نامه 24 نماینده جمهوری خواه, ایران را به نقض برجام متهم کرد
24 عضو جمهوری خواه کنگره آمریکا در نامه‌ای به مقامات ارشد این کشور مدعی شدند که ایران دست کم در هشت مورد برجام را نقض کرده است.

لی زلدین، یک عضو کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان آمریکا به همراه 23 نماینده جمهوری خواه دیگر در نامه‌ای خطاب به رکس تیلرسون وزیر امور خارجه، جیمز ماتیس وزیر دفاع و مایک پامپئو رئیس سازمان سیا ایران را به نقض روح و متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متهم کردند.

در این نامه ادعا شده است که از زمان اجرای برجام در 16 ژانویه 2016 ایران نه تنها روح توافق، بلکه متن آن را نیز دست کم در هشت  مورد نقض کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در فوریه و نوامبر 2016 این موارد را در گزارشات خود آورده است.

این نمایندگان کنگره آمریکا در ادامه نامه خود مدعی شده‌اند که ایران سانتریفیوژهای پیشرفته مضاعف تولید و تلاش کرده فیبر کربن تهیه کند، ذرات تغییریافته شیمیایی اورانیوم در اختیار دارد و مانع از دسترسی آژانس به سایت های نظامی‌اش شده که این مورد نیز نقض برجام محسوب می شود.

در بخش پایانی این نامه آمده است: این نامه را نوشته‌ایم تا ببینیم که آیا سازمان‌ها و ادارات زیرمجموعه شما اطلاعاتی در اختیار دارند که این نقض‌ها را تائید کند، یا نه. همچنین از شما می‌خواهیم هرگونه اطلاعات مشابه یا هر طرحی که دولت برای پاسخ به موارد نقض دارد را به ما ارائه کنید.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که تنها نهاد مسئول نظارت و راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای برجام است، تاکنون 9 بار در گزارش‌های خود روند اجرای این توافق که ایران به طور کامل به تعهداتش عمل می کند را تایید کرده است.


گردآوری: گروه خبرسیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:isna.ir