تقویت در گرو این دو عامل است که حوزه فردگرایی را از بین برده و کار را به حوزه های وسیع تری متصل کنیم و در نوع مدیریت تحول ایجاد کنیم.

یادگار گرامی امام یکی دیگر از شروط به عهده گیری مسئولیت بر اساس آیه ذکر شده را امانت خواند و یادآور شد: فرد امین یعنی کسی که شروط اولیه اش صداقت است و درحوزه کاری شوراها نیز امانت به عنوان یک مسئولیت در این است که انسان ببیند هرچه عمل می کند آیا بیشترین نفع را به حال مردم دارد یا خیر؟ اگر این‌گونه باشد به امانت عمل کرده‌ایم اما اگر نفع من یا گروه، رفیق یا جریان من در میان باشد آن فرد از امانت فاصله گرفته است.

وی گفت: این که گفته می شود ریا عمل را از بین می برد فکر نکنید که یک امر تعبدی است بلکه نکته‌ای بسیار عقلایی است؛ اگر کسی هنگام نماز خواندن تحسین دیگران را در نظر داشته باشد نمی‌تواند انتظار خیر و ثواب از جانب خداوند را داشته باشد؛ لذا اگر برای مردم که ما را انتخاب کرده‌اند کار کنیم امین هستیم. اما اگر برای حزب و گروه خودمان کار کرده باشیم این خروج از امانت است.

وی خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر تهران گفت: سعی کنید نفع مردم و جامعه را هدف قرار دهید که ریشه این کار به دوری از «من» بر می‌گردد؛ زیرا تمام گرفتاری‌ها از «من» است و مادر بت‌ها بت نفس است.

یادگار امام با ذکر خاطره ای از ملاقات امام و آیت الله العظمی حکیم در نجف اظهار کرد: امام خطاب به آیت‌الله حکیم در مورد نهضت اسلامی گفتند که من یک طلبه ساده بودم که این کار را انجام دادم اگر شما این کار را امروز به دست بگیرید حاضرم به عنوان یک سرباز پشت سر شما حرکت کنم. این سخن امام یعنی من مهم نیستم بلکه مهم انجام کار است.

وی ادامه داد: یکی از گرفتاری‌ها این است که ما در کارها خودمان را قید عمل می‌بینیم؛ اگر ما کاری را انجام دهیم آن کار خوب است اما اگر دیگری آن را انجام دهد با تمام توان به آن اشکال وارد می‌کنیم و «من» خود را در قالب حسد و کینه جلوه می‌دهد که مخل امانت است.

وی در ابتدای سخنان خود از مسئولان شهری تهران به خاطر توفیق در برگزاری انتخابات شورایاری شهر تهران به عنوان کاری بزرگ و پسندیده تقدیر کرد و گفت: واگذاری هرچه بیشتر امور به مردم باید اهتمام مسئولین در تمام نقاط و بخش ها باشد.

سیدحسن خمینی با تقدیر از مدیریت شهر تهران گفت: مردم به اعضای شورای شهر اعتماد کردند و آن‌ها نیز به برادر عزیز آقای قالیباف اعتماد کردند که بحمدالله از مدیران توانمند و بسیار قابل احترام در جمهوری اسلامی هستند و تا جایی که تهران را می‌بینیم تحولات بزرگی در شهر تهران ایجاد کرده‌اند که ثواب عمده آن متوجه ایشان و همکاران‌شان است. اما این توفیق و توان را باید تشدید کنید؛ زیرا اگر توان مندی روزی پیشرفت نکند توان مندی در جا زده ای است و ممکن است امانت به خوبی ادا نشده باشد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
اتاق بازرگانی: به جای ارز ۴۲۰۰تومانی یارانه بدهیداتاق بازرگانی: به جای ارز ۴۲۰۰تومانی یارانه بدهید

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از پیشنهاد این اتاق به دولت برای حذف ارز 4200 تومانی و ارائه یارانه نقدی به اقشار آسیب پذیر خبر داد

news-left-2
  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X