کنایه روحانی به پیشنهاد ترامپ برای مذاکره
کسی که امروز ادعای مذاکره می‌کند کسی است که بدون مذاکره از تعهدات بین‌المللی از معاهده پاریس گرفته تا دیگر معاهدات تجاری خارج شده است

باید اول چاقویش را در جیبش بگذارد

حجت‌الاسلام  حسن روحانی شامگاه دوشنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم در پاسخ به پرسشی درباره ارائه پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط از سوی رییس‌جمهوری آمریکا، اظهار کرد: مردم ما در طول سال‌های قبل تجربه بسیار خوبی هم از مقامات آمریکایی و هم از دولتمردان ایران دارند.

وی افزود: کسانی که امروز در ایران دولت را در اختیار دارند کسانی هستند که از ابتدا شعارشان تعامل، مذاکره، گفتگو و میز مذاکره بوده و با همین مبنا هم تاکنون پیش رفته‌اند و حتی با آمریکایی‌ها و سایر کشور‌ها مذاکره کرده‌اند و در طول دو سال به صورت مداوم در مذاکرات به نتیجه‌ای رسیدند که کم و بیش آمریکا نیز آن را اجرا می‌کرد و سایرین بیشتر به آن متعهد بودند و ایران نیز کاملا به آن تعهد داشت.

رییس‌جمهوری گفت: کسی که ادعا می‌کند و می‌گوید من تمایل به مذاکره دارم باید بداند مذاکره مبنایی دارد و اولین آن صداقت است که دو طرف باید به صداقت باور بداشته باشند، دومین مبنای مذاکره به نتیجه رسیدن مذاکره است. کسی که امروز ادعای مذاکره می‌کند کسی است که بدون مذاکره از تعهدات بین‌المللی از معاهده پاریس گرفته تا دیگر معاهدات تجاری خارج شده است. مذاکره همزمان با تحریم چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ باید اول چاقویش را در جیبش بگذارد.

روحانی ادامه داد: مخاطب این حرف‌ها دولت ایران نیست که بخواهد به این پیشنهاد جواب دهد. آن‌ها نیز به ما در این مذاکره خطاب نمی‌کنند به دلیل اینکه آن‌ها از نتیجه مذاکره خارج شدند و کسی که ادعای مذاکره می‌کند باید نشان دهد که واقعا می‌خواهد با مذاکره مساله حل شود؛ همزمان با تحریم، مذاکره چه معنایی می‌خواهد داشته باشد.

وی افزود: اگر کسی صادقانه می‌گوید مذاکره، باید تحریم را کنار بگذارد، کودکان ایرانی را تحریم نکند، مردم ایران را تحریم نکند. من پیش شرطی ندارم؛ اگر دولت امریکا آماده است، مذاکره کنیم درباره غرامت‌هایی که از سال ۳۲ به ایران پرداخت کند. آمریکا بدهکار به ایران است، هم عذرخواهی بدهکار است و هم غرامت بدهکار است

رئیس‌جمهو خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها اول دنبال این بودند که بقیه کشور‌های ۵+۱ با خود همراه کنند و به همین دلیل هم ترامپ در ۲۲دی ماه پارسال از شرکاش خواست اون‌ها هم بیان مذاکره مجدد درباره برجام آغاز کنند، موفق نشد و کسی به آن پاسخ مثبت نداد و مجبور شد به تنهایی از برجام خارج شود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: asriran.com