توضیح قاسمی درباره حواشی مربوط به 2 سفیر ایران
بهرام قاسمی درباره حواشی ایجاد شده در مورد پروین فرشچی سفیر جدید ایران در فنلاند و وابستگان یکی از سفرا توضیحاتی ارائه کرد.

امارات در اندازه‌ای نیست که درشت‌گویی کند

سخنگوی وزارت خارجه صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با سفر بن علوی، وزیر خارجه عمان به آمریکا و اینکه آیا هدف از این سفر میانجیگری بین ایران و آمریکا بوده است، گفت: از محتوای مذاکرات و اهداف سفر آقای بن علوی به آمریکا اطلاعی ندارم.

بهرام قاسمی ادامه داد: روابط تهران و عمان به صورت مستمر و متمادی است، با یکدیگر روابط خوبی داریم، در تماس دائم با یکدیگر هستیم. آقای ظریف نیز طی هفته‌های قبل سفری به عمان داشتند.

وی ادامه داد: من ارتباط و پیوستی بین این سفرها نمی‌بینم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد مذاکره بین ایران و آمریکا تصریح کرد: آمریکا هر روز نشان می‌دهد که غیر قابل اعتماد است .

بهرام قاسمی با اشاره به سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران و خروج این کشور از برجام افزود: با این آمریکا و سیاست‌هایی که در پیش گرفته قطعا امکان تعامل و گفت‌وگو وجود نخواهد داشت .

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اخبار منتشر شده درباره اینکه قرار است وی سفیر ایران در فرانسه شود، گفت: به عنوان سخنگوی وزارت خارجه در خدمت شما هستم و فکر می‌کنم نباید آن چه را که در برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود را جدی گرفت. با توجه به نوع سمت و کاری که من بر عهده دارم عموما در برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی‌هایی منتشر می‌شود که نباید آن‌ها را جدی تلقی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر سردار قاسم سلیمانی در ارتباط با مقابله با آمریکا و اینکه این سخنان به چه میزان می‌تواند بر مقوله بازدارندگی در نوع سیاست آمریکا نسبت به ایران تاثیرگذار باشد، اظهار کرد: فکر می‌کنم یک اجماع کلی و وحدت نظر در کشور وجود دارد و بخش‌های مختلف کشور با توجه به وظایف ذاتی خود، وظایف‌شان را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: یکی از نتایج تهدیدها و رفتارهای خصمانه آمریکا علیه ایران نزدیکی بیشتر جناح‌های سیاسی به یکدیگر است و حتی می‌بینیم تعدادی از شخصیت‌هایی که در خارج از کشور به عنوان اپوزیسیون حاضر بودند اکنون با توجه به این سیاست‌های خصمانه از سوی آمریکا برای حفظ ایران تلاش می‌کنند و این از مزایای رفتار ناشیانه ترامپ است.

قاسمی با بیان اینکه ما در وزارت خارجه با بخش‌های دفاعی کشور روابط خوبی داشته‌ایم و درک مشترکی بین سپاه، ارتش، وزارت خارجه و دیگر نهادها وجود دارد و با جدیت این موضوع را دنبال می‌کنیم، گفت: ما تنها یک صدا از ایران می‌شنویم و آن صدای مقاومت و مقابله با سیاست‌های خصمانه بدخواهان ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد برنامه دستگاه دیپلماسی کشور برای استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور به خصوص در عرصه اقتصادی داخل ایران، گفت: بحث ایرانیان خارج از کشور با توجه به تعداد و کیفیت‌ این عزیزان همواره برای وزارت خارجه بحث مهمی بوده است و ما علاقه‌مند هستیم که ارتباط این عزیزان با ایران به صورت مستمر وجود داشته باشد و آنها به کشور آمد و شد داشته باشند و در همین چارچوب بتوانیم در فرصت‌هایی که ایجاد می‌شود از ظرفیت‌های آنها در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه اقتصادی در داخل کشور استفاده کنیم.

ولی برای تحقق این مساله تنها وزارت خارجه کافی نیست و باید ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف در این ارتباط ورود کرده و وظایف خود را انجام دهند و حتی برخی از قواعد، عرف و یا قوانین در راستای تسهیل آمد و شد این عزیزان فراهم شود.

وی با انتقاد از برخی از سخنان که در داخل کشور در مورد بحث افراد دو تابعیتی مطرح می‌شود، ادامه داد: بعضا صحبت‌های بی‌دلیل و بدون پشتوانه جدی از بلندگوهای مختلف در مورد افراد دو تابعیتی مطرح می‌شود که عموما حرف‌های نادرستی است و این صحبت‌ها وضعیت نامطلوبی را برای تعداد اندکی از ایرانیان خارج از کشور ایجاد می‌کند.

قاسمی با بیان اینکه البته تعداد زیادی از ایرانیان خارج از کشور به داخل کشور رفت و آمد دارند، ادامه داد: باید یک اجماع کلی در کشور در ارتباط با ایرانیان خارج از کشور وجود داشته باشد تا بتوانیم از ظرفیت مناسبی که در آنها وجود دارد به خوبی استفاده کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که روابط اقتصادی و بازرگانی ایران با سایر کشورها را تحت تاثیر قرار دهند، گفت: تعداد زیادی از کشورها در حالی که منافع خود را دنبال می‌کنند با شرایط جهانی و سیاست‌های دولت آمریکا و ترامپ آشنا هستند و ممکن است در برخی از جاها تلاش‌های صورت گرفته از سوی آمریکایی‌ها موثر باشد ولی در بسیاری از جاها نیز این سیاست‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی از نمایندگان مجلس در مورد خروج مدیران دو تابعیتی از کشور هشدار داده‌اند و آیا اینکه از سفرا افرادی هستند که دو تابعیتی باشند، خطاب به سوال خبرنگار پرسشگرکننده گفت: مگر فرد دو تابعیتی سفیر می‌شود؟

بحث دو تابعیتی در کشور بحث عجیبی شده و برخی بعضا ناآگاهانه اقدام به انتشار لیست و عدد و ارقام در این زمینه کردند در حالیکه نهادهای امنیتی این لیست‌ها را تکذیب می‌کنند.

وی با اشاره به حواشی ایجاد شده در مورد پروین فرشچی سفیر جدید ایران در فنلاند و اظهارات برخی از افراد مبنی بر اینکه وی دو تابعیتی است، تصریح کرد: این یک موضوع دروغ بود و به طور کلی کسانی که در کشور از مسئولیتی برخوردار می‌شوند قبل از دریافت حکم در مورد آنها تحقیق می‌شود و ما بین افراد وزارت خارجه و سفرا چنین چیزی را نداریم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران که حدود 80 دقیقه به طول انجامید در مورد نظارت بر عملکرد سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور و انجام صرفه‌جویی‌های اقتصادی از سوی آنها در شرایط کنونی با توجه به برخی از حاشیه‌هایی که در مورد وابستگان یکی از سفرا ایجاد شده است، گفت: موضوع نظارت بر سفارتخانه‌ها و بخش‌های مختلف وزارت خارجه از دیرباز در دستگاه دیپلماسی کشور وجود داشته و ما جزء نهادهایی هستیم که از گذشته دور بخش‌های نظارتی در وزارت خارجه داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه بازرسی‌های دوره‌ای از سفارتخانه‌ها صورت می‌گیرد و به طور مرتب کنترل و نظارت‌های لازم بر نحوه کار و کیفیت کار سفارتخانه‌ها انجام می‌شود و سازوکارهای تدوین شده در این ارتباط اعمال می‌شود، تاکید کرد: نظارت کامل و کافی بر نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور وجود دارد و با توجه به اینکه نمایندگی‌های ما در خارج از کشور محل تردد شخصیت‌های مختلف کشور هستند به صورت شفاف و روشن تمام امور آنها قابل رویت است و وزارت خارجه از شفاف‌ترین و سالم‌ترین دستگاه‌های دولتی است.

در حوزه مسائل اقتصادی، بحث صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها در حد امکان با توجه به مجموعه شرایطی که در آن قرار داریم توسط بخش‌های ذیربط طراحی‌های جدیدی صورت گرفته که برخی از آنها به سفارتخانه‌ها ابلاغ شده و برخی دیگر نیز در پایان نشست سفرا در جمع‌بندی‌هایی که انجام می‌شود به آنها ابلاغ می‌شود.

وی همچنین در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در اخبار منتشر شده که دولت روسیه قرار است در ازای خروج ایران از روسیه بسته تشویقی که شامل برخی از مسائل اقتصادی است به ایران ارائه دهد، تصریح کرد: روابط ایران و روسیه روابط خوب و رو به رشد است و دو کشور در مسائل مختلف از جمله مسائل منطقه‌ای همکاری‌های زیادی داشته و خواهند داشت. امروز و فردا نیز برای برگزاری نشست آستانه در سوچی نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه گرد هم آمده‌اند و ماه آینده نیز نشست ژنو را به دعوت آقای دیمیستروا نماینده سازمان ملل در امور سوریه خواهیم داشت که در آن در ارتباط با مباحث سوریه از جمله آوارگان و همچنین کمیسیون قانون اساسی سوریه بحث و گفت‌وگو می‌شود.

وی گفت: من در مورد بسته پیشنهادی یا تشویقی و یا هر آنچه که اسمش را بخواهید بگذارید چیزی نشنیدم و مواضع ما و روسیه در مورد مسائل منطقه روشن و شفاف است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اظهارات یکی از نمایندگان مجلس افغانستان مبنی بر اینکه ایران سلاح در اختیار طالبان قرار داده و همچنین گزارش چندی پیش یکی از رسانه‌های آمریکایی مبنی بر اینکه ایران نیروهای طالبان را در خاک خود آموزش می‌دهد، تصریح کرد: من چنین چیزی را تکذیب می‌کنم، چنین چیزی وجود ندارد. تجهیز نیروهای افغانستان چه از طالبان و یا دیگر گروه‌ها در این کشور در برنامه کاری ایران نیست. تمام تلاش ایران این است که افغانستان به عنوان یک کشور همسایه، باثبات، امن و توسعه یافته باشد. از این جهت ایران در راستای این موضوع تلاش کرده و با دولت افغانستان همکاری داشته است. سیاست کلان ایران ایجاد امنیت و ثبات در منطقه است و با توجه به مرزهای طولانی که بین ایران و افغانستان وجود دارد ما علاقه‌مند هستیم که هر چه زودتر با تفاهمی که در آن منطقه حاصل می‌شود در این کشور صلح و ثبات ایجاد شود. قطعا ما در پی ایجاد آشوب و مشکل در این کشور نخواهیم بود و نیستیم و به نظر می‌رسد که آنچه بعضا در این زمینه مطرح می‌شود به توصیه افراد ثالث برای تخریب روابط دو کشور و دو ملت ایران و افغانستان است و ما مردم افغانستان را به هوشیاری بیشتر در برابر این اقدامات خصمانه که روابط ایران و افغانستان را هدف قرار داده است دعوت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد آخرین وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی که در آلمان به اتهام تلاش برای انجام بمب‌گذاری در نشست منافقین در پاریس دستگیر شده است، تصریح کرد: ایشان دیپلمات ایران در وین هستند که در ایام مرخصی‌شان به همراه فرزندان و همسر خود به آلمان رفته بودند و در آنجا دستگیر شدند. ایشان هنوز در زندان هستند، پیگیری ما از مقامات آلمان در مورد وضعیت ایشان ادامه دارد و امیدواریم هر چه زودتر این سوء تفاهم برطرف شود.

وی با اشاره به جنگ روانی ایجاد شده از سوی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در جهت تخریب روابط ایران و کشورهای اروپایی، گفت: فکر می‌کنم بحث هلند و همچنین موضوع آقای اسدی را نیز باید در همین چارچوب دید. ما می‌بینیم که این اتفاق درست در زمانی که ما در وین قرار است مذاکراتی داشته باشیم صورت می‌گیرد و این نشان دهنده این است که عناصری درصدد ایجاد خدشه در روابط ایران و اروپا هستند.

قاسمی با تاکید بر اینکه پرونده آقای اسدی مفتوح است و طرفین در حال مذاکره هستند، ادامه داد: امیدوارم که هر چه زودتر این سوء تفاهم که به نظر می‌رسد با تلاش برخی از قدرت‌ها و سرویس‌های امنیتی خارجی ایجاد شده، زودتر حل شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اظهارات وزیر خارجه امارات مبنی بر اینکه حمله اخیر انصارالله به نفتکش عربستانی در باب‌المندب با تهدید ایران در مورد بستن تنگه هرمز ارتباط مستقیمی دارد، تصریح کرد: علیرغم نگاه سازنده و مثبتی که ایران با همسایگان خود دارد،‌ ایشان (وزیر خارجه امارات) هر از چند گاهی سخنان بی‌ربطی مطرح می‌کند، این سخنان در حد و اندازه ایشان نیست. این کشور در این حد و اندازه نیست که بخواهد این درشت‌گویی‌ها را انجام دهد و مشکلات و معضلاتی که توسط این کشور و شریکش (عربستان) در یمن رخ داده است را فرافکنی کند و بخواهد پای دیگران را به این صحنه باز کند.

وی تاکید کرد: امارات نقش اساسی در ایجاد فاجعه انسانی در یمن داشته است. مردم یمن نیز بر روی هدف و خواسته خود جدی هستند و متکی به اقدامات در سلاح‌های خود هستند.

ایران همانگونه که بارها تکرار کرده هیچگونه نقشی در ارسال سلاح به یمن ندارد و این اتهامات فرافکنی صرف است و امارات باید هر چه زودتر متوجه این رفتار غلط خود شود.

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت سفرای ایران که دوران مسئولیت‌شان تمام شده و یا سفارتخانه‌هایی که در حال حاضر بدون سفیر هستند، گفت: تعداد زیادی از سفرایی که مدت ماموریت‌شان تمام شده در حال بازگشت هستند و سفرای جدید منصوب شده‌اند که تعدادی از آنها نیز در سمینار سفرا که اخیرا در تهران برگزار شد، حضور داشتند و به زودی به محل ماموریت‌شان اعزام می‌شوند.

قاسمی در مورد سفیر ایران در چین و انتصاب عبدالناصر همتی سفیر جدید ایران در چین به عنوان رییس جدید بانک مرکزی، اظهار کرد: سفیر جدید ایران در چین با توجه به توانمندی و ظرفیت‌هایی که داشتند و همچنین با پیگیری‌ها و پیشنهادات مقامات کشور ریاست بانک مرکزی را پذیرفتند و برای اعزام سفیر جدید به چین در حال بررسی هستیم و با توجه به اهمیت چین و نوع روابط تهران و پکن، سفیر جدیدی را معرفی خواهیم کرد و امیدوارم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از اعضای کنگره آمریکا اعلام کرده که درصدد تهیه طرحی برای تغییر رژیم در ایران است، گفت: این حرف‌ها، حرف‌های بی‌ربط و بی‌جایی است. آرزوهای خامی است و ایران و ملت ایران در طول 40 سال گذشته با مقاومت در برابر انواع توطئه‌ها و فشارهای خارجی ایستاده است و از مراحل دشوار به خوبی عبور کرده است و ما نهایتا این مرحله را نیز به خوبی طی می‌کنیم.

وی تاکید کرد: این سخنان قابل توجه نیست چرا که هیچ بنیان و اساسی ندارد.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا آقای جابری انصاری با نماینده ویژه رییس‌جمهور فرانسه در امور سوریه دیدار و رایزنی کرده و این در حالی است که ایران و فرانسه در مورد سوریه اختلاف نظر دارند و این دیدار در چه راستایی بوده است، گفت: سفیر فرانسه در تهران اخیرا در پایان ماموریت‌شان در کشور به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور فرانسه در امور سوریه انتخاب شده‌اند. او در حال انجام دیدارهای خداحافظی با مقامات ایران است و ایشان همچنان سمت سفیر فرانسه در تهران را بر عهده دارند و پس از بازگشت به فرانسه در مسئولیت جدید مشغول به کار خواهند شد و این ملاقات نیز با توجه به نقش آقای جابری انصاری انجام شده است.

وی همچنین در مورد روند گفت‌وگوهای ایران و اروپا در مورد مسائل یمن با توجه به تحولات اخیری که در یمن صورت گرفته است، گفت: گفت‌وگوهایی بین ایران و اروپا در حوزه‌های مختلف وجود دارد از جمله در مورد مسائل اقتصادی، دوجانبه و مساله یمن. ما تاکنون مذاکراتی را با چهار کشور اروپایی در یمن انجام داده‌ایم و فکر می‌کنم در زمان مقتضی و فرصت‌های آتی می‌توانیم علیرغم تلاش برخی از کشورها برای ممانعت از انجام این گفت‌وگوها این روند را ادامه دهیم و این فرصت است که با توجه به شرایط وخیم و نیازهایی که مردم یمن دارند برای رسیدن به وضعیت متفاوت از امروز با یکدیگر همکاری و گفت‌وگو داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران با اشاره به روند شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه و تعیین وقت رسیدگی به این پرونده از سوی این دادگاه بین‌المللی، تاکید کرد: ما برای صیانت از منافع کشورمان از همه ابزارهایی که بتوانیم استفاده می‌کنیم و باید دید که سیر قضایی و حقوقی این پرونده چگونه طی خواهد شد.

وی ادامه داد: باید کمی صبور بود چرا که یک بحث حقوقی است و بحث‌های حقوقی مدتی زمان‌بر است و امیدواریم نهایتا ما بتوانیم به نتایج مطلوب دست پیدا کنیم.

قاسمی در پاسخ به این سوال که چرا ترامپ می‌گوید ایران کشور قبل نیست و مقامات ایرانی برای مذاکره با وی تماس می‌گیرند، خطاب به سوال خبرنگار پرسش‌کننده گفت: این سوال را از آقای ترامپ بپرسید که چنین حرفی را زده، من نه جای آقای ترامپ نشسته‌ام و نه ذهن ایشان را می‌خوانم. ایشان هر موقع صبح که از خواب بیدار می‌شوند با تصور اینکه با حضور ایشان در کاخ سفید جهان از نو می‌شود اظهاراتی را مطرح می‌کنند که قابل اعتنا نیست. شاید آقای ترامپ در اطراف خود تغییراتی می‌بیند که آن را به کل جهان تسری می‌دهد.

وی همچنین در مورد مذاکره ایران با آمریکا، گفت: با توجه به شرایط جدید اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران، خروج آمریکا از برجام و ادامه سیاست‌های خصمانه این کشور جهت وارد کردن فشار اقتصادی به ایران و مسائل تحریم‌ها فکر می‌کنم که شرایط در حال حاضر برای چنین بحثی وجود ندارد و ما با مرحله‌ای که شما اشاره می‌کنید، فاصله بسیار طولانی داریم. با این آمریکا و سیاست‌های کنونی‌اش قطعا امکان تعامل و گفت‌وگو وجود نخواهد داشت و باید تاکید کرد که آمریکا هر روز نشان می‌دهد که غیرقابل اعتماد است.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد زمان تحویل بسته پیشنهادی اروپا به ایران و برخی از سخنان مبنی بر اینکه این بسته پیش از 15 مرداد آغاز دور اول تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران ارائه می‌شود، ادامه داد: تماس‌ها و مذاکرات جدی بین ما و طرف‌های اروپایی و همچنین طرف‌های اروپایی با ایران ادامه دارد. خوش‌بینی‌هایی وجود دارد، در کلیات علائم مثبت دیده می‌شود و گام‌هایی رو به جلو برداشته شده است. جزئیاتی باقی مانده که توسط هیات‌های کارشناسی دنبال می‌شود و امیدواریم به شرایط مطلوب در زمان مقتضی دست پیدا کنیم و بتوان در یک دور جدید از همکاری‌ها و روابط گام‌های بلندتری را برای تعمیق روابط با اروپا که یکی از شرکای ماست، برداریم.

وی همچنین در مورد سفر ظریف به سنگاپور و اهداف این سفر، تصریح کرد: آقای ظریف به دعوت دولت سنگاپور برای شرکت در پنجاه و یکمین نشست وزیران امور خارجه آسه‌آن به سنگاپور سفر می‌کند. هدف اصلی در این سفر، امضای پیمان مودت میان ایران و آسه‌آن است. با توجه به اهمیت این سازمان و نوع همکاری که بین ایران و این گروه وجود داشته و خواهد داشت.

قاسمی همچنین ادامه داد: آقای ظریف قبل از سفر به سنگاپور سفری نیز به سریلانکا خواهد داشت در واقع ایشان فردا به سریلانکا می‌رود و بعد از آن به سنگاپور خواهد رفت و در سنگاپور نیز با تعدادی از همتایان خود ملاقات‌های دوجانبه خواهد داشت.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir