روحانی: ایران برجامِ بدون آمریکا را ادامه خواهد داد
 رئیس‌جمهور گفت: ایران در صورتی که بتواند از منافع برجام به‌خوبی استفاده کند، برجامِ بدون آمریکا را ادامه خواهد داد.

استفاده از منافع برجام بدون حضور آمریکا

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رؤسای جمهوری اسلامی ایران و اتریش در یک نشست خبری بر ضرورت گسترش و تحکیم روابط دو کشور تأکید کردند.

حجت‌الاسلام روحانی در این نشست خبری با تشکر از استقبال گرم اتریش از هیئت عالی‌رتبه ایرانی و با اشاره به اینکه امروز گفت‌وگوهای بسیار صمیمانه، خوب و سازنده‌ای داشتیم،گفت: اتریش برای ما به عنوان یک کشور دوست در اتحادیه اروپا و در این منطقه است. روابط دو ملت ایران و اتریش به صدها سال قبل برمی‌گردد و همواره در دهه‌های اخیر روابط دو کشور رو به گسترش بوده است.

 پس از برجام، تبادل هیئت‌‌های بسیار فراوانی بین دو کشور انجام گرفته و امروز صدها شرکت اتریشی در ایران مشغول فعالیت هستند. اراده دو کشور در این مذاکرات این بود که ما باید روابط تجاری، اقتصادی، فرهنگی، منطقه‌ای و بین‌المللی خودمان را ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور،  از برجام به عنوان یک توافق بسیار مهم برای ایران، اتحادیه اروپا و جهان نام برد و اظهارداشت: کار آمریکا خلاف قانون، مصوبات شورای امنیت و تعهدات چندجانبه است و بی‌تردید به ضرر آمریکا و ضرر دیگران خواهد بود، یعنی تصمیمی که آمریکا اتخاذ کرده، به نفع هیچ‌کس نبوده و نیست و این جزو تصمیمات عجیبی است که حکومت و دولتی برخلاف منافع ملی خودش و برخلاف منافع ملی دیگران، تصمیمی را اتخاذ می‌کند.

 ایران در صورتی که بتواند از منافع برجام به خوبی استفاده کند، از آن حراست خواهد کرد، اما این دو کفه باید کاملاً متوازن باشد و اگر غیر آمریکا، بقیه امضاء‌کنندگان برجام بتوانند منافع ایران را تضمین کنند، ایران برجامِ بدون آمریکا را ادامه خواهد داد.

امیدواریم همانگونه که همه کشورها در اراده سیاسی، قاطع و مستحکم هستند در اراده تجاری و اقتصادی هم به همان نسبت مستحکم باشند و مشکلاتی اگر پیش‌رو است، بتوانیم با کمک یکدیگر رفع و حل کنیم.

در مذاکرات امروز بر این نکته تأکید کردیم که دوران یک‌جانبه‌گرایی به سر آمده و کشوری نمی‌تواند درباره جهان و ملت‌های دیگر تصمیم بگیرد. استقلال و حاکمیت ملی کشورها را نقض کند، زیرا این برخلاف منشور، مقررات بین‌المللی و منافع جهان و صلح جهانی است. خرسندم به دو کشوری مسافرت کرده‌ام که تأثیرگذار در توافق برجام  و میزبان مذاکرات بودند تا توانستیم به موفقیت دست یابیم.

حجت‌الاسلام روحانی، مسائل مرتبط با منطقه حساس غرب آسیا را از دیگر موضوعات گفت‌وگو با مقام‌های اتریشی بیان کرد و گفت: در همین ارتباط در خصوص موضوعاتی همانند اقدامات تهران برای مبارزه با تروریسم و کمک‌ به مردم عراق و سوریه، لزوم کمک‌رسانی به مردم یمن و نقش مخرب بعضی از کشورها از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی، گفت‌و‌گو کردیم.

بازگرداندن کامل صلح و امنیت به این کشورها به‌نفع منطقه و جهان خواهد بود. ما همچنین راجع‌به مسائل دیگر بین‌المللی با هم گفت‌وگوهایی داشتیم. نظرات ایران و اتریش در مسئله برجام و ضرورت توسعه روابط مشترک و درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی نظرات ما نزدیک و شبیه به هم است.

رئیس‌جمهور در پایان ابراز امیدواری کرد که این سفر باعث استحکام روابط ایران و اتریش به‌عنوان دو کشور دوست، شود.

تحریم‌های ثانویه ناقض حقوق انسان‌هاست

همچنین در این نشست خبری، "الکساندر فندر بلن" رئیس‌جمهور اتریش نیز در این نشست خبری، به روابط دیرینه دو کشور اشاره کرد و گفت: اتریش و ایران، یکصد و شصتمین سال  برقراری روابط سیاسی خود را جشن می‌گیرند، اما روابط دو کشور حداقل به 500 سال پیش بازمی‌گردد. ما امسال شصتمین سال تأسیس انجمن فرهنگی اتریش در تهران و بیست و پنجمین سال گفت‌وگوی بین ادیان را جشن می‌گیریم  و می‌خواهم تأکید کنم که روابط دیرینه ما فرای همکاری‌های اقتصادی و سیاسی است.

در این ارتباط می‌خواهم تأکید کنم که در اتریش ایرانیان زیادی زندگی می‌کنند، بعضاً با تابعیت کامل ایرانی بعضاً اتریشی شدند و فکر می‌کنم برای شما خیلی آشناست که حدود 2 هزار پزشک در نظام سلامت اتریش با پیشینه ایرانی در حال فعالیت هستند.

هم‌اکنون در ایران صدها شرکت اتریشی فعال هستند و اتریش و اتحادیه اروپا تمام تلاش‌شان را می‌کنند که حتی در این ایام دشوار چارچوب لازم را نه‌تنها برای برقراری و استمرار این همکاری‌ها  بلکه برای تعمیق آن، ایجاد کنند.

"الکساندر فندر بلن " با اشاره به اینکه برجام هیچ وقت براین اساس نبوده که تمامی مشکلات را حل کند و به‌اعتقاد وین، تنها پنجره‌ای را برای رسیدگی به دیگر مشکلات گشوده است، گفت: ما در گفت‌و‌گو با رئیس‌جمهور ایران درباره طیف گسترده‌ای از مسائل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو و تبادل نظر کردیم.

اتریش متأسف است از اینکه ایالات متحده از قرارداد برجام خارج شده و اینکه بخواهند مجدداً تحریم‌هایی را وضع کنند نه‌تنها شامل تحریم‌های ابتدایی بلکه شامل تحریم‌های ثانویه هم می‌شود که شامل اتریش نیز خواهد شد، این تحریم‌های ثانویه که به‌اعتقاد ما و کمیسیون اتحادیه اروپا، فرامرزی است، ناقض حقوق انسان‌هاست.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com