نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: بسته کمکی نظامی آمریکا به اسرائیل ارتباطی با توافق هسته‌ای احتمالی با ایران ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اورشلیم پست، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز پنج‌شنبه تأیید کرد: اسرائیل در حال حاضر در حال رایزنی با آمریکا درباره یک بسته کمکی جدید نظامی است اما این مسأله با توافق هسته‌ای با ایران که احتمال دارد میان این کشور و گروه 1+5 حاصل شود ارتباطی ندارد.

نتانیاهو که با جمعی از دیپلمات‌ها صحبت می‌کرد به درستی مشخص نکرد که درخواست رژیم صهیونیستی از آمریکا چقدر است اما قراردادی که در حال حاضر میان آمریکا و رژیم صهیونیستی وجود دارد یک توافق 10 ساله است و تا 2017 به پایان می‌رسد و ارزشی بالغ بر 3 میلیارد دلار دارد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری دیفنس نیوز دو طرف اکنون در حال گفت‌وگو بر سر قراردادی جدید هستند که می‌تواند ارزشی بالغ بر 4.5 میلیارد دلار داشته باشد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه تأکید کرد: این بسته کمکی قرار نیست در جبران توافق احتمالی با ایران باشد هرچند اسرائیل هنوز توافق هسته‌ای را یک توافق بد می‌داند و سرسختانه با ‌آن مخالفت می‌کند.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی قرارداد پیشین میان آمریکا و اسرائیل که برای کمک‌های نظامی و دفاعی بسته شد در سال 2007 و در دوران ریاست جمهوری جورج بوش به امضا رسید. طبق این توافق آمریکا موظف به افزایش هرساله این کمک‌هاست که اکنون به مرز 3.1 میلیارد دلار رسیده است.

اصلی‌ترین معمار این قرارداد ران درمر بود که هم اکنون سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکاست و در زمان انعقاد قرارداد وابسته اقتصادی سفارت رژیم صهیونیستی بود.

پایگاه خبری دیفنس نیوز همچنین گزارش داد: این بسته کمکی جدید مستقل از کمک‌های نظامی است که آمریکا ممکن است پس از حصول یک توافق با ایران به اسرائیل بدهد.

همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه هر دو طرف گزارش داد: کمک نظامی آمریکا به اسرائیل احتمالاً پس از سال 2017 افزایش خواهد یافت که به نظر می‌آید تلاشی از سوی واشنگتن برای آرام کردن مخالفت‌های هم‌پیمان کلیدی‌اش با دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران باشد.

یک مقام رژیم صهیونیستی که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با رویترز، اظهار کرد: آنها (آمریکایی‌ها) تلاش می‌کنند تا با این کار آتش خشم ما را پس از دستیابی به یک توافق با ایران خاموش کنند.

اما سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، این گزارشات را نادرست خواند و گفت: اگرچه ما در آینده وارد رایزنی‌هایی برای تعیین مدت زمان همکاری امنیتی‌ میان واشنگتن و تل‌آویو خواهیم شد که ممکن است قوی‌تر هم شود، هنوز گفت‌وگوهای تا این حد جزئی و تا سطوح بالا اتفاق نیفتاده است.

به گزارش ایسنا،‌ رژیم صهیونیستی که همواره از مخالفان مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 بوده است در حالی نسبت به توافق هسته‌ای احتمالی و فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی می‌کند که خود تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/03/05 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/03/05

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران امروز به ۴ میلیون و ۷۶۷ هزار تومان و قیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است

 
X