هشدار نفتی ایران به آمریکا: مقابله به مثل می‌کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد اگر آمریکا بخواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند، ایران مقابله به مثل خواهد کرد.

بهرامی: به ترامپ توصیه میکنم که از عصبانیتش کم کند

مشروح سخنان سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور به شرح زیر است:

* (بهرام قاسمی، در پاسخ به این سوال که چه زمانی ایران در برابر تهدیدات اقدام خواهد کرد؟): مبنای سیاست خارجی و نگاه ایران به منطقه و به جهان تلاش برای صلح و امنیت در منطقه و جهان است به طوری که در مبارزه با تروریسم، کوشش برای استمرار امنیت و کنترل ناامنی ها همواره پیش قدم بوده و فکر می کنم که بخش عمده ای از جهان بر این مساله واقف است و آن را تایید می کند.

وی افزود: درخصوص تهدیدات آمریکا نیز آنچه که واشنگتن در مورد جلوگیری از صدور نفت ایران مطرح می کند یک بلوف است و تحلیل های قبلی هم نشان داده که آمریکا حتی با داشتن قطعنامه های شورای امنیت نیز در این خصوص موفق نبوده است.

امروز هم ادعا می کنند که می خواهند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند بحث ما این است که ما اجازه نخواهیم داد که در گوشه ای بایستیم و شاهد این باشیم که به طور ناعادلانه و برخلاف همه موازین بین المللی و با تسری دادن قوانین داخلی آمریکا به سایر کشورها بخواهند جمهوری اسلامی ایران را از حقوق اولیه خودش که یکی از آنها می تواند صادرات نفت یا دیگر اقلام باشد، محروم کنند لذا اگر امریکا بخواهد در این مسیر اقدام جدی داشته باشد قطعا با برخورد و عمل مقابله به مثل ما روبرو خواهد شد.

* (سخنگوی وزارت خارجه  در پاسخ به این سوال که ترامپ در توییت خطاب به رئیس جمهور ایران گفته است؛ دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن، شما تاوان آن را خواهید داد بطوریکه در طول تاریخ افراد کمی چنین تاوانی داده‌اند، این سخنان را چگونه ارزیابی می کنید؟): برخی از سیاست مداران به علت عدم آگاهی از عمق مسائل سیاسی و دیپلماسی الفاظی به کار می برند که معنای آن را نمی دانند و این نوع سخن گفتن در جهان امروز گزافه گویی و قابل اعتنا نیست.

توصیه من به ترامپ این است که از عصبانیتش کم کند و با آرامش سخن بگوید و بداند که با چه ملت و کشوری فرهنگی و با چه پیشینه ای صحبت می کند و بداند مردم ایران زیر بار فشاز نمی روند و گام های منفی را با گام های منفی و گام های مثبت را با گام های مثبت پاسخ می دهند.

* (قاسمی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا ایران و آمریکا در منطقه به سمت جنگ می روند؟): با توجه به اینکه در سیاست خارجی پیش بینی درست نیست من این را پیش بینی نمی‌کنم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: اما با توجه به نوع رابطه ما با سایر کشورها امریکا با این نوع سخن گفتن ها سعی می کند یک وضعیت تصنعی نامطلوب را نشان دهد تا هزینه دیگران برای رابطه داشتن با ایران را بیشتر کند اما دولت ها به اندازه کافی هوشیارند و این موضوع را درک می کنند و تاثیر عمده ای این نوع جنگ روانی آمریکا نخواهد داشت.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir