روحانی: دولت نه کنار می‌کشد و نه استعفا می‌دهد
رئیس‌جمهور امروز بعدازظهر در جلسه‌ای با مسئولان دولت در سالن اجلاس سران سخنرانی کرد. در این نشست وزرا، اعضای کابینه و جمعی از نمایندگان مجلس حضور داشتند.

رییس جمهوری در نشست هم‌اندیشی با مدیران ارشد دولت

رئیس‌جمهور امروز بعدازظهر در جلسه‌ای با مسئولان دولت در سالن اجلاس سران سخنرانی کرد. در این نشست وزرا، اعضای کابینه و جمعی از نمایندگان مجلس حضور داشتند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور در نشست هم‌اندیشی با مدیران ارشد دولت با بیان اینکه کاری را که ملت ایران از حدود 50 روز پیش انجام داد، در تاریخ می‌ماند، گفت: اینکه ملت ایران تصمیم آینده‌اش چیست و تمام دنیا به جز چند کشور محدود ترامپ و کاخ سفید را محکوم می‌کنند.

 رئیس جمهور گفت:  الان سه راه پیش پای ملت ایران است و دولت به عنوان نماینده مردم و رئیس جمهور به عنوان نماینده مردم و به عنوان نماینده ای که دیروز می گفت متکی به 24 میلیون رای هستم و امروز می گوید متکی به 81 میلیون رای هستم.  ما با اتکا به ملت ایران و با توجه به ارشادات رهبری دقیقا آنچه منافع ملی تقاضا می کند با هماهنگی قوای دیگر حرکت می کنیم.

 راه اول در برابر آمریکا این است که تسلیم شویم و هر آنچه ترامپ می گوید بپذیریم. این راه را هیچ عاقل و وطن پرستی و ایرانی در برابر فشار، ظلم، سخن نابجا، در برابر توهین نمی پذیرد. اگر بپذیریم به معنای پایان عزت تاریخی ملت ایران است. فکر نمی کنم یک نفر از 81 میلیون نفر رایش این باشد که در برابر متجاوز، دروغگو، توهین کننده به ملت ایران سرخم کنیم و تسلیم شویم.

راه دوم این است که ما در برابر امریکا بایستیم اما دعوا و اختلافات درونی خودمان را هم ادامه دهیم. یکی بگوید برجام خوب بود یکی بگوید بسیار بد بود. یکی بگوید هیچ بود دیگری بگوید اگر هیچ بود چرا ناراحتی ... الان موقع این حرفهاست؟ می شود روبروی هم بایستم و در داخل دعوا کنیم. می شود یک عده هم مطالبات مردم را هر روز بالا ببرند. می شود گفت شرایط بسیار عادی است. چرا سکه و ارز و بازار اینچنین ... می شود دعواهای داخلی را بیشتر کرد و به دولت توهین کنیم، خدای ناکرده دولت هم به دیگران توهین کند. نتیجه چه می شود؟ نتیجه این می شود این مقاومت با بالاترین هزینه برای مردم ایران و بالاخص برای فقرا و برای اقشار کم درآمد بالاترین هزینه را مردم پرداخت می کنند. ما باید در تاریخ پاسخ بدهیم. به ملت، به مردم و به خدایمان ... می توانیم این کار بکنیم و در هر فضایی روبروی هم بایستیم. یعنی ایستادن در برابر آمریکا با بالاترین هزینه. وضع ما بدتر می‌شود، وحدت شکننده تر می شود، اقتصاد و فرهنگ بدتر می شود.

ملت ایران مثل همیشه تاریخ سربلند خواهند بود

روحانی با بیان اینکه راه سوم این است که در برابر آمریکا تسلیم نشویم، گفت: عزتمان را حفظ می‌کنیم و آمریکا را در این مبارزه اراده‌ها به زانو درمی آوریم و ملت ایران مثل همیشه تاریخ سربلند خواهند بود و زورگویان خواهند فهمید راه غلطی را انتخاب کرده اند. راه سوم راهی است که ما مقاومت می کنیم با کمترین هزینه. هزینه باید پرداخت کنیم اما کمترین هزینه. توقعات را کاهش می دهیم. واقعیت امروز ایران را مدنظر قرار می دهیم، همه همکاری می کنیم، ا مروز دولت و نماینده ملت یعنی رئیس جمهور دست همه را می بوسد. در برابر تمام مردم و جناحها و حتی کسانی که بدترین توهین ها را به من کردند دست آنها را هم می بوسم. امروز روز به احتزاز درآوردن پرچم عزت و عظمت ملت ایران است. ما باید به دنیا نشان دهیم سختی و مشکلات را تحمل می کنیم و استقلالمان را معامله نمی کنیم، آزادیمان را معامله نمی کنیم، اسلامیت نظام را معامله نمی کنیم اما سختی را تحمل می کنیم، با هم در کنار هم.

روحانی گفت: آن کسی که در خط اول است باید زیر پای خودش مین را هم ببیند نه آتش توپخانه و هواپیما‌، بلکه باید آتش تفنگ و تیر مستقیم را هم باید ببیند چون در خط مقدم است. این همانی است که پیغمبر هم گفته است در خط مقدم بودن است از شب قدر هم بالاتر است.

ما به عنوان خط مقدم و همه نظام و همه مسئولان در کنار هم می‌گوییم که روز سخت است. من می‌گویم که از 18 اردیبهشت هر روز و شب ما یوم و لیله‌القدر است.

روحانی با بیان اینکه اگر کسی فکر می‌کند که دولت می‌ترسد،‌ استعفا می‌کند و یا کنار می‌رود، اشتباه می‌کند، گفت: همه ما در کنار هم تا روز آخر دولت دوازدهم به عهدمان وفا می‌کنیم.

ما به مردم وعده دادیم. ما امانت‌دار مردمیم، من به عنوان یک فرد می‌گویم که تا پای جان و آبرو و حیثیت با افتخار می‌ایستیم هیچ ترس و هراسی نداریم. اما شرطش این است که ما دولتی‌ها اول باید فشار را تحمل کنیم. اگر می‌خواهیم که بگوییم روز سختی و فشار است اما برای دیگران است، حتما شکست می‌خوریم. اگر تا امروز ما 8 ساعت کار می‌کردیم و فردا هم همان 8 ساعت را به همان سبک کار کنیم، موفق نمی‌شویم. شرایط ما امروز متفاوت است و باید به فکر کارشناسان جدید باشیم و از افکار همه استفاده کنیم.

باید نشان دهیم که شرایط امروز با دیروز متفاوت است

روحانی در ادامه نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت گفت: باید نشان دهیم که شرایط امروز با دیروز متفاوت است. اگر مردم در شرایط جدید باید صرفه‌جویی کنند دولت باید شروع کند.

من از رئیس سازمان اداری و استخدامی می‌خواهم که تدوین کنند ما باید در هزینه صرفه‌جویی کنیم. نمی‌شود سال 97 سفرهای خارجی ما و شرکت‌های ما با سال 96 و 95 یکی باشد. اگر ما سال 96 با هیأت 5 نفره سفر خارجی می‌رفتیم امروز باید کمتر کنیم و دو نفره برویم. اگر با بلیط فرست‌کلاس می‌رفتیم باید با بلیط اکونومی برویم.

روحانی با بیان اینکه باید شرایط ما تغییر کند، گفت: باید مردم ببینند که از خودمان شروع کردیم، اگر از خودمان شروع کنیم مردم می‌ایستند. البته که باید تدبیر کنیم و برنامه‌ریزی کنیم ما باید برنامه‌هایمان را برای مردم توضیح بدهیم. ما بدون مردم پیروز نمی‌شویم، هر کاری می‌کنیم باید برای مردم توضیح بدهیم و مردم را قانع کنند، اگر درست حرکت کنیم حتما مردم از ما حمایت می‌کنند.

اگر ببینم بخشی، زمینی بدون استفاده را واگذار نکرده، حتما آن را از آن نهاد می‌گیریم

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اگر تا دیروز بر یک بیکار فشار بوده است، از امروز این فشار بیشتر است، گفت:  بنابراین ما باید بیکاری را حل کنیم و وزارت کار باید با تمام قدرت به صحنه بیاید. باید اشتغال را درست کنیم. با گذشت از هزینه‌های مربوط به تامین اجتماعی برای شش ماه و یک سال، باید اشتغال روستایی را تسریع کنیم.

اگر بخواهیم سبک سال 96 را ادامه دهیم موفق نمی‌شویم، ما در شرایط جدید هستیم. وزیر کار و وزیر مسکن هر ماه باید بگوید در حوزه کار یا مسکن چه کردیم؟ هیچ دستگاه دولتی حق ندارد زمینی را که لازم ندارد، در اختیار وزارت مسکن قرار ندهد. اگر ببینم بخشی، زمینی بدون استفاده را در سال 97 واگذار نکرده، حتما آن زمین را از آن نهاد می‌گیریم.

ما باید یک تحول بزرگ ایجاد کنیم. باید در اشتغال و در هر موردی که می‌تواند این وضعیت را بهبود بخشد به میدان بیاییم.

مردم به ما بگویند که راه چیست

رئیس‌جمهوری در ادمه این نشست با بیان اینکه اگر می‌خواهید نقدینگی سرگردان را درست هدایت کنید، باید سهام‌تان را در بورس بفروشید،‌گفت: باید در راه خدا با جان و مال فداکاری کنید. سهام بنگاه‌های سودده‌ خود را به بورس بیاورید. این مصوبه‌ای است که به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شده است. تمام وزارت‌خانه‌هایی که می‌توانند اوراقی را منتشر کنند، به میدان بیایند و اوراق را با سود مصوب در اختیار مردم قرار بدهند تا مردم احساس راحتی کنند و ببینند در جایی سرمایه‌گذاری می‌‌کنند که تولید کشور و محیط‌زیست بهبود پیدا می‌کنند.

من به همه تولید‌کنندگان و واردکنندگان و صادرکنندگان و بانک‌ها می‌گویم که می‌توانیم تولیدمان را با این تعهد که من می‌گویم به حرکت در بیاوریم. تعهد این است که همه مواد خام مورد نیاز بخش تولید را با ارز رسمی وارد می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه آن‌هایی که تبلیغات زودهنگام برای مجلس را شروع کردند و توقعات مردم را بالا می‌برند و استانداران باید بدانند که با این رویکرد مردم به آن‌ها رای نمی‌دهند،‌ ادامه داد: من از مردم سوال می‌کنم. شما به ما بگویید که راه چیست. همه باید به تولید داخلی کمک کنیم. امروز یک فرصت برای تولید داخلی است. وقتی ما واردات ده‌ها قلم کالای مصرفی را ممنوع می‌کنیم این مسئله یک فرصت است.

ما تعهد می‌کنیم که حمایت کنیم. ما از قوه قضاییه و مجلس خواستیم که از فضای کسب و کار حمایت کنند. دیروز مقام معظم رهبری فرمود که شما مصوبات دو جلسه سران سه قوه را برای من ارسال کردید و منتظر هستید من تایید کنم، صبر نکنید هر چه تصویب کردید همان زمان ابلاغ کنید.

روحانی با بیان اینکه مسئله دیگر مبارزه با فقر است، گفت: نگذارید به اقشار ضعیف سخت بگذرد. وظیفه همه ما این است که از اقشار تحت فشار حمایت کنیم. امروز تنظیم بازار به عنوان یک وظیفه بزرگ است. محصولاتی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد شرکت‌های دولتی و وزرا و همه دولتی‌ها باید نظارت کنند و نگذاریم جنس گران شود.

شرکت دولتی با سرمایه دولتی در حال تولید است. وزیر مربوط نظارت کند که در این 51 روز اگر قیمت بالا برده می‌شود برخورد شود. امروز یک فرصت بزرگ برای بخش خصوصی است. بخش خصوصی باید راه حل پیدا کند ما در کنار بخش خصوصی هستیم.

امروز روز گله‌گذاری نیست، ‌روز حمایت از هم است. باید به هم کمک کنیم. همه وزرای مربوطه به بخش خصوصی کمک کنند و از بخش خصوصی کمک بگیرند.

امروز روز حاشیه‌سازی نیست

روحانی گفت: الان که فصل تابستان است و از مردم می‌خواهیم که در آب و برق صرفه‌جویی کنند باید خود ما هم صرفه‌جویی کنیم. همه وزرا باید مصرف آب و برق زیرمجموعه خود را کنترل کنند. باید راه صرفه‌جویی را پیدا کنیم. به مردم ابلاغ کنیم که ما یک ساعت به کار موظفمان داوطلبانه اضافه کردیم. اگر ما این کار را کردیم مردم پشت سر ما هستند.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه من می‌خواهم که هم خدمات را بالا ببریم و هم آنها را ساده‌تر کنیم، گفت: اگر قرار است خدمات گران شود نباید بیش از تورم گران شود. خواهش می‌کنم همه هنرمندان، فرهیختگان، مراجع اجتماعی و ورزشکاران برای حمایت بیایند. امروز روزی نیست که به دنبال حاشیه‌سازی باشیم. از مردم کمک بگیرید اما به حاشیه‌های کنار و گوشه جواب ندهید. آنچه به نفع اقتصاد مردم است حتما پاسخ بدهید اما از برخی حرف‌هایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود، نرنجید. اما اگر کسی می‌خواهد افکار مردم را مشوش کند سریع پاسخ بدهید. روابط عمومی‌ها سریع پاسخ بدهند، مردم هم حمایت می‌کنند.

مردم باید احساس کنند که نیاز ضروری روزانه‌شان تامین می‌شود

روحانی با بیان اینکه اگر فشار ما فقط خارجی باشد مثل آمریکا و صهیونیسم، حتما ما موفق می‌شویم، گفت: اما اگر فشار خارجی با فشار داخلی توأم بشود، دیگر فقط فشار نیست بلکه مهلک است. با شجاعت کار کنیم، مدیران ما باید شجاعت داشته باشند تا آنچه در این مقطع تاریخی وظیفه‌شان است انجام دهند.

مردم باید احساس کنند که نیاز ضروری روزانه‌شان تامین می‌شود. وزیر صنعت معدن تجارت باید به مردم بگوید چه اقلامی تامین می‌شود و اگر نیاز به ارز دارد ما آن را تامین می‌کنیم. باید به مردم اعلام شود که برای چه اقلامی ارز 4200 تومانی پرداخت شده است. ما به تنهایی قادر نیستیم که کنترل کنیم و باید از مردم کمک بگیریم. مردم می‌توانند کنترل کنند. همه مردم باید بدانند قیمت جهانی هر کالا چقدر است. از فضای مجازی استفاده کنید و همه این موارد را به مردم بگویید.

روحانی با بیان اینکه باید بگوییم مخصوصا در این 51 روز به چه کسانی برای چه کالایی چقدر ارز دادیم،‌گفت: مردم بی‌تردید کمک می‌کنند. ما در برابر فشارهای بیرونی نباید عصبانی بشویم. نباید عجله کنیم. نباید سست شویم و قاطع و محکم باید ایستادگی کنیم. من شک ندارم اگر همه با هم باشیم و با تدبیر عمل کنیم از این وضعیت عبور می‌کنیم.

اگر دست به دست هم بدهیم، به آینده امیدوار باشیم

حسن روحانی در بخش پایانی اظهاراتش با بیان اینکه فکر نکنید اینکه یک نفر به عنوان رئیس‌جمهور همه مقررات بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد و به مسلمانان ظلم می‌کند،‌ کارش بدون پاسخ می‌ماند، گفت: شما سرمایه‌ای دارید که ترامپ و آمریکا ندارد، شما خدایی دارید که مهربان است. زندگی سخت‌تر خواهد بود اما افتخارات ما و سربلندی ما در تاریخ بیشتر خواهد بود.

اگر احساس ما مسئولان اجرایی این باشد که در خط مقدم هستیم، اگر تولیدکنندگان احساس کنند که بار مسئولیت بر عهده آن‌هاست و اگر همه بدانیم که در برابر یک قلدر ایستادگی می‌کنیم حتما پیروز می‌شویم و از این مقطع حساس با موفقیت عبور می‌کنیم.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: etemaadonline.ir