قائم مقام حزب اعتماد ملی با اشاره به وضعیت جنبش دانشجویی در نظام جمهوری اسلامی اظهار کرد: نقش آفرین بودن جنبش دانشجویی در هر حکومتی به ویژه در نظام مردم‌سالاری، موجب حرکت و پویایی شده جامعه شده و به آن نشاط می‌بخشد.

حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا  طی سخنانی در دانشگاه صنعتی همدان  با عنوان «جنبش دانشجویی در نظام جمهوری اسلامی» افزود: در حکومت و نظام مردم‌سالاری جوانان عصاره عقلانیت  و جنب و جوش و حرکت جامعه بوده و در میان این قشر، دانشجویان که نخبگان جوانان و افراد زبده جوانان محسوب می‌شوند، جایگاه ویژه و حساسی در جامعه دارند.

وی  تصریح کرد: اگر در جامعه‌ای مسئولان جنبش دانشجویی را به عنوان یک تهدید تلقی کنند و دانشجویان جایگاه خود را نشناسند و نسبت به این قشر نخبه جامعه بی‌توجهی شود، بدون شک دانشجو نمی‌تواند نقش اساسی خود را ایفا کند.

منتجب‌نیا در ادامه خاطرنشان کرد: به مسئولان به ویژه مسئولان وزارت علوم و بهداشت و درمان اعلام کرده‌ایم که دانشجویان را به عنوان یک فرصت قلمداد کرده و از جنبش و انتقاد آنان نهراسند.

وی گفت: مسئولان دانشجو را محدود نکرده و صدای او را خاموش نکنند؛ چرا که صدا و فریاد دانشجو صدا و فریاد ملت بوده و اگر دانشجو خاموش شود ملت خاموش شده و اگر دانشجو نتواند آزادانه سخن بگوید دانشگاه و جامعه آرام آرام به گورستانی ساکت مبدل خواهد شد.

وی با بیان اینکه مسئولان نباید کژاندیش بوده و با فریاد و انتقاد ما دچار اشتباه شوند، اضافه کرد: برای همه مسئولان دانشگاه‌ها و مسئولان دفاتر رهبری در دانشگاه‌ها و نمایندگان 2 وزیر در دانشگاه‌ها تذکر است که شما برای هدایت و راهنمایی و فراهم کردن فضا در راستای جلوگیری از انحرافات انتخاب و برگزیده شده‌اید و به شما اجازه داده نشده جلوی حرکت دانشجویی را بگیرید و یا آنان را محدود کنید.

منتجب‌نیا در ادامه گفت: هنوز هم در دولت روحانی که شعار داد دانشگاه‌ها نباید امنیتی باشند، هیئت‌های 3 نفره نمی‌توانند آزادی دانشجو را درک کرده و هنوز هم اقدام به محدودسازی می‌کنند که این امر تنگ‌نظری است.

وی با تأکید بر اینکه وزارت علوم باید جلوی تنگ‌نظری‌ها را بگیرد، افزود: روحانی باید خبر داشته باشد در زیر شعارهای اصلاح‌طلبانه وی هنوز تنگ‌نظری وجود دارد و باید روحانی عزیز بر اساس انتظار مردم فریاد بزند، هیچ هیئت 3 نفره حق ندارد از آزادی دانشجو چه اصلاح‌طلب، چه اصولگرا و یا جامعه و انجمن اسلامی ممانعت کند.

منتجب‌نیا با بیان اینکه باید آزادانه حرف زد و فکر کرد، بدون آن که شخصی زیر سوال برود، گفت: اگر می‌گویند تریبون آزاد نباید از این تریبون به شخصیت‌ها توهین کرده و یا سوءاستفاده کرد چرا که آزادی سوءاستفاده نیست.

وی با تأکید بر اینکه شأن دانشجویان بالاتر از آن است که موجب ناامنی و ایجاد خطر شود، ادامه داد: دانشجویان همواره باید حرمت مسئولان و مدیریت‌ها راحفظ کرده و بهانه به دست افراد ندهند. به هیئت‌های 3 نفره عرض می‌کنم که با سعه‌صدر و بلندنظری برخورد کنند و درصدد محدودسازی نباشند.

منتجب‌نیا در ادامه با اشاره به وظایف دانشجویان نیز اظهار کرد: دانشجویان باید در دانشگاه‌ها دارای انجمن اسلامی و تشکل بوده و اخبار و اطلاعات لازم به‌روز را در اختیار داشته باشند و در هر زمینه‌ای اهل مطالعه و تجزیه و تحلیل باشند تا بتوانند نظر بدهند.

وی با بیان اینکه تجزیه و تحلیل اخبار و اطلاعات و جدا کردن وجوه مثبت و منفی جزء وظایف دانشجویانی است که می‌خواهند حرکت سیاسی داشته باشند، خاطرنشان کرد: دستگاه خبری دانشجویان کانالیزه نباشد بلکه همواره اهل تجزیه و تحلیل بوده و با مطالعه، تجزیه و تحلیل نظر بدهند.

وی حمایت و تقویت اقدامات مثبت و مفید و موثر را از دیگر وظایف دانشجویان برشمرد و گفت: اگر مسئولان اقدام و یا گامی موثر برداشتند دانشجویان این اقدام مفید و سودمند دولت را تشویق کرده و منصفانه نسبت به کار دولت نظر بدهند و نقاط ضعف را به صورت سازنده اصلاح‌گرانه دنبال کنند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی با بیان اینکه دانشجو باید به عنوان مغز متفکر در زمینه‌های مختلف از علم و دانش خود استفاده کرده و با برنامه‌ریزی به مسئولان پیشنهاد بدهد، یادآور شد: همواره تلاش کنیم در یک چارچوب سوالات و مسائل را مطرح کرده و در تریبون‌های آزاد و سخنرانی‌ها نظر و انتقاد و پیشنهاد همراه با برنامه بدهیم و در جامعه فرهنگ‌سازی کنیم.

وی افزود: انجمن‌های اسلامی در دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها کادرسازی و فرهنگ‌سازی کنند چرا که انجمن‌های اسلامی کانون نیروها را با اخبار و اطلاعات ضروری و لازم جذب و پرورش می‌کند.

منتجب‌نیا اضافه کرد: به انجمن‌های اسلامی و جامعه اسلامی که کانون‌های و تشکل‌های دانشجویی را در حال مدیریت هستند، عرض می‌کنم در کنار فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی‌تان از نظر علمی دچار رکود و افت نشوید.

وی اظهار کرد: اصلاح خویش از جمله مسائل دیگری است که جزء ضرورت‌های انجمن‌های اسلامی بوده و از نظر پاکی، تقوا و حوصله الگو باشند و به اخلاق پسندیده آراسته شوند؛ چرا که این عمل آنان مبلغ بوده و می‌تواند نیروهای بسیاری را جذب کند.

ورود در مسائل اجتماعی و در صحنه‌های مختلف از دیگری موضوعاتی بود که مشاور دولت اصلاحات به عنوان یکی از ویژگی‌ها و وظایف دانشجویان برشمرد و افزود: آنچه می‌تواند جنبش‌های دانشجویی را به وجود آورد تشکل‌های قانونی در قالب انجمن‌های اسلامی بوده که باید کارهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی آنان در قالب این تشکل تعریف و تصویب شود.

وی افزود: کسانی‌که در تلاشند جلوی حرکت دانشجویان را بگیرند و دانشجویان را خطر و تهدید می‌دانند در اشتباه هستند چرا که سانسور و خفقانی که دولت قبل در دانشگاه‌ها حاکم کرده بود، موفق نشد افکار و اندیشه خود را بر دانشگاه القا و صدای دانشجو را خاموش و به سمت خود منحرف کند.

منتجب‌نیا در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه گروهی که پرونده اختلاس و سوءاستفاده دارند و خط و نشان و ضرب‌العجل برای نظام و قوه قضائیه می‌کشند، قوه قضائیه با آنان برخورد کند، تصریح کرد: این حضرات با بگم‌بگم‌ها قصد دارند در تاریخ بمانند بنابراین نباید قوه قضائیه از ضرب‌العجل آنان بترسد چرا که مردم طرفدار آنها هستند و منتظرند قوه قضائیه با قدرت و قوت با این افراد برخورد کند.

وی در پایان اظهار کرد: برخورد با این متهم‌ها را مردم به شما دست مریزاد خواهند گفت، چرا که دیگر این متهم‌ها در بین مردم طرفداری ندارند و شخصیت آنان را شناخته‌اند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:isna.ir


 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X