براساس گزارش‌ها این جارد کوشنر، داماد ترامپ بوده که از مایکل فلن، مشاور سابق امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته نزد روس‌ها رفته و از آنها بخواهد رای‌گیری در سازمان ملل علیه شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را به تاخیر بیندازد، وی در عین حال علاوه بر روسیه در این رابطه نزد کشورهای دیگر نیز لابی کرده است.

داماد ترامپ؛ مقام مرموزی که به فلن دستور ارتباط با روسیه را داد

دیپلمات‌هایی که نامشان را فاش نکردند، گفتند: فلن ساعاتی قبل از رای‌گیری شورای امنیت سازمان ملل در ۲۳ دسامبر گذشته درباره شهرک‌سازی‌های اسرائیل تماس‌هایی با هیئت‌های کشورهای اروگوئه و مالزی در سازمان ملل به منظور لابی‌گری با آنها به نفع اسرائیل انجام داده و همچنین کوشنر نیز با کیم داروچ، سفیر انگلیس در سازمان ملل ارتباط برقرار کرده بود.

این در حالی است که این لابی‌گری پیش از آنکه ترامپ در تاریخ ۲۰ ژانویه رسما ریاست جمهوری خود را آغاز کند، انجام شده بود و با این حال در نهایت شکست خورد و شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را با ۱۴ رای موافق و یک رای ممتنع آمریکا تصویب کرده و در آن از اسرائیل خواست به شهرک‌سازی‌هایش در اراضی فلسطینی‌ها پایان دهد.

این تلاش‌هایی که به نمایندگی از اسرائیل صورت گرفت بعد از چندین روز دیپلماسی غیرعادی انجام شدند.

یک مقام ارشد اسرائیلی به رویترز گفت: مقام‌های اسرائیل با تیم انتقال قدرت ترامپ در سطحی عالی ارتباط برقرار کرده و از آنها خواهان کمک شدند.

این اقدام آنها بعد از شکست‌شان در قانع کردن دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق برای وتو کردن پیش‌نویس قطعنامه انجام شد.

براساس اسناد مربوط به دادگاه در آمریکا که روز جمعه علنی شدند یک عضو تیم انتقال قدرت ریاست جمهوری ترامپ که بعدا منابع او را جارد کوشنر معرفی کردند، به فلن در تاریخ ۲۲ دسامبر گفت تا با مقام‌های دولت‌های خارجی از جمله روسیه تماس برقرار کرده و آنها را برای به تاخیر انداختن این رای گیری یا وتو کردن قطعنامه متقاعد کنند.

طبق این اسناد، فلن سپس با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در آمریکا در همان روز صحبت کرد و یکبار دیگر نیز روز بعد از آن با او تماس گرفت.

در عین حال در تاریخ ۲۲ دسامبر ترامپ با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر درباره این قطعنامه مذاکره کرد.

براساس یک قانون کمتر استفاده شده در آمریکا به نام قانون ۱۷۹۹ لوگان شهروندان غیرمجاز و خصوصی در آمریکا که خود ترامپ، فلن و کوشنر در آن زمان به دلیل عدم شروع به کار رسمی دولت ترامپ شامل حالشان می‌شد، اجازه مذاکره با دولت‌های خارجی را ندارند.

با این حال در تاریخ آمریکا تنها در دو مورد در سال‌های ۱۸۰۲ و ۱۸۵۲ دو آمریکایی در این ارتباط محاکمه شدند که در نهایت نیز محکوم نشدند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:isna.ir


 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X