پاسخ قاطع ظریف به اخبار منتشره درباره احتمال دیدار با پمپئو
وزیر امور خارجه کشورمان با رد شایعاتی مبنی بر احتمال دیدار با وزیر خارجه آمریکا در سنگاپور، گفت: دولت کنونی آمریکا نشان داده که به تعهدات خود پایبند نیست و دیدار برای دیدار معنا ندارد.

ظریف: ۲ سال بیشترین دیدار را با آمریکایی‌ها داشتیم

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از امضای اسناد الحاق ایران به پیمان مودت و همکاری اتحادیه جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) در گفتگویی پیرامون آثار این الحاق گفت: ایران با امضای این اسناد رسما به این توافقنامه پیوست. همکاری‌های ایران و آ. سه آن از این پس بیش از پیش امکان پذیر می‌شود؛ اگر چه ایران در گذشته نیز با کشور‌های آسه آن همکاری خوبی داشته است. اما از این پس این امکان برای ایران فراهم می‌شود تا به عنوان یک کشور مهم در منطقه به پنجمین قدرت اقتصادی دنیا و همچنین بلوک اقتصادی مهم منطقه جنوب شرق اسیا با تجربه‌ای موفق، نزدیکتر شود.

وی افزود: از این فرصت همچنین برای دیدار‌های دوجانبه متعدد درحاشیه اجلاس وزیران امورخارجه آسه‌آن استفاده شد. امروز ملاقات‌های خوبی با کشور‌های میهمان و طرف گفت: وگو با آسه‌آن داشتم و با تعدادی دیگر نیز دیدار خواهم داشت.

وزیر امورخارجه تاکید کرد: از فرصت این دیدار‌ها برای شرح وضعیت کنونی، خروج آمریکا از برجام و فشار‌های غیرقانونی که آمریکا بر اعضای سازمان ملل می‌آورد تا با قطعنامه‌های سازمان ملل مقابله کند، استفاده شد و حضور در این اجلاس همچنین فرصتی برای بحث در مورد نحوه گسترش روابط دو جانبه ایران با این کشور‌ها بود. نکته بسیار مهم در تمام دیدار‌هایی که با نخست وزیر سنگاپور و تمام وزیران امورخارجه داشتم این بود که همگی بر عزم خود برای حفظ برجام و استفاده از راهکار‌های نوآورانه برای ادامه گسترش روابط اقتصادی خود با ایران تاکید کردند.

ظریف با بیان اینکه آسه آن امسال دو شعار مقاومت و نوآوری دارد، تصریح کرد: هر دو این شعار‌ها در شرایط کنونی ما بسیار مهم است و نشان دهنده این واقعیت است که سیاست‌های یکجانبه گرایانه که مغایر با نظم بین المللی است کشور‌ها را ناگزیر کرده تا اقدامات مرتبط با مقام سازی برای مقابله با این گونه سیاست‌ها را مورد پیگیری قرار دهند.

ما این واقعیت را درسراسر جهان و در روابط دو جانبه مشاهده کردیم که به دو عنصر مقاومت و نوآوری بسیار نیازمندیم و کشور‌های دیگر با همین سیاست‌ها امور را دنبال می‌کنند و وزیر امورخارجه ژاپن نیز امروز در دیدار دوجانبه برهمین موضوع تاکید داشت.

باتوجه به نزدیک شدن اجرای اولین گروه از تحریم‌های آمریکا مجموعه‌ای از کشور‌ها در تمام قاره‌های مختلف دنیا این آمادگی را دارند که در رویارویی با این تحریم‌ها روش‌هایی را پیدا کنند که بتوانند در مقابل با فشار‌های آمریکا مقاوم باشند و از نوآوری‌ها برای ادامه سیاست‌های خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه تمام مقام‌های ارشد طرف گفتگو با ایران منافع خود را در حفظ برجام و تداوم روابط و گسترش روابط با ایران می‌دانند، عنوان کرد: تمام کشور‌هایی که با مسئولان آن دیدار و گفت: وگو داشتم بر حفظ استقلال خود از سیاست‌های آمریکا در مورد برجام و حفظ آن به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک تاکید دارند.

نکته قابل توجه بحث فشار‌های امریکا بر بخش خصوصی است که دولت‌ها ابزاری برای کنترل بخش خصوصی یا ندارند و یا محدود است و لذا باید ایران و کشور‌های دیگر بخش‌های خصوصی را توانمند کنند تا بتوانند برای ادامه و گسترش روابط با ایران تصمیم بگیرند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در خصوص احتمال دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا در سنگاپور، تاکید کرد: هیچ برنامه‌ای برای دیدار با مایک پمپئو در حاشیه این اجلاس وجود ندارد و قرار نیست دیداری باشد. دیدار با آمریکا کم نداشتیم، شاید دوسال بیشترین دیدار را با آمریکایی‌ها داشتیم، اما دولت کنونی نشان داده که به تعهدات خود پایبند نیست و دیدار برای دیدار معنا ندارد و آمریکایی‌ها باید نشان دهند که دیدار‌ها به توافقی منجر می‌شود که این توافق‌ها رعایت می‌شود.

بنابراین بی اعتمادی نسبت به تعهد آمریکا واقعیتی است که نه فقط در ایران بلکه درهمه دنیا وجود دارد و نکته دوم این است که اعتیاد آمریکا به تحریم است. آمریکا امروز دو وزیر یک کشور متحد خود در ناتو را تحریم کرده که دخالت در امور داخلی این کشور است و نشان دهنده این واقعیت است که دولت کنونی آمریکا هیچ حدودی برای سیاست‌های غیرقانونی خود و اعتیاد به تحریم نمی‌شناسد.

ظریف تاکید کرد: همه دنیا به این نتیجه باید برسند که باید برخورد جمعی با این گونه سیاست‌ها انجام شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در شرایطی هستیم که حتی متحدان آمریکا نمی‌توانند به تعهدات آمریکا اعتماد کنند، اظهار داشت: خروج آمریکا از پیمان‌های پاریس، نفتا، تی پی پی همه این‌ها مجموعا شرایطی را ایجاد کرده که بیانگر این موضوع است که امریکا باید این آمادگی را داشته باشد که اولا براساس احترام گفتگو کند و ثانیا اینکه فشار و گفتگو دو عنصر غیرقابل جمع هستند.

آمریکا باید یکی را انتخاب کند و باید نشان دهد که به نتیجه گفتگو پایبند است، اما تاکنون نشان داده که به نتایج پایبند نیست؛ بنابراین این‌ها موانع عمده‌ای است که بیانگر آن است که اظهارات اخیر آمریکا بیشتر شبیه یک نمایش تبلیغاتی بوده تا یک حرکت سیاسی باشد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ilnanews.com