دادگاه رحیم مشایی فردا برگزار می شود
قرار است فردا دو متهم پرونده های اقتصادی و امنیتی در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شوند در حالی که دادگاه «ح.ب.د» به طور قطع علنی برگزار شده و دادگاه مشایی هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد

«ح.ب.د» و «مشایی» فردا محاکمه می‌شوند

 فردا در دادگاه انقلاب و در شعبه اول و پانزدهم این دادگاه قرار است دو مجرم یکی اقتصادی و دیگری امنیتی محاکمه شوند.

در شعبه پانزدهم قاضی صلواتی «ح.ب.د» را که از مجرمان اقتصادی است محاکمه خواهد کرد و در شعبه اول دادگاه قرار است حجت الاسلام غضنفرآبادی اسفندیار مشایی را محاکمه کند.

اولین بار نام «ح.ب.د»، در اوایل سال 1386 مطرح شد. در تاریخ 8 خرداد 1386، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اطلاعیه‌ای از دستگیری قاچاقچی و مفسد اقتصادی دانه‌درشتی به نام «ح.ب.د» خبر داد و از او به عنوان «بدهکار 2 هزار میلیارد تومانی بانکی که یک روز پس از دستگیری با اخذ تعهد اخلاقی آزاد شد» نام برده بود.

در اطلاعیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، موارد تکان‌دهنده ذیل ذکر شده بود: «ح.ب.د» پس از صدور حکم ضبط کالا و جریمه حدود 13 میلیارد ریال، تلاش وسیعی را آغاز کرده تا با جابجایی برچسب‌ها و کارتن‌های کالاها از ضبط کالاهای قاچاق خود جلوگیری نماید.»

رسیدگی به جرایم «ح.ب.د» از همان زمان آغاز شد و این فرد پس از چند بار دستگیری و آزادی سرانجام از سوی دادگاه محکوم شد و دوران محکومیت خود را نصف و نیمه به پایان رساند تا اینکه مجدد در سال ۹۵ و ۹۶ نام وی بر سر زبانها افتاد.

حالا پس از گذشت مدتها از تشکیل پرونده جدید برای این فرد قرار است وی فردا در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور محاکمه شود.

این در حالی است که براساس اطلاعات به دست آمده در متن کیفرخواست صادر شده از سوی دادسرای تهران برای متهم تقاضای اشد مجازات شده است.

اما اسفندیار مشایی معاون رئیس جمهور در دولت های نهم و دهم برای همه شناخته شده است.

فردی که در تاریخ ۲۶ اسفند سال ۹۶ یعنی به طور دقیق ۱۶۲ روز قبل در مقابل خانه حمید بقایی از سوی مأموران بازداشت شده و به زندان اوین منتقل شد.

حسینی وکیل مشایی پیش از این در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس، در خصوص عناوین اتهامی موکلش گفته بود اتهام اول ایشان تبانی و مشارکت علیه امنیت داخلی و خارجی کشور است که به ذیل ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی تعریف شده و به خاطر اقدام موکلم در آتش زدن حکم قضایی آقای بقایی در مقابل سفارت انگلیس در نظر گرفته شده است.

وی گفت: اتهام دوم ایشان تبلیغ علیه نظام است که به واسطه مطالبی که ایشان در صفحات شخصی خود در توئیتر و جاهای دیگر نوشته برای وی در نظر گرفته شده است.

حسینی در خصوص عنوان اتهام سوم نیز گفت: توهین به چند نفر از مقامات و قضات دادگستری ذیل ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی علیه در نظر گرفتن این عنوان اتهامی بوده است.

هر چند درخصوص پرونده «ح.ب.د» به طور صریح عنوان شده است که دادگاه قرار است به صورت علنی برگزار شود اما در مورد پرونده مشایی هنوز خبر قطعی و اظهار نظر قطعی وجود ندارد.

از سویی رئیس کل دادگستری استان تهران در جمع خبرنگاران عنوان کرده است که به قاضی دادگاه مشورت داده است که دادگاه مشایی علنی برگزار شود اما در سوی دیگر هنوز حجت الاسلام غضنفرآبادی هیچ اظهار نظر رسمی در این خصوص نکرده است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: farsnews.com