انتقاد علی لاریجانی از اقدامات رسانه‌ای قوه قضاییه
علی لاریجانی که از آغاز اجلاسیه سوم مجلس دهم هر هفته در جلسات یکی از کمیسیون های تخصصی مجلس شرکت کرده‌است، امروز نیز میهمان اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس بود.

بررسی مساله آسیب‌های اجتماعی موضوع مواد مخدر و کاهش اعدام‌ها

علی لاریجانی که از آغاز اجلاسیه سوم مجلس دهم هر هفته در جلسات یکی از کمیسیون های تخصصی مجلس شرکت کرده‌است، امروز نیز میهمان اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس بود.

علی لاریجانی با اشاره به اینکه تنوع موضوعات مطرح شده در کمیسیون اجتماعی مجلس بسیار زیاد بوده و آسیب‌های اجتماعی یکی از مهمترین آنها تلقی می‌شود، گفت: رهبر معظم انقلاب نیز با توجه به اهمیت آسیب‌های اجتماعی جلساتی را برگزار کرده و با اداره امور اهتمام خودشان را به اهمیت رفع و کاهش این مسائل نشان دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از امور مربوطه به کاهش آسیب‌های اجتماعی مرتبط با مجلس بوده و بخشی اعظمی از آن مرتبط با دستگاه‌های اجرایی است، اظهار کرد: خوشبختانه در برنامه ششم توسعه برای مواجهه با آسیب‌های اجتماعی اقدامات خوبی صورت گرفته است حتی در این میان برخی موارد به صورت کمی ذکر شد، به عنوان مثال 270 محله‌ای که جزو بافت فرسوده هستند و باید بازسازی و بهسازی شوند.

وی با اشاره به اینکه در جلسات اخیر مرتبط با مساله آسیب‌های اجتماعی موضوع مواد مخدر و کاهش اعدام‌ها در این زمینه نیز مورد بررسی قرار گرفته است، بیان کرد: به نظر می‌رسد کمیسیون اجتماعی باید بحث آسیب‌های اجتماعی را در مجلس رسیدگی کند البته گاهی برخی مسائل در کمیسیون‌های دیگر مطرح می‌شود که کمیسیون اجتماعی نیز باید پیگیر آنها باشد.

لاریجانی با اشاره به اینکه مرکز مرتبط با پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وزارت کشور می‌تواند خلاء‌های قانونی و موانع موجود را بررسی و در قالب یک لایحه برای برطرف شدن مسائل به مجلس شورای اسلامی ارائه کند، افزود: هر قدر لوایح در این خصوص ارائه شود بهتر خواهد بود زیرا با مشکل اصل 75 و مشکل مالی مواجه نمی‌شود.

رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه نمایندگان باید از ظرفیت ماده 236 برای نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها بهره کافی را ببرند، تصریح کرد: به عنوان مثال باید بررسی شود در حوزه مواد مخدر، قاچاق، بافت فرسوده، طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی و غیره، دولت و دستگاه‌های مرتبط تا چه اندازه قوانین را اجرایی کرده‌اند و اگر خلاء یا نواقصی وجود دارد آن را برطرف کنند.

وی در خصوص قانون مدیریت خدمات کشوری نیز گفت: این قانون چند سال به صورت آزمایشی تمدید شد اما امسال در قالب لایحه ارائه شده است لذا کمیسیون اجتماعی در این حوزه وظیفه سنگینی را برعهده دارد؛ یکپارچه کردن ضوابط یکی از موضوعات مهم این قانون محسوب می شود اما به مرور دستگاه‌ها خودشان را جدا کردند لذا برای بررسی این مهم باید اصول مشخصی در دستور کار کمیسیون قرار گیرد.

لاریجانی تصریح کرد: در این خصوص باید نتیجه بررسی لایحه تا قبل از آذر ماه به اتمام برسد تا بتوان در مهرماه آن را در صحن بررسی کرد زیرا در زمان بودجه نمی‌توان چنین قوانین مهمی را مطرح کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز اظهار کرد: تنوع مواد مخدر و ابعاد آن زیاد است و وارد فاز جدیدی شده که نیازمند قانونگذاری صحیح است؛ البته در این حوزه در مجمع تشخیص مصلحت مواردی مطرح و تصویب شد و مقرر شد باقی کار برعهده مجلس باشد  که این موضوع باید بررسی شود.

وی همچنین در خصوص موضوع تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این حوزه نیز کمیسیون اجتماعی محور بررسی قرار دارد؛ در دولت های قبل وزارت رفاه و وزارت کار و تعاون وجود داشت.

رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه بر اساس وضعیت موجود باید برای صندوق‌ها متولی مشخص شود تا بتوان بر اساس مصوبه قانون بودجه ظرف 5 سال این صندوق‌ها را سر پا نگه دارد، افزود: شاید منطقی باشد که این دو بخش از همدیگر جدا شوند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های مرتبط در حوزه آسیب‌های اجتماعی اگر نیاز به تصویب قانون دارند، لوایح آن را باید ارائه کنند، افزود: متولیان باید راه‌حل ارائه دهند تا بتوان مشکلات را برطرف کرد.

سازمان امور اجتماعی کشور تشکیل شد تا کار کارشناسی صورت گرفته و خلاء ها مشخص شود، هم چنین باید زمانبندی در کمیسیون اجتماعی مشخص شود تا گزارش نظارتی از همه دستگاه هایی که در حوزه آسیب های اجتماعی دخیل هستند گرفته و بعد راستی آزمایی شود.

وی با بیان اینکه باید مشخص شود قوانین چقدر اجرایی شده است، گفت: بنابراین باید گزارش نظارتی تا مهرماه ارائه شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه در تصویب قوانین نباید خیلی سختگیرانه عمل کنیم تا فشار اجتماعی بیشتر شود، گفت: در این بین باید تأمین منابع نیز در نظر گرفته شود.

رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه در خصوص بازدارندگی کیفری قوه قضائیه در بعد رسانه ای خوب عمل نکرده است، افزود: در واقع باید پیوست رسانه ای وجود داشته باشد تا وقتی با مجرمی برخورد می شود، در رسانه ها طوری مطرح شود که بازدارنده باشد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ilnanews.com