مکارم به دولت: قبلا باید این اوضاع را پیش بینی می‌کردید، چرا نکردید؟
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: مشکلات را باید پرده پوشی نکنیم و درصدد حل آن باشیم و با خط زدن صورت مساله، به نتیجه نمی‌رسیم.

دست کم از مردم عذرخواهی کنید

دفتر آیت الله مکارم شیرازی شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که وی در دیدار مسئولان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی، با حساس دانستن شرایط فعلی کشور افزود: دشمن تصمیم گرفته هر ضربه‌ای که می‌تواند درمیدان نظامی بزند و مایوس است که بتواند کار قابل ملاحظه‌ای انجام بدهد، لذا همه را متمرکز در تحریم‌ها و مسائل اقتصادی کرده است.

وی با اشاره به عوامل داخلی دشمنان خارجی گفت: این عوامل هم دو دسته است، یک دسته که واقعا مرتبط به آن‌ها و پیاده نظامشان هستند، یک دسته هم عوامل آن‌ها نیستند، ولی نارضایتی‌هایی دارند، مانند اینکه الآن مسائل نارضایتی‌های اقتصادی زیاد شده است.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: همین مساله قطع برق باعث مشکلات فراوانی شده، چقدر مردم شکایت دارند که وسایل برقی شان سوخته، کارخانه داشته و کارخانه اش دچار خسارت شده است، این‌ها سبب نارضایتی مردم می‌شود.

وی با بیان اینکه دولتمردان باید برای چنین مواردی پیش بینی‌های لازم را انجام می‌دادند تصریح کرد: قبلا باید پیش بینی می‌کردید؟ چرا نکردید؟ دست کم از مردم عذرخواهی کنید و بگویید به زودی مشکلات را حل می‌کنیم و در صدد حل آن باشید.

وی با اشاره به گرانی‌های اخیر گفت: این نیز مشکل بزرگی است، گاه مشاهده شده ۵۰ درصد و گاه صد درصد و گاهی بیش از صد درصد یک جنس افزایش قیمت داشته است. البته باید قبول کرد که عده‌ای از مردم هم در این مساله مقصر هستند و تمام مشکلات را نمی‌توان بر گردن دولت انداخت.

آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: برخی نیز خلاف انتظار عمل می‌کنند، تا جنسی کم می‌شود، دست به احتکار می‌زنند و درون انبار پنهان می‌کنند؛ و می‌گویند باید بگذارید ببینیم قیمت چه می‌شود؟

وی با تاکید بر این که در این شرایط مردم با نیروی انتظامی همکاری نموده تا مشکلات حل شود، افزود: گاهی چیز‌هایی می‌شنویم که واقعاً جای تعجب است. می‌بینیم برای بعضی از مسائل ضروری، ارز داده نشده، اما ۴۰ موسسه با ارز دولتی توانسته اند گوشی تلفن همراه وارد کنند وبه قیمت بازار آزاد می‌فروشند، یا چهار هزار خودروی خارجی وارد شده است. مردم وقتی این‌ها را می‌شنوند عصبانی و ناراحت می‌شوند.

وی گفت: رییس جمهوری آمریکا گفته هر اعتراضی که در هر گوشه از ایران شود ما از آن حمایت می‌کنیم. دخالت در امور دیگران با این صراحت! در دنیایی که بی قانونی در آن حاکم است ما باید حواسمان خیلی جمع باشد.

وی افزود: باید قبول کنیم که مشکلات هست، اما اگر بخواهیم در این شرایط با هم تسویه حساب کنیم، هیچ عقلی چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. باید دست به دست هم بدهیم و مشکلات را حل کنیم و ما معتقدیم که خداوند نیز کمک می‌کند.

این مرجع تقلید در ادامه خاطرنشان کرد: مجموعه نیروی انتظامی وظیفه بسیار سنگین تامین امنیت در سطوح مختلف جامعه را بر عهده دارد و انجام این وظیفه جز با همکاری مردم امکانپذیر نیست.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: تفاوت مهمی بین نیروی انتظامی غرب و نیروی انتظامی ما وجود دارد، چون آن‌ها اعتقادی به مسائل مذهبی ندارند و صرفا به جنبه‌های مادی فکر می‌کنند و به همین دلیل در بسیاری از موارد هم موفق نمی‌شوند. ولی برای ما که امنیت اجتماعی و سیاسی را از امنیت اخلاقی و اعتقادی جدا نمی‌دانیم، این مساله متفاوت است.

وی گفت: اگر نتوانیم امنیت اخلاقی و اعتقادی را تضمین کنیم، چه امنیت اجتماعی‌ای داریم؟ هر کسی می‌تواند به مجرد اینکه مانعی بر سر راه خود ندید، دست به کار خلافی بزند. اما کسی که معتقد به خدا و حساب و کتاب باشد خیلی متفاوت است با کسی که این عقیده را ندارد.

وی با بیان این که فلسفه وجود بخش سیاسی و عقیدتی در ناجا و در جا‌های دیگر از دو نظر اهمیت دارد، افزود: خود این نیرو‌ها از نظر اعتقادی و اخلاقی پرورش پیدا می‌کنند تا بتوانند برنامه‌های خودشان را با آن آمیخته کنند و دیگر این که انتقال عقاید به مردم تا آنان نیز این چنین باشند، البته به مقداری که می‌توانیم. این سبب می‌شود که مردم در برنامه‌ها همکاری کنند.

وی گفت: بر خلاف آنچه در میان دولت‌های مادی گرا و ماتریالیست است، چون آن‌ها پایبند به هیچ چیزی نیستند و لذا جنایات عجیبی هم انجام می‌شود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir