دستور روحانی برای افشای اسامی دریافت‎کنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی
 رئیس جمهوری تصریح کرد: در هیچ شرایطی حتی بدترین شرایطی که دشمنان بخواهند برای ما پیش بیاورند، مردم در نیازمندی‌های ضروری روزمره خود از جمله مواد غذایی مشکل نخواهند داشت.

 برای زندگی عادی مردم ارز رسمی کشور حتما کافی خواهد بود

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری صبح سه‌شنبه در همایش سراسری قوه قضاییه که با حضور روسای سه قوه برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید  بهشتی ، اظهار کرد: هر چه قوه قضاییه و مسئولان نظام به شیوه و سیره آیت‌الله بهشتی نزدیک‌تر شوند، بی‌تردید بر مقبولیت نظام و قوه قضاییه افزوده خواهد شد.

وی شهید بهشتی را مرد حکمت، صبر و استقامت و مدیر بسیاری لایق معرفی کرد و گفت: همیشه او را به عنوان حول فقه و سیاست، پل اخلاق و حکمرانی و پلی میان حوزه و دانشگاه می‌دانستیم.

رییس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اهمیت اصل 57 قانون اساسی و لزوم وجود وحدت و همدلی میان قوای سه‌گانه، گفت: بر اساس قانون اساسی گرچه سه قوه دارای استقلال از نزدیک‌تر هستند اما هر سه، شاخه‌های یک درخت هستند. ما سه درخت به نام قوای سه‌گانه و سه نوع حاکمیت در کشور نداریم.

امروز با شرایطی که کشور با آن مواجه است و همچنین بدخواهی‌هایی که همواره وجود داشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز افزایش یافته، وحدت، اتحاد، یکپارچگی، همدلی و هم‌نوایی باید از همیشه بیشتر باشد.

وی همچنین با اشاره به روند دشمنی‌های استکبار جهانی و صهیونیسم علیه ایران طی 40 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با برشمردن موضوعاتی از جمله هشت سال دفاع مقدس، اعمال تحریم‌های نفتی، تلاش برای معرفی کردن جمهوری اسلامی به عنوان مخل امنیت جهانی و نیز پرونده هسته‌ای ایران، اظهار کرد: هرگاه ملت ایران در مسیر پیشرفت قرار گرفت، دشمنان توطئه جدیدی علیه ما آغاز کردند اما در همه این موارد ملت، رهبری و مسئولان کشور توانستند با هوشیاری توطئه‌های دشمنان را خنثی کنند.

روحانی با اشاره به تلاش آمریکا و استکبار جهانی برای معرفی کردن پرونده هسته‌ای ایران به عنوان یک پرونده امنیتی در دنیا، خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر همه دعوا بر سر این بود که آیا پرونده هسته‌ای ایران امنیتی است یا اینکه پرونده‌ای مبتنی بر فناوری و اقتصاد است. در این دعوا آمریکا و هم‌پیمانان او می‌خواستند بگویند پرونده هسته‌ای ایران پرونده‌ای امنیتی است و ادامه این مسیر برای ایران از دیدگاه قوانین بین‌المللی نامشروع است. آنها به دنبال امنیتی‌زایی برای فناوری هسته‌ای ایران و مشروعیت‌زدایی از فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ما بودند اما ملت، رهبری و مسئولان در برابر این توطئه نیز به پیروزی رسیدند.

ما در دنیا این را به کرسی نشاندیم که پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پرونده‌ای امنیتی نیست و ما صلح و آرامش جهانی را تهدید نمی‌کنیم، ما به دنیا گفتیم که جایگاه ما ذیل فصل هفت سازمان ملل متحد نیست.

رییس‌جمهوری با اشاره به قطعنامه 2231 سازمان ملل درباره فعالیت هسته‌ای ایران، گفت: امروز پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پرونده‌ای امنیتی در دنیا نیست بلکه بر اساس آنچه که در قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد آمده، برای اولین بار شورای امنیت سازمان ملل به ایران حق غنی‌سازی داده است گرچه همه کشورها این حق را دارند اما شورای امنیت به جز ایران برای هیچ کشوری بر این حق تصریح نکرده است.

به دلیل فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان، تحریم‌های ظالمانه بر ما تحمیل کرده بودند اما ما توانستیم آنها را لغو کنیم و همان قطعنامه 2231 نیز دیگر تحریم‌های هسته‌ای را به رسمیت نمی‌شناسد. آنچه که امروز در برابر ما قرار گرفته است، تحریم‌ یکجانبه آمریکا است که می‌خواهد آنها را فراسرزمینی کند.

از سال 94 که شرایط جدیدی ایجاد شد و ما از یک پیچ خطرناک عبور کردیم، توانستیم تولید و فروش نفت‌مان در اوپک و حق ملت در تجارت با دنیا را باز پس بگیریم و کشورهای بزرگ را برای سرمایه‌گذاری در ایران دعوت کنیم اما این پیروزی و موفقیت‌ها از روز نخست خوشایند صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها نبود.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه آمریکا و صهیونیسم همواره دشمنان جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند، خاطرنشان کرد: بعد از سال 94 تمام تلاش آمریکا و صهیونیسم بر این بود که توافق هسته‌ای شکسته شود. ترامپ روی کار آمد اما بیش از یک سال صبر کرد تا ایران از برجام خارج شود.

 رئیس جمهوری در بخش‌های دیگر از صحبت‌های خود با اشاره به وجود کم آبی درکشور اظهار کرد: گرچه آب در کشور کم شده، اما ریال و دلار ما کم نشده است . دولت برای موضوع آب فکر و برنامه ریزی کرده است، در این زمینه در جریان آخرین جلسه هیات دولت هزار میلیارد تومان پول برای روستاها  وشهرهایی که تابستان امسال در مضیقه آبی قرار دارند، اختصاص داد.

 در هیچ شرایطی حتی بدترین شرایطی که دشمنان بخواهند برای ما پیش بیاورند، مردم در نیازمندی‌های ضروری روزمره خود از جمله مواد  غذایی مشکل نخواهند داشت. ما در بسیاری از موارد مانند گندم، شکر و روغن اصلا نیازی به واردات نداریم و به همه  مردم در این زمینه اطمینان می دهیم.

روحانی همچنین با اشاره به وضعیت بازار ارز و رفتارهای برخی که به گفته وی در کوچه پس کوچه‌های شهر بازار ارز ایجاد می‌کنند، اعلام کرد:  برای زندگی عادی مردم  ارز رسمی کشور حتما کافی خواهد بود.

رئیس جمهوری با طرح این پرسش چرا مردم را نگران می کنید، افزود: ممکن است زمانی این نگرانی را رسانه‌های دشمن ایجاد می کنند که کار آنها همین است و اگر این کار را نکنند به آرمان‌های خیانت الود خود پشت کرده اند و اگر در فضای مجازی ببینم عده‌ای در برابر انقلاب هستند باید بگویم که کار آنها نیز همان است. اما از دوستان مقداری توقع بیشتر از وضعیت فعلی است. رسانه‌ها فرهیختگان، اساتید، خطابا، تریبون‌داران، مجلس و مسئولان ما همه باید دست به دست هم بدهیم.

من اطمینان می دهم که اگر بتوانیم دو سرمایه امید به آینده و اعتماد را حفظ کنیم از همه مشکلات عبور خواهیم کرد.آمریکا و دشمنان ما قادر نخواهند بود که ما را به زانو دربیاورند و ما با روحیه بالا در کنار ملت بزرگ خود از مشکلات عبور خواهیم کرد. در این شرایط اولویت‌ها باید مقداری بیشتر شود. نباید بگذاریم در فضای کشور هیچ کس و هیچ تریبونی برای تخریب و تهمت و افترا و دروغ، حاشیه امن داشته باشد. اگر می خواهیم نظام را حفظ کنیم این وظیفه ما است.

رئیس جمهوری با بیان اینک انتقاد آزاد است و همه باید از آن استقبال کنند، افزود: تخریب،‌دروغ و افترا، تهمت، سوء ظن و سیاه نمایی هیچگاه خوب نیست و گناه امروز آن از همیشه بیشتر است چون امروز آثار خطرناک‌تری دارد. در این زمینه دستگاه‌های فرهنگی، قانون‌گذاری و قضایی باید در کنار یک دیگر قرار بگیرند.

روحانی با انتقاد از تلاش برخی برای کاستن اعتماد نسبت به همدیگر و مسئولان نظام گفت: قضات عالی رتبه کشور به عنوان کسانی که بار سنگیینی برای عدالت بر دوش دارند، باید همیشه پرچم عدالت را به اهتزاز دربیاورند.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه در تمام زمینه‌ها پیروزی ملت ایران در سایه امید واعتماد بوده است تصریح کرد: هیچ دولت و نظامی بدون امید و اعتماد موفق نیست.در سال‌های اولیه دولت یازدهم اعتماد باعث شد در جامعه آرامش حاکم شود؛ چرا که مردم بدون اینکه کار خاصی انجام دهیم امیدوار شوند.  عمل و نحوه بیان ونگاه نسبت به مسائل مهم است. و همه ارکان نظام تحت رهبری انقلاب باید از انسجام برخوردار باشند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir