حاشیه‌ای بر ماجرای بازپس‌گیری ویلای سرلشگر فیروزآبادی
 ماجرای ویلای لواسان سرلشگر فیروز آبادی طی روزهای گذشته حرف و حدیث های زیادی را ایجاد کرده است.

رفیق‌دوست: قرار بود اموال مصادره‌ای در خدمت محرومین باشد

ماجرای ویلای لواسان سرلشگر فیروز آبادی طی روزهای گذشته حرف و حدیث های زیادی را ایجاد کرده است. ماجرا از آنجایی آغاز شد که یک تشکل دانشجویی با انتشار نامه ای مدعی شد که علی رغم دستور رهبر انقلاب، فیروزآبادی ویلای مذکور را که 20 سال قبل از ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) تحویل گرفته بود هنوز تخلیه نکرده است. این موضوع با واکنش های بسیاری مواجه شد تا اینکه در نهایت رییس سابق ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به پس دادن این ملک اقدام کرد.

اما این پایان ماجرا نبود که برخی از فعالین دانشجویی از شروع بازپس گیری املاک مصادره ای که تحویل برخی مسئولین شده است خبر داده اند. اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که این اموال از کجا در اختیار ستاد اجرایی قرار گرفته اند؟ چه اموالی از رژیم پهلوی در اختیار ستاد قرار گرفته است؟ اینها سوالاتی است که طی سال‌های گذشته کمتر بدان پرداخته شده است.

رییس اسبق بنیاد مستضعفان درباره اموال خاندان پهلوی می گوید: وقتی رضاشاه از تهران به سمت شمال حركت می كرده و از مازندران بازدید داشته، هر چه اموال مرغوب در مسیر بوده یا به ثمن بخس یا اجبار می خریدند یا اینكه به زور گرفته می شدند لذا وقتی بنده سال 68 وارد بنیاد شدم یك دعاوی كه وجود داشت شكایت 32 هزار نفر از سراسر خطه‌ی شمال بود البته از زمان رضاشاه 50 تا 60 سال گذشته بود كه ما به دستور آقا هیأت‌هایی را مأمور كردیم تا مشكلاتشان حل شود.آنچه در زمانی كه بنده وارد بنیاد شدم از اموال خاندان پهلوی مطرح بود مثلاً یك بانك عمران، سهام خیلی از بانك‌ها، اكثر هتل‌های معروف مثل استقلال، آزادی، هیلتن، كینز در ونك، عالی قاپوی اصفهان، شركت كشتیرانی آریا، شركت هواپیمایی آسمان و ... متعلق به خاندان پهلوی بود. شمس خواهرشاه بزرگ‌ترین باغ ایران در مهرشهر به مساحت 300 هكتارو در جاده قزوین باغ 1000 هكتاری یا در شمال شركت دشت ناز كه بزرگترین مركز تولید مركبات بود را در اختیار گرفته بود.

محسن رفیق‌دوست که چندی قبل با ماهنامه ذکر گفت و گو کرده بود می گوید که طبق فرمان حضرت امام خمینی(ره) قرار بود ثروت افرادی که در رژیم گذشته به ناحق تصرف شده بود در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گیرد تا کمک حال محرومان باشد. وی در این خصوص می گوید:اموال مصادره‌ای ابتدا در اختیار بنیاد مستضعفان و از یك تاریخی بخشی از آن در اختیار بنیاد شهید و بخشی برای كمیته امداد و بنیاد 15 خرداد قرار گرفت كه بعدها ستاد اجرای فرمان امام شكل گرفت تا اموال در اینجا متمرکز شود.

اما اموال در اختیار ستاد اجرایی، تمام اموالی نیست که از رژیم گذشته مصادره شده است و قطعا لیست کردن همه آنها شاید مثنوی هفتاد من کاغذ بخواهد. رفیق‌دوست می گوید که بخش زیادی از اموال در اختیار دولت است نه بنیاد. « در سال 58 با یك مصوبه، صنایع را ملی كردند؛ یعنی آن عده‌ای هم كه اموالشان مصادره نبود و صاحب كارخانه بودند، اموالشان ملی شد و در آن ملی شدن كارخانجاتی كه همه یا اكثریت سهامش تعلق به بنیاد داشت، دست دولت افتاد؛ مثل كشتیرانی آریا، هواپیمایی آسمان، ایران خودرو و... مثل خیلی از كارخانه‌های بزرگ دیگر لذا همه آن ثروت عظیم كه برای مردم مطرح است یك قسمت اعظم در اختیاردولت ها بوده است و به بنیاد ملحق نشده است.»

آن‌چه در این میان اهمیت دارد دلیل مصادره و هدف اصلی برای مصادره این اموال است. همان‌طوری که محسن رفیق‌دوست می گوید این اموال به علت تصرف غیر قانونی مسئولین رژیم گذشته در اموال عمومی مصادره شد تا در اختیار محرومین قرار گیرد. به همین علت است که اهمیت شفاف سازی میزان این اموال و اینکه در اختیار چه کسانی است بیش از گذشته موضوعیت دارد. چرا که ذهن جامعه با اتفاقات پیش آمده حساس‌تر از گذشته شده است.

گردآوری:گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: khabaronline.ir