آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس جديد مجلس خبرگان : مشروعيت جمهوري اسلامي از ولايت فقيه است
آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس جديد مجلس خبرگان :
 مشروعيت جمهوري اسلامي از ولايت فقيه است
آيت الله اكبر هاشمي رفسنجاني ديروز در مراسم گشايش دومين اجلاسيه چهارمين دوره مجلس خبرگان رهبري با تاكيد بر محوريت قرار داشتن ولايت فقيه در نظام جمهوري اسلامي گفت: ولايت فقيه به اين نظام مشروعيت مي بخشد و از آنجا كه مهمترين و سرنوشت سازترين ركن كشور مبعوث خبرگان، ملت است.
وي افزود: خبرگان رهبري ابتكار بي نظير و سرنوشت ساز و بزرگ در جمهوري اسلامي بود كه در اوايل كار اين مجلس برخي رندانه در فعاليت هاي آن كارشكني مي كردند و تشكيل چنين مجلسي را تضعيف جايگاه رهبري مي دانستند اما امام خميني(ره) فرمودند: مجلس خبرگان تقويت رهبري است.
هاشمي رفسنجاني گفت: هنگامي كه جامعه ببيند هشتاد فقيه با شرايط ويژه فردي را براي رهبري نظام انتخاب كرده و بر تداوم شرايط رهبري او پافشاري مي كند اطمينان بيشتري مي يابند و نفس حضور خبرگان رهبري مايه آرامش خاطر ملت و حفاظت از كشور است.
رئيس مجلس خبرگان تصريح كرد: در زمان ائمه معصوم، مقام ولايت منصوص بود و در دوره خلافت نيز خلف از طريق ارث و شورا تعيين مي شدند و اين تجربه تكرار نشد اما براي نخستين مرتبه پس از تشكيل نظام جمهوري اسلامي و با راهنمايي معمار كبير انقلاب ارگاني براي ضمانت سلامت مقام رهبري و تداوم شرايط رهبري او ايجاد شد كه امروز اين تيزبيني امام خميني(ره) قابل ستايش است.
وي ادامه داد: در حساس ترين شرايط كه امام راحل(ره) ديده از جهان فروبست و جنگ هنوز تداوم داشت و شرايط كشور شكننده بود و نگراني جامعه را فراگرفته بود و دوره فترت براي انقلاب اسلامي به وجود آمده بود، خبرگان ملت با سرعت وارد عمل شده و با مشخص كردن مقام ولايت نقش اساسي خود را در استمرار حركت طبيعي چرخ كشور ايفا كردند.
براي فعاليت بيشتر خبرگان منعي وجود ندارد
هاشمي رفسنجاني با طرح اين مسئله كه خبرگان ملت ازنظر كيفي بيشتر مي توانند در امور كشور مؤثر و نقش آفرين باشند، اظهار داشت: اگر خبرگان ملت بخواهند وظايف مهم عملي برعهده گيرند و در سطح بالايي در امور جاري كشور دخالت كنند و فعال تر در عرصه هاي مختلف حضور داشته باشند، ازنظر شرعي و قانوني مانعي وجود ندارد.
آيت الله هاشمي رفسنجاني، مجلس خبرگان رهبري را به نيروهاي مسلح كشور تشبيه كرد و گفت: نيروهاي مسلح كه با هزينه هاي گزاف در كشورها وجود دارند، تا زماني كه جنگي صورت نگيرد وارد ميدان عمل نمي شوند اما نقش آنها در زمان جنگ بسيار روشن است و اهميت وجود چنين نيرويي انكارناپذير است.
وي متذكر شد: قدرت عظيم و خلاق خبرگان رهبري براي يك لحظه حساس و به منظور پيشگيري از خطر و دفع خطر در زمان فترت، ايجاد شده اما اكنون نيز اعضاي اين مجلس از طريق نظارت بر تداوم شرايط رهبري نظام (كه گزارشات آن به رهبر معظم انقلاب و مجلس ارائه مي شود) و همچنين روشنگري در جامعه، در عرصه هاي مختلف فعال هستند.
اكبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجلس خبرگان با اشاره به نامگذاري سال 86 از سوي رهبر معظم انقلاب به عنوان سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي تاكيد كرد: مقام معظم رهبري با درك هوشمندانه خطرات و تهديدات به اين دو محور اساسي توجه جدي داشته اند.
وي گفت: نيروهاي انقلاب در اصول هيچگونه اختلاف با يكديگر ندارند و نبايد اجازه دهند كه سلايق سياسي متفاوت مصالح كشور و اولويت ها را تحت الشعاع قرار دهد، چرا كه مخدوش شدن وحدت ملي به بهانه اختلاف ديدگاه ها و نظرات گناهي بزرگ و نابخشودني است.
خطر بزرگي
منطقه را تهديد مي كند
رئيس مجلس خبرگان رهبري در ادامه با اشاره به حادثه 11 سپتامبر و اهداف شرورانه آمريكا در طرح خاورميانه بزرگ با ادعاي واهي مبارزه با محور شرارت گفت: گرچه كنار رفتن طالبان از عرصه سياست بين الملل و سقوط صدام ديكتاتور جنگ افروز بعثي به نفع مردم منطقه بود اما از آنجا كه هدف اصلي آمريكايي ها تسلط بر نفت بود خطر بزرگي منطقه ما را تهديد مي كند.
رئيس مجمع تشخيص مصحلت نظام ادامه داد: امروز آمريكا به عنوان قدرت مستكبر جهاني با اراده خداوند متعال و اراده مردم عراق و افغانستان در بن بست قرار گرفته و كشتي اشغالگران به گل نشسته است.
هاشمي رفسنجاني تصريح كرد: انگليس بعد از چهار سال بصره را كه خانه ابدي خود مي دانست اجبارا براي هميشه ترك كرد و متحمل شكست سختي شد و آمريكايي ها نيز از درون دچار تشتت شدند و از اين رو بوش شب گذشته به طور سرزده وارد عراق شد و چند ساعت در «الانبار» به سر برد تا بگويد اشغالگران در اين كشور امنيت دارند و از كنگره نيز فرصت خواست تا پيش از هر تصميم گيري سخنان او را بشنوند.
وي تاكيد كرد: «لبنان نيز براي آمريكايي ها كه به حمايت از اسرائيلي ها در جنگ سي و سه روزه پرداختند، مسلخ شد و در فلسطين نيز قصد داشتند نمايش دموكراسي به راه اندازند ولي معلوم شد دموكراسي به ضرر آنهاست و با وجود آن كه از آبروي خود مايه گذاشتند و هزينه هاي زيادي را متحمل شدند به هيچ كجا نرسيدند.»
هدف اصلي آمريكا ايجاد تقابل در ميان مسلمانان است
وي افزود: آمريكايي ها از طرح خاورميانه بزرگ قصد داشتند مسلمانان را در مقابل يكديگر قرار دهند و تا حدودي نيز در تحقق اين مسئله موفق شدند اما مسلمانان ايران همواره بايد مراقب باشند در اين دام نيفتند و ضمن دفاع از مواضع حق خود، ايادي استكبار را تحريك نكرده و براي تهديد مصالح عمومي ايران اسلامي بهانه به دست آنها ندهند.
هاشمي رفسنجاني در خاتمه خاطرنشان كرد: خبرگان ملت محور خوبي براي اتحاد و انسجام در داخل كشور و منطقه هستند و از آنها خواست كه بيش از پيش نقش خود را در جهت تحقق اين دو موضوع اساسي ايفا نمايند.
نتايج انتخابات داخلي خبرگان
آيت الله اكبر هاشمي رفسنجاني ديروز با 41 رأي مثبت از ميان 76 آراي مأخوذه به عنوان رئيس مجلس خبرگان رهبري و جانشين آيت الله مشكيني رئيس فقيد اين مجلس انتخاب شد.
اين در حالي است كه آيت الله جنتي دبير شوراي نگهبان قانون اساسي و تنها رقيب آيت الله هاشمي رفسنجاني 34 رأي به دست آورد.
مجلس خبرگان رهبري در حال حاضر 83 نماينده دارد كه در انتخابات ديروز مجلس هفت نفر غايب و يك نفر نيز با رأي ممتنع در اين انتخابات شركت كرد.
آيت الله هاشمي رفسنجاني در انتخابات گذشته براي نايب رئيس اول مجلس خبرگان رهبري موفق به كسب 65 رأي شده بود.
در جلسه ديروز همچنين آيت الله مومن نماينده استان قم در مجلس خبرگان با كسب 37 رأي به عنوان نايب رئيس اول اين مجلس انتخاب شد و آيت الله محمود هاشمي شاهرودي نيز ديگر نامزد اين پست 33 رأي را به خود اختصاص داد.
بر اين اساس آيت الله محمد يزدي نايب رئيس دوم و آيت الله سيد احمد خاتمي و قربانعلي دري نجف آبادي منشي هاي مجلس خبرگان رهبري همچنان در جايگاه خود قرار دارند.
براساس گزارش خبرگزاري ها در دستور جلسه اين اجلاس دو روزه كه از صبح ديروز در محل ساختمان سابق مجلس شوراي اسلامي گشايش يافت بررسي طرح كاهش اعضاي كميسيون بودجه و امور مالي قرار دارد كه امروز مورد بررسي قرار خواهد گرفت.