وزیر خارجه عراق در یک گفت‌وگو تلویزیونی گفت: ایران از سال 2003 و پس از سقوط صدام از ما حمایت‌های زیادی کرده است اما این امر به معنای تبعیت ما از ایران نیست.

ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق در یک گفت‌وگو تلویزیونی با شبکه روسیا الیوم گفت: ایران کشوری است که شأن و وزن و موضع مخصوص خود را دارد و پس از سقوط نظام صدام از همه عراق حمایت کرد.

وی افزود: زمانی که به تنگ آمدیم و تمام کشورهای عربی درهای خود را به روی ما بستند، ایران درهای خود را به روی ما گشود و به بسیاری از معارضان پناه داد و ما از این امر احساس شرم نمی‌کنیم. اما ائتلافی وجود دارد که به این معناست که هر کشوری ایران با آن اختلاف داشته باشد ما نیز با آن اختلاف داریم و هر کشوری که ایران از آن راضی است ما نیز به تبعیت از آن راضی هستیم، خیر ما این ائتلاف را قبول نداریم و عراق از منافع خود محافظت می‌کند که با برخی کشورها اختلاف و با برخی دیگر روابط خوبی دارد.

جعفری ادامه داد: ما روابط مستقلی با ایران داریم و از حاکمیت خود محافظت می‌کنیم.

وزیر خارجه عراق در رابطه با عدم حضورش در نشست فوری اتحادیه عرب علیه ایران گفت: در آن زمان برنامه‌ریزی کرده بودم که به دو کشور سفر کنم اما سخنان خود را نوشتم و نماینده وزارت خارجه عراق به نیابت از من آنها را خواند و این امر به معنای عدم حضور عراق در آن نشست نیست، همچنین من تنها شخصی نیستم که شرایط حضور برایش فراهم نشده بود بلکه بسیاری از وزرای خارجه حضور نیافتند.

وی گفت: ما موضع ضد ایرانی نداریم همان‌گونه که موضعی علیه کشورها نداریم و خواهان ایجاد ائتلاف نظامی نیستیم.

جعفری با اشاره به دیدارش با وزیر خارجه چین در نیویورک گفت: وزیر خارجه چین به من گفت ما مخالف سیاست چند محوری هستیم و می‌خواهیم به شما کمک کنیم، من نیز از او استقبال کردم و گفتم ما ائتلاف تشکیل ندادیم. ما با چین، روسیه، ایران و بسیاری از کشورهایی که در ائتلاف بین‌المللی عضو نیستند تعامل و همکاری کردیم و کمک‌های آنها را پذیرفتیم.

وی در رابطه با کنترل مرزهای ایران و عراق گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند بدون ویزا وارد شود، بلکه هزینه مخصوص آن را باید پرداخت کند و اکنون از محل صدور ویزا درآمد اقتصادی خوبی داریم.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X