210 نماینده مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق توسط مسعود بارزانی که خطر تجزیه این کشور جنگ‌زده را تقویت خواهد کرد، محکوم کردند.

تجزیه کشور عراق جنگ‌زده را تقویت خواهد کرد

 210 نماینده مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق توسط مسعود بارزانی که خطر تجزیه این کشور جنگ‌زده را تقویت خواهد کرد، محکوم کردند.  محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی بیانیه مذکور را به شرح زیر قرائت کرد:

«طی سال‌های متمادی کشور عراق آماج توطئه‌های مختلف آمریکایی - صهیونیستی قرار گرفت اما ایستادگی،‌ همبستگی و مقاومت ملت عراق اعم از عرب، کرد، سنی و شیعه همه نقشه‌های استکبار را نقش بر آب کرد. ملت عراق قانون اساسی را تصویب و حکومت مرکزی را با روش دموکراسی تشکیل داد همچنین همبستگی ملی با کمک نیروهای مردمی موجب پاکسازی عراق از لوث وجود داعش شد اما توطئه‌ها علیه عراق خاتمه نیافت و اینک همه‌پرسی اقلیم کردستان به صورت غیرقانونی می‌تواند همبستگی ملی و تمامیت ارضی عراق را مخدوش و عراق را در گرداب درگیری‌های جدید قرار دهد.

با توجه به مواضع دولت و مجلس عراق که با صراحت همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق را غیرقانونی اعلام کرده‌اند و همچنین با توجه به نظر سازمان ملل متحد، ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی اولا ایجاد بحران در عراق را به ضرر مسیر دموکراتیک عراق دانسته و ثانیا هرگونه اقدام تجزیه‌طلبانه را مضر به حال ملت عراق و کل منطقه می‌دانیم و این اقدام اقلیم کردستان عراق را محکوم و از اقدامات دولت و مجلس عراق حمایت می‌کنیم و از دولت می‌خواهیم مطابق درخواست دولت مرکزی عراق تمهیدات لازم در همکاری با دولت عراق را به عمل آورده و به هیچ وجه اجازه ماجراجویی به صهیونیست‌ها ندهند.»

 تشریح ابعاد حقوقی، سیاسی و امنیتی استقلال کردستان عراق از سوی شمخانی

کمال دهقانی ، در توضیح جلسه غیر علنی امروز چهارشنبه مجلس با حضور شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: صحبت‌های آقای شمخانی حول محور امنیت ملی کشور بود. ایشان ابعاد حقوقی، سیاسی و امنیتی همه پرسی استقلال کردستان عراق و موضع گیری‌ها در سطح بین‌المللی همچون سازمان ملل و شورای امنیت و کشورهای همسایه را مطرح کردند.

وی افزود: بر اساس این توضیحات تبعات همه پرسی می‌تواند منجر به تنش بین اقلیم و دولت مرکزی عراق و کشورهای همجوار شود و تاثیرات امنیتی، سیاسی و اقتصادی را به دنبال داشته باشد همچنین ممکن است کشورها از این بحران تاثیر بگیرند.

دهقانی خاطرنشان کرد: موضع ایران درباره‌ی همه پرسی استقلال اقلیم کردستان همان چیزی است که رسما از جانب شورای عالی امنیت ملی اعلام شد یعنی حمایت و پشتیبانی از دولت و مجلس عراق که این همان موضع گیری سازمان ملل و همه کشورهاست که اصل را بر حفظ تمامیت ارضی کشور عراق و وحدت سرزمینی این کشور قرار دادند.

وی در پایان گفت: بر این اساس آقای شمخانی تاکید کرد که سیاست ایران نیز حفظ تمامیت ارضی عراق و دفاع از مجلس و دولت این کشور است.

 

 

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

 

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X