رئیسی وارد می‌شود
اصولگرایان در حالی‌ که تقریبا بیش از یک‌سال‌ونیم تا انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند.

رقیب انتخاباتی روحانی انتخابات مجلس یازدهم را کلید زد

«اصولگرایان در حالی‌ که تقریبا بیش از یک‌سال‌ونیم تا انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری هفته پیش با اشاره به این که باید از بالابردن مطالبات مردم جلوگیری کنیم، گفته است: «آنهایی که می‌خواهند برای انتخابات مجلس در سال آینده کاندیدا شوند و امروز خیلی زود شروع به تبلیغات کرده‌اند، نباید مطالبات مردم را در سخنان خود بالا ببرند و در این راستا استانداران و مسئولان دولتی باید حقایق را به مردم بازگو کنند که کسی نتواند از این فرصت استفاده کرده و بدانند، اگر راه دیگری را دنبال کنند، مردم با آنها همراهی نخواهند کرد.»

آن‌ طور که هفته‌نامه «مثلث»، از نشریات اصولگرا، خبر داده است ابراهیم رئیسی، رقیب انتخاباتی روحانی هم میدان‌دار شده است. اصولگرایان در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ جمنا یا همان جبهه مردمی نیروهای انقلاب را هم پایه‌گذاری و حتی از آن به‌ عنوان شبه‌پارلمان اصولگرایی هم یاد کردند. قرار بود جمنا بعد از این بدل به سازوکار همیشگی اصولگرایان در تمامی انتخابات شود اما هم اختلافات درونی این جریان و هم نتیجه انتخابات ۹۶ که به باخت رئیسی از روحانی منجر شد، باعث شد جمنا هم به اغما رود.

اخبار حاکی از این است که جریان‌ها و چهره‌های شاخص اصولگرایی تمایلی به ادامه حضور در جمنا، یا حداقل با سازوکار قبلی ندارند. از سویی دیگر در شرایطی که نهادهای سنتی اصولگرا مانند حزب مؤتلفه یا جامعه روحانیت مبارز هم درگیر مسائل داخلی خود هستند و دیگر توان و کاریزمایی برای به‌ دست‌ گرفتن محوریت اجماع در اصولگرایان ندارند، ابراهیم رئیسی فرمان انتخابات آتی مجلس را به دست گرفته است. اگر چه بعید است این حرکت صرفا یک حرکت فردی خودجوش و بدون مشورت با برخی چهره‌های اثرگذار درون این جریان باشد. نشانه‌های زیادی از بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری وجود دارد که اصولگرایان به دنبال سرمایه‌گذاری مجدد روی ابراهیم رئیسی‌اند. به نظر می‌رسد رئیسی قرار است همان نقشی را ایفا کند که ناطق‌ نوری در شورای هماهنگی نیروهای انقلاب برای خود تعریف کرده بود. با این تفاوت که ناطق می‌خواست نقش راهبری و پدر معنوی اصولگرایان را در آن سال‌ها بازی کند اما ابراهیم رئیسی قطعا هنوز سوداهایی در سر دارد.

هفته‌نامه مثلث با بیان این که سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، جلسات انتخاباتی را با موضوع مجلس کلید زده و جلسات سیاسی مهمی را در تهران برگزار کرده، نوشته است: «در این جلسات که با موضوع انتخابات مجلس برگزار شده، برخی شخصیت‌های اصولگرا حضور داشتند. گفتنی است این جلسات را چندماهی است که رئیسی تشکیل می‌دهد و در برخی جلسات هم محمدباقر قالیباف حضور داشته است. همچنین سعید جلیلی که از نظر گفتمان با رئیسی اشتراک‌هایی دارد، در برخی از این جلسات شرکت کرده است. از محسن رضایی، حداد عادل، ذوالقدر و رحیمیان به‌ عنوان دیگر نفرات شرکت‌کننده در جلسات نام برده می‌شود. محور این جلسات ائتلاف در انتخابات مجلس سال ۹۸ است.»

رئیسی همان نقشی را برای خود تعریف کرده که در آستانه انتخابات مجلس دهم به نوعی غلامعلی حداد عادل بر عهده داشت؛ همان کسی که به نحوی سخنگویی ائتلاف اصولگرایان را در آن انتخابات بر عهده داشت و نشست‌های خبری هم با حضور او برگزار می‌شد. آن فهرست که به طور کامل از حضور در پارلمان بازماند، در تاریخ معاصر قطعا به نام حداد عادل ثبت خواهد شد. فهرستی که بعدا مشخص شد بسیاری از چهره‌ها و جریان‌های اصولگرایی مانند جامعه روحانیت مبارز هم با آن مخالف بودند. مصباحی‌مقدم سخنگوی این جامعه گفته بود که ما می‌دانستیم این فهرست رأی نخواهد آورد اما چاره‌ای جز پذیرش آن نداشتیم. جبهه پایداری و جمعیت رهپویان در مقایسه با سایر جریان‌های اصولگرایی سهمی قابل‌ توجه از این فهرست را از ‌آن خود کرده بودند؛ تا جایی که حتی صدای فردی مانند حسن غفوری‌فرد عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه که از فهرست کنار گذاشته شده بود هم درآمد و او جداگانه با فهرستی دیگر در انتخابات شرکت کرد.

حداد عادل فروردین ۹۶ در بیستمین نشست از سلسله‌نشست‌های دانشگاهیان با موضوع «اقدامات جریان‌های مختلف سیاسی در انتخابات» در تحلیل خود از نتایج انتخابات مجلس دهم بدون اشاره به کیفیت فهرست انتخاباتی اصولگرایان و نارضایتی‌هایی که همان زمان هم وجود داشت، توپ را به زمین رقیب انداخته و گفته بود: «چهار سال پیش به نیت وحدت اصولگرایان وارد صحنه شدیم، این وحدت فراهم نشد و شاید برخی ندانند که دست‌های پشت پرده مدیریت کردند تا برخی‌ها در صحنه بمانند. تجربه سختی بود و ما حریف شیطان نشدیم.»

حالا یک انتخابات مجلس دیگر در پیش است و این بار به جای حداد عادل، سید‌ابراهیم رئیسی با سبد رأیی ۱۵‌میلیونی خودش خواستار تشکیل جلسات انتخاباتی شده و احتمالا در نظر دارد تا جریان به نام او مطرح شود. هر چند دیگر چهره‌های اصولگرا را هم دعوت کرده، اما معلوم نیست این چهره‌ها به قواعد ریاست تولیت آستان قدس تن در دهند یا نه. او کسانی را هم دعوت کرده که تجربه‌های پیشین نشان می‌دهد به سختی اهل ائتلاف‌اند. در صورتی‌ که شرایط همانند سال‌های گذشته پیش رود، کار قطعا برای رئیسی بسیار سخت خواهد بود.»

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: sharghdaily.ir