در حالیکه حدود یک ساعت به اعلام خبر تصمیم ترامپ درباره خروج آمریکا از برجام باقی مانده برخی رسانه‌ها به نقل از ماکرون اخباری را منتشر کردند که بلافاصله از سوی رئیس‌جمهوری فرانسه تکذیب شد.

آمریکا مجوز بازگشت تحریم‌های علیه ایران را صادر می‌کند

 اخبار لحظه به لحظه درباره تصمیم ترامپ نسبت به خروج آمریکا از برجام به شرح ذیل است:

۲۱:۳۸/ بدبینی لندن نسبت به تصمیم ترامپ درباره برجام

پیش از آن‌که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از تصمیمش مبنی بر ماندن یا خروج از توافق هسته‌ای خبر دهد، بریتانیا اعلام کرده که به‌شدت نسبت به این قضیه بدبین است. این خبر را یک سفیر ارشد بریتانیایی اعلام کرد.

ترامپ تا دقایقی دیگر اعلام خواهد کرد که آیا در توافق هسته‌ای خواهد ماند یا نه و یک مقام ارشد در ایالات متحده گفته که مشخص نیست که آیا تلاش متحدان اروپایی برای مجاب کردن رئیس‌جمهوری آمریکا برای ماندن در برجام موفق بوده است یا نه.

این دیپلمات که نخواست نامش فاش شود، گفت: «متاسفانه ما نسبت به تصمیم دونالد ترامپ به‌شدت بدبینیم. با این حال، باید صبر کرد و دید ترامپ امشب دقیقا چه خواهد گفت.»

رهبران اروپایی هشدار داده‌اند که خروج احتمالی ترامپ از برجام به اتحاد میان اروپا و ایالات متحده خدشه وارد خواهد کرد.

۲۱:۳۴/ترامپ تصمیم به خروج از برجام گرفته است

یک مقام رسمی آمریکا اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیم خود برای خروج از برجام را اتخاذ کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز اعلام کرد که دونالد ترامپ تصمیم دارد آمریکا را از برجام خارج کند.

 ۲۱:۲۸/ افزایش ۴.۴ درصدی قیمت نفت خام در بازارهای جهانی در آستانه اعلام تصمیم ترامپ

قیمت نفت خام پیش از اعلام تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، مبنی بر ماندن یا ترک توافق هسته‌ای دوباره بالا رفت.

قیمت نفت خام، پیش از اعلام ترامپ مبنی بر تصمیمش درباره توافق برجام ۴.۴ درصد افزایش یافت. این در حالی است که صبح سه‌شنبه قیمت نفت خام بشکه‌ای ۶۷ دلار و ۶۳ سنت بود. این افزایش قیمت پس از آن صورت گرفت که روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که ترامپ به «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه، گفته که ایالات متحده از توافق هسته‌ای بیرون خواهد آمد و دوباره بر ایران تحریم اعمال خواهد کرد.

۲۱:۰۲/ حمایت اتحادیه اروپا از برجام پیش از سخنرانی ترامپ

اتحادیه اروپا امروز-سه‌شنبه- با انتشار بیانیه‌ای، بار دیگر حمایت خود از برجام را اعلام کرد.

اتحادیه اروپا در این بیانیه اعلام کرد که نمایندگان آلمان، فرانسه، بریتانیا و یکی از سران اتحادیه اروپا با «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه کشورمان در بروکسل دیدار کرده و بار دیگر بر حمایت خود از برجام، تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: «بریتانیا، آلمان، فرانسه و یک مقام ارشد اتحادیه اروپا با عباس عراقچی دیدار کرده و از این فرصت برای بیان مجدد حمایت خود از ادامه اجرای کامل مفاد توافق هسته‌ای توسط تمامی طرف‌ها، استفاده کردند.»

۲۱:۰۱/ ترامپ درباره خروج از برجام حرفی به ماکرون نزده است

دفتر «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه برخی گزارش‌ها مبنی بر این‌که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با وی اعلام کرده است از برجام خارج خواهد شد را تکذیب کرد.

پیش از این، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از یکی از افرادی که در جریان محتوای گفت و گوی تلفنی ترامپ و ماکرون قرار داشت، اعلام کرد ترامپ به ماکرون گفته که از برجام خارج می‌شود.

۲۰:۱۸/ ترامپ به ماکرون گفت که آمریکا از برجام خارج می‌شود

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا طی تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود «امانوئل ماکرون»، تصمیم نهایی خود درباره برجام را اعلام کرده است.

نیویورک تایمز به نقل از یکی از افرادی که در جریان محتوای گفت و گوی تلفنی ترامپ و ماکرون قرار داشت، اعلام کرد ترامپ به ماکرون گفته که از برجام خارج می‌شود.

این خبر هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده و تا اعلام تصمیم نهایی ترامپ در سخرانی امروز در کاخ‌سفید، شایعات زیادی در این رابطه منتشر می‌شود.

۱۹:۴۵/ عراقچی: مواضع طرف‌‌های آمریکایی و اروپایی را تحت نظر داریم

در پی تشدید سیاست‌‌‌‌های دولت آمریکا علیه برجام و در آستانه اعلام تصمیم رئیس‌‌‌جمهور آن کشور درخصوص این توافق، نشست معاونان و مدیران سیاسی وزرای خارجه ایران و سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه به دعوت هلگا اشمید، دبیر سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا امروز در بروکسل برگزار شد.

در این نشست آخرین وضعیت برجام در سایه مواضع اخیر ایالات متحده بررسی شده و طرف‌‌‌های اروپایی یک بار دیگر بر حمایت خود از برجام و آمادگی برای ادامه برجام بدون آمریکا تاکید کردند.

سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست ضمن تکرار مواضع اصولی کشورمان و تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای هر گونه وضعیتی آمادگی کامل داشته و واکنش‌‌‌های مناسب را طراحی کرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران به دقت مواضع طرف‌‌های آمریکایی و اروپایی را تحت نظر داشته و تنها بر اساس مصالح کشور و منطبق با حقوق حقه مردم ایران تصمیم مقتضی را در واکنش به اقدامات آمریکا اتخاذ خواهد کرد.

لازم به توضیح است در ادامه مشورت‌‌‌های نزدیک جمهوری اسلامی ایران با طرف‌‌های دیگر در برجام، روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت، سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه وارد تهران شده و با عراقچی به رایزنی خواهد پرداخت.

۱۹:۲۰/ آخرین مشورت ترامپ با ماکرون پیش از تصمیم‌گیری درباره برجام

 «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا پیش از اعلام تصمیم نهایی خود درباره برجام، با «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهوری فرانسه مذاکره کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا روز گذشته-دوشنبه- اعلام کرد که امروز ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت واشنگتن دی‌سی، از تریبون کاخ‌سفید تصمیم نهایی خود درباره توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ را اعلام می‌کند.

کاخ‌سفید پیشتر اعلام کرده بود که ترامپ ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی-۲ بعد از ظهر به وقت پاریس- با ماکرون تلفنی گفت و گو خواهد کرد.

ماکرون یکی از رهبران اروپایی بود که برای مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام، تلاش کرده و به آمریکا سفر کرد.

دفتر ماکرون با انتشار بیانیه‌ای،‌ از گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری آمریکا و فرانسه خبر داده و اضافه کرد که محتوای گفت و گو‌های ترامپ و ماکرون، ثبات و امنیت خاورمیانه بوده است. در این بیانیه اشاره‌ای به برجام نشده است.

۱۸:۱۸ / ترامپ امروز مجوز بازگشت تحریم‌های علیه ایران را صادر می‌کند

خبرگزاری سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام دولتی آمریکا و یک منبع نزدیک به کاخ‌سفید، مدعی شد «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی امروز-سه‌شنبه- خود مجوز بازگشت تحریم‌های علیه ایران را صادر می‌کند.

این منابع اضافه کردند که این اولین قدم از روند خارج شدن آمریکا از برجام خواهد بود.

سی‌ان‌ان ادامه داد در صورت تصویب تحریم‌ها علیه ایران، این تحریم‌ها برای عملی شدن به چندین ماه زمان نیاز دارند.


ترامپ از برجام خارج شد

ترامپ: بیشترین سطح تحریم‌ها علیه ایران اعمال خواهد شد

 ترامپ فرمان اجرایی اعمال تحریم‌ها علیه ایران را امضا کرد

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:  ilna.ir

 
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X