درگیر مشکلات پیش پا افتاده مثل حضور بانوان در ورزشگاه شده‌ایم
کواکبیان: متاسفانه خودمان را درگیر مشکلات پیش پا افتاده مثل حضور بانوان در ورزشگاه کرده ایم و هنوز دنبال چیزهای جزئی هستیم.

پایه های نظام باید آنقدر مستحکم باشد که با چند شعار نلرزد

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در همایشی که با عنوان نقش احزاب در توسعه پایدار در محل تالار آریا کاشمر برگزار شد، با تاکید براینکه بدون فعالیت احزاب به توسعه سیاسی دست نخواهیم یافت، افزود: به رغم اینکه قبل از فروردین ۵۸ حزب جمهوری اسلامی با کمک رهبر کبیر انقلاب راه اندازی شد ولی پس از مدتی کمرنگ گردید.
 
دبیرکل حزب مردم سالاری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در زمان ریاست جمهوری‌شان تاکید بر فعال شدن احزاب داشتند، افزود: بر اساس ماده ۲۶ قانون اساسی به صراحت فعالیت احزاب آزاد اعلام شده است. 
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی توسعه پایدار در قبال توسعه متوازن را امکان پذیر دانست و اظهار کرد: توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی باید با یکدیگر به پیش بروند.
 
وی با اشاره به اینکه علما، توسعه سیاسی را مقدم بر توسعه اقتصادی و فرهنگی اعلام می کنند، تاکید کرد: نمی توان بخش های توسعه را از یکدیگر تفکیک کرد و توسعه متوازن یعنی سیاست، فرهنگ و اقتصاد با یکدیگر پیشرفت کند.
 
کواکبیان با تاکید براینکه گرچه در طول ۴۰ سال انقلاب برای توسعه سیاسی قدم هایی برداشته شده ولی هنوز کافی نیست، یکی از پایه‌های توسعه سیاسی را بحث احزب دانست و بیان کرد: هیچ کشوری به توسعه سیاسی دست نخواهد یافت مگر اینکه از معبر احزاب عبور کند.
 
وی با اشاره به جمله‌ای از شهید بهشتی که مبنی بر اینکه حزب معبد من است و معبد هم می‌تواند اسم مکان باشد و هم اسم زمان، هر لحظه فعالیت حزبی من عبادت است و با این نیت باید به فکر توسعه احزاب باشیم، افزود: به رغم اینکه هندوستان زمانی توسعه اقتصادی نداشت ولی با در پیش گرفتن توسعه سیاسی اکنون با جمعیت ۹۰۰ میلیون نفری توانسته بحران‎ها را پشت سر بگذارد به طوری که در حال حاضر کنگره حزبی آنها به مهم‌ترین رکن تصمیم گیری در آن کشور تبدیل شده و توانستند به توسعه اقتصادی در سیستم های ارتباطی دست یابند و درآمد سرانه ملی خود را بسیار بالا ببرند.
 
دبیر کل حزب مردم سالاری با بیان اینکه در کشور ایران می‌توان با مقدم دانستن توسعه سیاسی زمینه‌ساز توسعه‌های اقتصادی و فرهنگی شد، گفت: متاسفانه حتی برخی از نمایندگان مجلس خود را وابسته به هیچ حزبی نمی‌دانند درصورتی که اگر دنبال توسعه پارلمانی و توسعه سیاسی هستیم باید احزاب قوی داشته باشیم.
 
وی با انتقاد از نمایندگانی که با رای اصلاح طلبان به مجلس راه یافته‌اند ولی در مجلس شورای اسلامی ۱۸۰ درجه مخالف با اصلاح طلبان هستند، بیان کرد: این تغییر موقعیت بخاطر نبود احزاب است.
 
 کواکبیان با بیان اینکه اگر به دولت فعلی انتقاد داریم چون می خواهیم دلسوزانه مشکلات مردم حل شود و جلو افزایش قیمت دلار، مسکن و خودرو به طور جدی گرفته شود، افزود: سران سه قوه در هفته قبل تصمیماتی در این خصوص گرفتند که امیدواریم تاثیر گذار باشد.
 
وی با تاکید بر پیش رو بودن فقر اقتصادی در کشور اظهار کرد: اکنون در شرایط جنگ اقتصادی به سر می بریم و باید همه ما جمعی عمل کنیم چون با بی تفاوتی مشکلات کشور حل نخواهد شد.
 
نماینده مردم تهران در مجلش شورای اسلامی با بیان اینکه گرچه در شرایط حساسی به سر می بریم و تحریم‌های بسیار جدی برای ما در نظر گرفته شده اما ترسی نداریم، بیان کرد: باید شرایط موجود را جدی گرفت و از سویی دستگاهای حکومتی، قضایی، مجلس و دولت با کمک یکدیگر کارها را به جلو برده  و در وضعیت فعلی بصورت منسجم کار کنیم.
 
وی وضعیت موجود و کامل نشدن چشم انداز توسعه پایدار را به خاطر نداشتن حزب دانست و گفت: در برهه ای از زمان هدف ما چشم‌انداز ۲۰ ساله بود که در سال  ۱۴۰۴ کشور دهم اقتصاد دنیا شویم ولی هنوز به آن اهداف نرسیده ایم.
 
کواکبیان با بیان اینکه به خاطر نرسیدن به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله همه ما مقصر هستیم که بخشی از آن مربوط به عدم فعالیت احزاب است، بیان کرد: متاسفانه خودمان را درگیر مشکلات پیش پا افتاده مثل حضور بانوان در ورزشگاه کرده ایم و هنوز دنبال چیزهای جزئی هستیم.
 
وی ساختار حقوقی احزاب را دچار مشکلات و نیازمند اصلاحاتی دانست و اظهار کرد: به رغم اینکه در تبلیغات انتخاباتی پوستر حزبی نصب می کنیم، اما سیستم پارلمان ما براساس کرسی احزاب نیست.
 
وی با اشاره به اینکه نظام پارلمانی حزبی که اکثریت آرا را به دست می آورد به همان طریق در انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر تاثیر گذار است، گفت: به رغم اینکه باید نظام انتخاب را تغییر دهیم ولی نسبت به این موضوع بی تفاوت هستیم.

دبیر کل حزب مردم سالاری با بیان اینکه هرچند یک سال دیگر تا برگزاری انتخابات بیشتر باقی نمانده اما هنوز رجال سیاسی‌مان مشخص نیستند، افزود: از هم اکنون بسیاری دغدغه رد صلاحیت‌ها در انتخابات آینده را دارند.

نماینده مردم تهران در مجلش شورای اسلامی با اعلام اینکه هرچند  مخالف قانون نیستیم ولی در طول یک هفته چگونه می توان به درستی صلاحیت ۶۰۰۰ نفر ثبت نام شده را اعلام کرد، افزود: به رغم اینکه با تغییر قوانین می توان زمان ثبت نام را بیشتر کرد تا سوال و پاسخ برای رد صلاحیت بهتر صورت گیرد ولی اکنون قانون انتخابات مشکل دارد و وزرات کشور به فکر حل این مشکل نیست.
 
وی ساختار سیاسی کشور را دچار مشکلاتی دانست و اظهار کرد: باید اجتماعاتی که می خواهد در کشور برگزار شود از امنیت کافی برخوردار باشد و از سویی وزرات کشور با ارائه مجوزهای لازم مکانهای مناسب را برای تجمعات اعلام و برنامه ریزی کند.
 
کواکبیان با بیان اینکه هیچ ایرادی ندارد اگر در این تجمعات مردم شعارهایی را هم بدهند، افزود: پایه های نظام باید آنقدر مستحکم باشد که با چند شعار نلرزد و مردم در جاهای مختلف بتوانند آزادانه شعار دهند.
 
وی با اشاره به اینکه متاسفانه قانون مشخصی برای این امر نداریم که حزب چگونه راه اندازی شود، افزود: در کشور هیچ کس نمی خواهد احزاب جان بگیرد.
 
وی عدم داشتن فرهنگ سیاسی را از دیگر مشکلات جامعه ایرانی عنوان کرد و گفت: مردم باید در فعالیت‌های سیاسی و جمعی بیشتر مشارکت داشته باشند و در جریان های سیاسی باید جمعی کار کرد.

دبیر کل حزب مردم سالاری با اظهار تاسف از اینکه بجای اینکه دنبال ملت قهرمان باشیم به دنبال قهرمان ملت می گردیم، اظهار کرد:  باید به دنبال جمع گرایی به جای فرد گرایی باشیم و در این زمینه تلاش کرده و منافع مردم اولویت داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه در مجلس و دولت آینده روحیه مشارکت طلبی اصلاح طلبان کشور دوباره باید شکل بگیرد، گفت: کسانی که با دولت آقای روحانی مخالف هستند برجام که کار بسیارخوبی بود را زیر سوال برده و مطالبه گری می کنند.
 
کواکبیان با اشاره به اینکه دولت باید کسانی را که جلو فعالیت هایش سنگ اندازی می کند را به مردم اعلام کند، افزود: جوان گرایی و حضور بانوان در هیئت دولت از وعده هایی بود که متاسفانه به صورت جدی اجرا نشد.

گردآوری:گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir