"عمو ترامپ" به شما هم رحم نخواهد کرد
چه حیف که آنان هم اکنون سرمست از خُرد شدن روحانی و دولتش زیر ضربات تحریم و تهدید ترامپ اند غافل از اینکه "عمو ترامپ" به شما هم رحم نخوهد کرد.

کمک "عمو ترامپ" به مخالفان تندروی روحانی

آنچه که مخالفان تندروی روحانی به دنبال آن بودند روی داد. ترامپ از برجام خارج شد و عملا این بزرگترین برگ برنده و حتی شریان حیاتی دولت روحانی یا بهتر بگوییم دولت جمهوری اسلامی ایران نابود شد یا در حال نابودی است.

این اتفاق ادعاهای اصولگرایان درباره برجام را زیرسوال برد زیرا نشان داد برجام به سود ایران است و آمریکای ترامپ نیز آن را به ضرر خود می داند.

دوم- نابودی برجام باعث شد اکثر دستاوردهای اقتصادی ۶ ساله دولت روحانی در مدت ۳ ماه نابود شود یعنی ثبات قیمت دلار و کاهش نرخ تورم که تاثیرات آن گریبانگیر همه بخش های اقتصادی کشور خواهد شد. هدف، بی ثبات سازی اقتصاد ایران است.

این موضوع تاثیرات منفی را متوجه سایر بخش ها خواهد کرد.

دلیل آن نیز مشخص است. تحریم های آمریکا درآمدهای ارزی و تجارت خارجی ایران را هدف گرفته و این یعنی کمبود منابع ارزی در آینده.

دولت نیز بر همین اساس دست به اقداماتی زده و عرضه ارز را سهمیه بندی کرده. نقدینگی مردم هم برپایه همین پیش ببینی به سمت بازار  ارز و سکه حرکت کرد. به همین دلیل قیمت ارز روند صعودی به خود گرفت.

سوم- اتفاقات کنونی در بازار دلار سکه و تورم ربطی به عملکرد اقتصادی دولت ندارد بلکه در نتیجه عامل و متغیر خارجی یعنی تهدید به تحریم ترامپ است که برهم زننده ثبات اقتصادی است؛ همان چیزی که مخالفان تندروی روحانی به دنبال آن هستند یعنی با برجسته سازی تحریم ها و مشکلات اقتصادی، مقصر را دولت روحانی و سیاست های آن معرفی کنند و همزمان چشمان خود را بر تحریم ها ببندند؛ چیزی که تا الان نیز نتیجه داده و نظر بسیاری از مردم نیز این چنین شده است.

( البته دولت روحانی نیز از ورود جدی و تاثیرگذاری به حل مهمترین مسائل ایران خودداری کرده و این موضوع نیز به خودی خود منجر به نارضایتی هایی شده است.)

تحریم های ترامپ، میز بازی را به کناری پرت کرده و در این میان، فرقی میان بازیگر خوب و بد نیست.

چهارم - اتفاقات فعلی شبیه حوادث سال های ۹۰ و ۹۱ است.

درآمدهای سرشار نفتی دولت احمدی نژاد همه ناکارآمدی ها و مشکلات این دولت را پوشانده بود اما تحریم های خفه کننده دولت اوباما، ورق را برگرداند و باعث جهش قیمت دلار و سکه و افزایش شدید تورم شد چیزی شبیه وضعیت فعلی.

در آن سالها ضمن بی ثباتی اقتصاد ایران تمام دستاوردهای دولت احمدی نژاد به کنار رفت و با افزایش نارضایتی ها زمینه تولد دولت روحانی در سال ۹۲ فراهم شد‌.

اصولگرایان هم اکنون نیز خوشحال از شکست روحانی در افکار عمومی و عرصه اقتصاد به مدد یار خارجی ( یعنی ترامپ) در انتظار شکست او در عرصه سیاست هم هستند تا به خیال خود رییس جهور بعدی را در سال ۱۴۰۰ یا حتی زودتر یک اصولگرا ببینند اما آنها دچار اشتباه بزرگی هستند چرا که آتش تحریم ها به روحانی و دولتش و دولتمردانش و دستاوردهایش محدود نخواهد ماند و دامن آنها را نیز خواهد گرفت اما چه حیف که آنان هم اکنون سرمست از خُرد شدن روحانی و دولتش زیر ضربات تحریم و تهدید ترامپ اند غافل از اینکه "عمو ترامپ" به شما هم رحم نخوهد کرد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: asriran.com